Czas na wielkie zmiany. iPad Pro jeszcze w tym roku?

Czas na wielkie zmiany. iPad Pro jeszcze w tym roku?

Apple postanowiło nigdy nie przestawać zaskakiwać. Swego czasu mocno nasiliły się plotki dotyczące gigantycznego iPada, który miałby jeszcze bardziej zastąpić komputery w codziennej pracy. Jednak temat ten szybko ucichnął, gdy Apple postanowiło pójść w inną stronę, decydując się na iPada mini. Dziś jednak plotki o gigantycznym iPadzie powracają, a wśród możliwych dat wymienia się nawet listopad 2015.Apple iPad Pro – tak prawdopodobnie nazwany zostanie 12,9-calowy tablet z Cupertino, o ile okaże się czymś więcej niż wymysłem internautów. Jeżeli wierzyć przeciekom dobiegającym z mediów, produkcja najnowszej linii tabletów z Nadgryzionym Jabłkiem rozpocząć ma się pod koniec września, natomiast rozpoczęcie sprzedaży ma nastąpić już w połowie listopada.

iPad Pro, czyli nowa jakość w sferze tabletów

Dotychczas rodzina iPadów była niezbyt zróżnicowana – od 2010 roku widzimy tylko działania mające na celu uszczuplenie 9,7-calowego iPada, a dwa lata później ujrzeliśmy 7,9-calowegi iPadam mini. Jednak wszystko wskazuje na to, że Apple postawiło sobie za punkt honoru, by dogodzić wszystkim użytkownikom iPadów, a wersja Pro ma być stworzona wprost dla tych, którzy z tableta korzystają nie tylko hobbystycznie. Gigantyczny rozmiar, zbliżony do 13-calowego Macbooka Air, ma być jednym z czynników zwiększających zainteresowanie. Ale nie jedynym.

ipad_pro_stacked_fake_mockup_hero-1024x768
iPad Pro (choć mówi się również o „iPadzie Air Plus”) prawdopodobnie będzie pracował w znacznie wyższej rozdzielczości, niż jego poprzednicy (niektóre informacje wskazują na rozdzielczość2732 x 2048 pikseli). Nowym elementem ma być również rysik Apple Pen, który ułatwi pracę na tym kolosie. Ponadto, iPad Pro wyposażony będzie w procesor A9(X), 2 GB pamięci operacyjnej RAM typu LPDDR4, a także do 128 GB pamięci. Dalej jednak nie ujrzymy slotu na microSD, co może być poważną wadą – choć taka pojemność jest gigantyczna, dla wielu może okazać się… zbyt mała, jeśli iPad Pro ma być ich narzędziem w codziennej pracy. W nowym iPadzie możemy spodziewać się również aparatu fotograficznego 8 Mpix oraz odwracalnego złącza USB typu C. Dośc dużo informacji, jak na tajemniczy projekt… Lecz brakuje tej najważniejszej – ceny. A ta, jak na Apple przystało, ograniczy grono użytkowników do tych z najzasobniejszym portfelem. Nowy iPad będzie kosztował nie mniej niż 760$, czyli powyżej 2800 zł. Choć z drugiej strony jest to naprawdę niewiele w porównaniu do iPada Air 2 (w USA 699$, w Polsce 2899 zł w najdroższym modelu).

12_9_ipad_macbook_air
Moim zdaniem iPad Pro jest dobrym pomysłem na uratowanie tego segmentu rynku urządzeń mobilnych przez Apple. Nie zapominajmy, że niedawne ukazanie się 4,7-calowego iPhone’a 6 oraz 5,5-calowego iPhone’a 6 Plus niejako wykluczyło z rywalizacji iPada mini – zaledwie 2,4-cala większego od tego drugiego smartfona. iPad Pro może godnie zastąpić dotychczasowy zestaw laptop + iPad, jeżeli tylko jego specyfikacja nie będzie odbiegała znacząco od zamierzonej. Sam zapewne iPada Pro nie kupię, z chęcią jednak zainteresowałbym się blisko 13-calowym tabletem, jeżeli mógłby być jedynym narzędziem potrzebnym do wykonywania pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button