Felieton – iOS 9 – ewolucja czy rewolucja?

Felieton - iOS 9 – ewolucja czy rewolucja?

C hoć aktualizacja iOS ledwo za nami, wszyscy łakomie myślami wybiegamy w przyszłość. Na jesień bowiem zapowiedziana jest premiera dziewiątej odsłony oprogramowania iPhone’ów, iPadów oraz iPodów. Do publicznych beta-testów oprogramowanie trafi już w lipcu, dlatego warto przyjrzeć się nowościom, które ujrzymy już we wrześniu. Oto najciekawsze z nich:ios-9-logo

1. Rewolucja w iPadzie

Bardzo naiwnym jest traktowanie iPada jako drogiej zabawki. Obecnie flagowy tablet od Apple może służyć nie tylko jako narzędzie, ale również jako miejsce pracy samo w sobie. Dlatego też inżynierowie Tima Cooka postarali się o jak najwięcej reform ułatwiających pracę na iPadzie… I nie wygląda to najgorzej! Za pomocą gestu pociągnięcia dwóch palców w dół klawiatura zamieni się w trackpad, za pomocą którego nawigacja wewnątrz pliku czy zaznaczenie tekstu będą łatwiejsze niż kiedykolwiek. Jednak znacznie ważniejszą funkcją iPada z iOS 9 będzie multitasking, czyli wielozadaniowość. Już na jesieni użytkownicy tabletów będą mogli używać dwóch aplikacji w jednym czasie, mając widok na oba okna naraz. Bardzo proste będą również zmiana rozmiaru i ułożenia aplikacji względem siebie, a także przełączanie między pozostałymi aplikacjami.

2. Wzrost wydajności iPhone’a

Kolejnym sukcesem Apple może być żywotności baterii iPhone’a nawet o trzy godziny. Wszystko to za sprawą specjalnego trybu oszczędzania energii, który na podstawie własnych szacunków dostosuje czas pobierania powiadomień z aplikacji do preferencji użytkownika. Jak każdy kij, także i ten posiada swój drugi koniec – obniżenie korzystania z energii spowoduje spadek wydajności urządzenia. Czy znaczący? Nie wiadomo, natomiast bardzo przydatny w sytuacji, gdy na pasku 2%.

3. Weryfikacja dwuetapowa

Choć i tak koncern z Cupertino gwarantuje nam dość duży zakres bezpieczeństwa (potwierdzanie płatności Apple Pay poprzez Touch ID), działaniom mającym na celu jego zwiększenie nie ma końca. Stąd też wprowadzenie nowych rygorów bezpieczeństwa, jakim jest dwustopniowa weryfikacja. Lepiej bowiem dmuchać na zimne.

4. Większe wsparcie dla natywnych aplikacji

Polityka tworzenia jednego wielkiego ekosystemu uwidoczniła się już dłuższy czas temu. Zastapienie map Google’a aplikacją natywną było sygnałem do dalszych działań dążących do pogłębienia integracji między iSprzętem a aplikacjami. iOS 9 będzie kontynuował tę strategię, wypowiadając wojnę Flipboardowi czy Evernote’owi. News oraz Notes będą miały za zadanie zastąpić jak najlepiej te aplikacje, ustrzegając się takich błędów, jak pierwotne wersje Map Apple.

5. Purify, czyli blokowanie reklam

Ci nieco bardziej spostrzegawczy deweloperzy dostrzegli w nowym iOS okno Content Blockers, czyli blokowania treści. I choć póki co brzmi to dość enigmatycznie, nie da się ukryć że wiadomo o co chodzi. Tim Cook, starając trafić w gusta tych internautów, którzy korzystając z AdBlocków – a było ich 144 mln w 2014 r. – chce pozwolić na unikanie reklam również w Safari. Jednak o unikaniu reklam w aplikacjach nic już nie wiadomo…

6. Usprawnienia Siri

Nasza wspaniała prawa ręka, Siri, w nowej odsłonie iOS ma być dokładniejsza i szybsza w reakcji nawet o 40%. Ma również być wyposażona w nowy interfejs i rozpoznawać kontekst sytuacji. I jeżeli wierzyć różnym pogłoskom, Apple od stycznia br. pracuje nad polską wersją Siri, co oznacza być może wprowadzenie polszczyzny już jesienią.

7. Usuwanie aplikacji z telefonu w czasie aktualizacji

Jeżeli przy okazji aktualizacji telefonu do iOS 8 mieliście problem którą aplikację usunąć, by zrobić miejsce dla nowego oprogramowania, to ten trick jest dla Was. Choć i tak zmniejszono prawie trzykrotnie rozmiar aktualizacji z 4,6 GB do 1,3, i tak Apple postanowiło wprowadzić nową funkcję, przydatną zwłaszcza dla posiadaczy modeli 16 GB. System przed aktualizacją będzie informował o konieczności znalezienia dodatkowego miejsca i, jeśli to będzie konieczne, usunie kilka najmniej potrzebnych aplikacji, po czym przywróci je na swoje miejsce po udanej operacji.

Generalnie iOS 9 możemy uznać za bardzo interesującą, kolejną część serii działań mających na celu ułatwianie nam życia. I choć oczywiście jedne funkcje są mniej, a inne bardziej przydatne, to i tak nie mamy powodów do narzekań. Spora liczba istotnych zmian zdaje się przesłaniać to, czy są one niezbędne czy nie. Aż strach tylko pomyśleć, co znajdzie się w dziesiątej wersji oprogramowania od Apple i dlaczego znowu będzie to coś, o czym wcześniej byśmy nawet nie pomyśleli. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o iOS 9, odwiedź oficjalną stronę Apple, w której znajdziesz wszystko o “dziewiątce”. Już teraz nawet w języku polskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button