5 niesamowitych funkcji watchOS 2, które czynią Apple Watch jeszcze atrakcyjniejszym

N ajnowsza wersja wyczekiwanego watchOS 2 kazała na siebie naprawdę długo czekać – zamiast wprowadzenia równocześnie z iOSem 9, nasze iZegarki otrzymały nowe oprogramowanie dopiero przedwczoraj. Wystarczył jeden błąd w kodzie, by postawić całe Apple na głowie i przesunąć termin o kilkadziesiąt godzin. Warto było jednak czekać – najnowszy watchOS 2 wprowadza takie udogodnienia jak m.in. polski język systemu, rozszerzenie Digital Touch, a także nowe tarcze zegarków – to jednak ledwie przedsmak tego, co najlepsze w najnowszym watchOS. W oprogramowaniu znajdziemy kilka „killer features”, które sprawiają, że Apple Watch jest jeszcze ciekawszym i wartym zakupu urządzeniem, dlatego też prezentujemy te, naszym zdaniem, najciekawsze:1. Activation lock
Ogromna fala krytyki spadła na Apple po tym, gdy użytkownicy odkryli, jak prosto jest zresetować kod blokady (o czym Apple chwali się w swoich poradnikach) i zyskać dostęp do skradzionego Apple Watcha. Ogromny strach, który ogarnął setki tysięcy użytkowników iZegarków przyczynił się do tego, iż koncern z Cupertino objął Apple Watche specjalną ochroną – Activation lock.
Dzięki aktualizacji i wprowadzeniu nowej funkcji, przy pierwszym włączeniu zegarka Apple Watch użytkownik zostanie poproszony o wpisanie danych Cloud Apple ID, które przypiszą iUrządzenie do konkretnego konta. Choć funkcja ta nie będzie obowiązkowa, z całą pewnością warto z niej skorzystać, niecała minuta wpisywania danych pozwoli zaoszczędzić znacznie więcej czasu, nerwów (i oczywiście pieniędzy), a potencjalnemu złodziejowi przysporzy jedynie zmartwień – po zgłoszeniu kradzieży, Apple Watch może pełnić jedynie funkcję luksusowej bransoletki.

2. Informacje w pigułce
Niektóre tapety znane z pierwotnej wersji watchOS przewidują na ekranie widety, czyli miejsce na niepozorną, krótką informację (może nią być np. godzina w innych strefach czasowych, temperatura na zewnątrz czy odległość od celu w ramach aplikacja Aktywność). Najnowsze oprogramowanie rozszerza tę funkcję o nowe tapety, a także pozwala na skorzystanie z jej możliwości również deweloperom spoza Apple – dzięki czemu w widgecie ujrzymy jeszcze więcej informacji na dowolnie wybrany przez nas temat – może być to pogoda, ale również o godzina odlotu samolotu!

3. Podróż w czasie
Kolejnym „killerficzerem” watchOS 2 jest opcja „Podróży w czasie”, czyli skrótowy przegląd aktywności danego dnia z uchwyceniem tego, co najważniejsze. Aby włączyć opcję podróży, wystarczy przesunąć w dół guzik znajdujący się z boku zegarka, a na ekranie wyświetli się grafik dnia z podziałem na poszczególne wydarzenia. Główną zaletą tej funkcji jest to, iż dzięki przesuwaniu guzikiem w dół, na ekranie pokażą się jedynie najbardziej potrzebne informacje – nazwa wydarzenia, godzina, pogoda i miejsce. Szybka możliwość włączenia funkcji „Time Travel” (przekręć w dół by włączyć, kliknij by wyjść) sprawia, że w krótkim czasie znajdzie ona rzesze swoich fanów. A Apple po raz kolejny pokazuje, że istnieje jeszcze wiele dróg, by zapewnić nam jak największy komfort.

4. Szkicownik Digital Touch bardziej kolorowy
Funkcja Digital Touch jest z całą pewnością jednym z najbardziej rozrywkowych programów na zegarek Apple Watch – pozwala m.in. na rysowanie w szkicowniku czy wysyłanie bicia swojego serca znajomemu. Jednak rysowanie w tej aplikacji nie do końca odpowiadało rysowaniu w rzeczywistości, a wszystko to za sprawą dostępności tylko jednego koloru markera. Oczywiście Apple zapewniło użytkownikom dostęp do całej gamy kolorów, jednak szkice przepełniały się monotonią jednej kredki. Po aktualizacji w Digital Touch dostaliśmy opcję rysowania w wielu kolorach, co pozwala na tworzenie odpowiadających rzeczywistości czerwonych róż z zielonymi łodygami, czy też niebieskiego nieba ze śnieżnobiałymi obłokami.

5. Time-Lapse face

Nie ulega wątpliwościom, że obecny wybór dostępnych tapet do Apple Watch może być całkiem zadowalający dla przeciętnego użytkownika. Jednak wielu z nas, podobnie jak to robimy na naszych iPhone’ach, wolałoby czasem spersonalizować wygląd tapety, odróżniając ją w ten sposób od innych, czasem mocno oklepanych zdjęć. Najnowszy watchOS 2 pozwala na zabawę wyglądem tapety dzięki wprowadzeniu kilku funkcji – filmu poklatkowego (czyli krótkiego filmu powstałego w wyniku wykonania zdjęć w krótkim odstępie czasu; bardzo ciekawie opcja ta prezentuje się w akcji), możliwości wprowadzenia zdjęcia z albumu, albo też stworzeniu galerii, która przechodzi w kolejne zdjęcie za każdym razem, gdy podniesiesz swój nadgarstek. O tej zmianie można powiedzieć, że jest jak cały najnowszy watchOS – nie wnosi nic specjalnego ani niezbędnego, ale nadaje Apple Watchowi niezwykłe poczucie zainteresowania użytkownikiem, wprowadza pewną lekkość i element zabawy. A o to przecież w tym wszystkim chodzi!

WatchOS 2 jest uaktualnieniem, które wprowadza pewną świeżość do zegarków Apple Watch. Wprawdzie nie jest to wielka rewolucja, porównywalna z przeskokiem z iOS 8 na 9, tym niemniej pokazuje, że w Cupertino aż roi się od pomysłów na wykorzystanie potencjału iUrządzeń. Osobiście uważam te zmiany za momentami nie do końca potrzebne, jednak ze względu na to w jaki sposób prezentuje się całość Apple Watcha z watchOS 2, możemy patrzeć na najnowszą wersję z sympatią. I tylko brak Apple Pay nagradzającego użytkowników punktami za zakupy może nieco obniżyć nasz entuzjazm, ale wszystko przed nami!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button