Comics, czyli wyraź to obrazkiem!

Comics, czyli wyraź to obrazkiem!

K omiks jest jedną z najpowszechniejszych, a zarazem najmniej docenianych i bardzo często marginalizowanych form przekazu. Nam wszystkim zdarza się zapominać o tym, jak wielką wartość merytoryczną może nieść ta najprostsza forma sztuki, często siląc się niepotrzebnie na inne formy, które nie zapewniają takiej prostoty przekazu tak małym nakładem sił. Bo tak naprawdę stworzenie dobrego komiksu nie jest trudnym zadaniem, a jedynym potrzebnym czynnikiem jest własna inwencja twórcza. Bo dzięki aplikacji „Comics” od Comic Seedling Studio stworzenie własnej historii obrazkowej jest prostsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Choć w App Store aż roi się od podobny aplikacji, nie bez powodu to właśnie „Comics” uznaliśmy za najlepszego kandydata do cotygodniowego cyklu App Of The Week. Nie ma co się oszukiwać – jest to aplikacja totalna, dzięki której tworzenie komiksów jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Aby zobaczyć, na czym polega fenomem „Comics”, wystarczy tylko spojrzeć na łatwość, z jaką można stworzyć dowolną historię:

1. Wybór ramki
Kluczową kwestią w tworzeniu każdego komiksu jest oczywiści layout, czyli wygląd pojedynczej ramki. W zależności od jej kształtu, możemy ciągnąć akcję historii na wiele różnych sposobów. I tak, trzy podłużne, wąskie paski obok siebie mogą być świetnym sposobem dynamizacji akcji, natomiast pojedynczy ogromny prostokąt wspaniale może służyć za tło do wprowadzenia w akcję. Przeogromna różnorodność layoutów sprawia, że nawet najbardziej wybredny twórca znajdzie coś dla siebie!

IMG_4025

2. Skic
Niemniej istotną kwestią w tworzeniu historii jest jej przedstawienie. Z zasady dobry komiks to taki, który odznacza się niebanalnymi rysunkami (dobrze byłoby, gdyby poziomem nie dorównywały szkicom pięciolatka). Podobnie jak i my nie masz talentu? Nie szkodzi, z „Comics” możesz posłużyć się dwoma kołami ratunkowymi: gotowymi obrazkami z bazy szkiców, a także zdjęciami ze swojej galerii. Niemniej istotna jest jednak spójność obrazów, dlatego na wagę złota może być każdy retusz – a dzięki filtrom wbudowanym w aplikację, nawet ze zwykłego zdjęcia w plenerze uczynisz współgrający z typową stylistyką pop-art komiks.

IMG_4026
3. Dodaj postać
Dodawanie postaci w aplikacji „Comics” jest jedną z najciekawszych, a zarazem najbardziej denerwujących czynności. Niestety aplikacja (przynajmniej w wersji darmowej nie dysponuje zbyt rozległą bazą postaci, dlatego też wszystkich bohaterów należy szukać samodzielnie. Co ciekawe, nie musimy dysponować zapisanymi kopiami czyjegoś wizerunku – wystarczy nawet zdjęcie wykonane za pomocą wbudowanego w aplikację aparatu i możemy zaczynać do pracy!
Aby wyciąć postać z tła, nie potrzebujemy większych zdolności graficznych, wystarczy jedynie umiejętność dokładnego kolorowania. W odróżnieniu od programów komputerowych, do wycięcia postaci nie potrzeba żadnych narzędzi, należy tylko dokładnie zamalować pożądany obiekt za pomocą niebieskiej farby. Kilka chwil i gotowe, pamiętajmy przecież że nie wszystko musi być dokładne w stu procentach!

IMG_4028
4. Nałóż efekty
Co to by był za komiks, gdybyśmy nie umieścili w nim ani jednego dymka… W „Comics” twórcy dali nam szansę wykazania się, proponując aż 6 ich rodzajów (kilka różnych motywów może być świetnym zróżnicowaniem ze względu na charakter sceny), a poza tym dostaliśmy coś jeszcze – opcję naklejek. Wzorowane na komiksach Marvela krótkie wykrzykniki z ciekawą warstwą graficzną sprawią, że każdy komiks nabierze odrobiny profesjonalizmu. A dzięki kilkudziesięciu różnym stickerom z przedmiotami możemy sprawić, że to Marvel będzie brał od nas lekcje!

Jeżeli chodzi o zabawę, aplikacja „Comics” od Comic Seedling Studio (do pobrania za darmo w App Store) gwarantuje najwyższy jej poziom. Na ogół nudne rysowanie ramek udało się zastąpić ciekawym procesem dobierania poszczególnych elementów, dzięki czemu zamiast procesu twórczego mamy raczej do czynienia z układanką. Oczywiście nie sposób uznać tej aplikacji za niezbędną do życia, natomiast każdemu z nas potrzebna jest czasem chwila totalnego „odmóżdżenia”. Dlaczego więc nie pobawić się w rysownika komiksów?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button