„Afera chipowa”, iPhone 6S i 6S Plus z nawet 30% słabszą baterią i procesorem!

„Afera chipowa”, iPhone 6S i 6S Plus z nawet 30% słabszą baterią i procesorem!

L edwie polscy klienci zdążyli nacieszyć się faktem oficjalnego rozpoczęcia sprzedaży iPhone’ów 6S i 6S Plus nad Wisłą, a Apple znowu funduje nam podwyższenie ciśnienia i stres. Wszystko to za sprawą zastosowania układu A9, a raczej faktu dostarczenia go przez dwie różne firmy, co w sposób jasny i czytelny powoduje delikatne rozbieżności w zakresie czasu pracy baterii i wydajności procesora. Przynajmniej w teorii „delikatne” – w rzeczywistości różnice sięgają kilkudziesięciu procent, a klienci, którym się nie poszczęściło, zaczynają okazywać swoje niezadowolenie. Czy zatem już niedługo czeka nas plaga aukcji opatrzonych tytułem „Sprzedam iPhone 6S procesor nie-Samsung!”?Procesor procesorowi nierówny
Jak już wspomnieliśmy, za układy A9 do najnowszych smartfonów z logo Nadgryzionego Jabłka odpowiedzialne są dwie marki – TSMC i Samsung. Jak potwierdzają wyniki testów przeprowadzone przez użytkowników modeli obydwu wariantów, komponenty te różnią się od siebie, co nie pozostaje bez wpływu na czas pracy akumulatora. Uściślijmy bowiem, że układ A9 od Samsunga powstaje w 14-nanometrowym procesie technologicznym, zaś TSMC tworzy w 16-nanometrowym, co nie może pozostać bez znaczenia na funkcjonowanie zastosowanych rozwiązań. Przy okazji testów benchmarkowych, które przeprowadzono w programie AnTuTu, iPhone 6S z układem od Samsunga otrzymał 65695 punktów, natomiast smartfon z procesorem TSMC aż 66575 punktów, czyli aż 13‰ więcej od konkurenta.

Długi czas pracy baterii i dłuższy (a może krótki i krótszy?)
Tajwański producent ponadto tworzy bardziej energooszczędne układy od konkurenta z Korei Południowej, na co wskazuje test GeekBench. Czas pracy baterii „samsungowego” iPhone’a 6S Plus wyniósł sześć godzin i pięć minut, zaś przeciwnik otrzymał siedem godzin i pięćdziesiąt minut. Jak uściśla przeprowadzający test użytkownik, różnica blisko dwóch godzin (czyli ponad 30% czasu pracy baterii) pojawia się każdorazowo nawet wtedy, gdy telefony poddawane są próbie w warunkach laboratoryjnych, czyli z użyciem „czystego” urządzenia i programu GeekBench.

Apple odpowiada
W wyniku powstałych różnic, wielu najnowszych użytkowników iPhone’a z Samsungiem pod spodem rwie włosy z głowy, nie mogąc zrozumieć powodów swojej „kary”. Dla nas również niezrozumiałe jest, jakim cudem iPhone iPhone’owi nierówny i czemu w zależności od szczęścia możemy trafić na wersję optymalną lub wybrakowaną. Apple jednak zdaje się bagatelizować całą sprawę, usiłując wmówić nam, iż nie tyle procesory Samsunga są złe, co TSMC wspaniałe, a różnice w zasadzie są niezauważalne.
Poniżej całość stanowiska koncernu z Cupertino w tej sprawie:”Wraz z zaprojektowanym przez Apple procesorem A9, znajdującym się w iPhonie 6s i iPhonie 6s Plus otrzymujecie najbardziej zaawansowany na świecie układ dla smartfonów. Każdy nasz układ spełnia najwyższe standardy Apple, bez względu na pojemność, kolor czy model iPhone’a 6s.
Niektóre z przeprowadzonych badań laboratoryjnych, w czasie których procesory działają przez długi czas z wysokim obciążeniem, nie odzwierciedlają rzeczywistego korzystania ze smartfona, ponieważ przez nadzwyczajnie długi czas wykorzystują 100% możliwości CPU. Jest to błędny sposób mierzenia rzeczywistego czasu pracy na baterii. Według zebranych przez nas danych, realna różnica zużycia energii w zależności od zastosowanego układu wynosi od dwóch do trzech procent, nawet przy wdrożeniu różnych zmiennych składowych testu. “Odpowiedź Apple można uznać za bardzo dyplomatyczną i wymijającą, lecz nierozwiewającą wszystkich wątpliwości. Nie wydaje nam się jednak, aby koncern miał rację co do statystycznych danych, wszak mimo wszystko iPhone nie będzie używany w warunkach laboratoryjnych, a na „żywym organizmie”. Stąd też brak naszej wiary w różnicę 2-3%, choć nawet i taka nie powinna mieć miejsca w urządzeniach klasy Premium. Zresztą, zdecydowanie najlepszym testem weryfikującym ewentualne różnice niech będzie czas pracy w normalnych warunkach – a tych na dniach będzie przybywać.
Jeżeli jesteś użytkownikiem iPhone’a 6S i nie wiesz jak sprawdzić czy Twoje iUrządzenie posiada procesor od TSMC czy Samsunga, pobierz aplikację Lirum Lite (link do App Store w tym miejscu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button