Poradnik – iPhone 6S – sprawdź, jaki masz procesor A9!

Poradnik – iPhone 6S – sprawdź, jaki masz procesor A9!

P rawdopodobnie rok bez afery byłby dla Apple rokiem straconym – w zeszłym roku mieliśmy do czynienia z „Bendgate”, w tym zaś wynikło zamieszanie związane z procesorami A9. Niby iPhone’y z procesorami od Samsunga i TSMC powinny być takie same, okazuje się jednak, że w tym roku to podobieństwo nie do końca zostanie zachowane. Jak wynika z polityki Apple, różnice – zarówno w wyglądzie, jak i w możliwościach – pomiędzy poszczególnymi urządzeniami nie powinny być szczególnie znaczące, a ewentualne rozbieżności powinny mieścić się w zakresie ± 2 procent. Ale po raz kolejny wychodzi na jaw, że teoria z praktyką niewiele mają wspólnego…Problem poważniejszy niż się wydaje?
Istnieje teoria, według której kluczem do zrozumienia wszelkich rozbieżności jest fakt, iż układ A9 od Samsunga powstaje w 14-nanometrowym procesie technologicznym, zaś TSMC tworzy w 16-nanometrowym. Według przeprowadzonych niedawno testów przez AnTuTu, różnica w wynikach uzyskanych w czasie testów benchmarkowych wynosi około 13‰ (na rzecz TSMC, rzecz jasna), co nie oznacza jeszcze wielkich kłopotów – mieści się powiem w zakresie tolerancji błędu. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w zestawieniu czasu pracy baterii w dwóch identycznych, bądź co bądź, modelach. Różnica blisko dwóch godzin (sześć godzin i pięć minut w stosunku do siedmiu godzin i pięćdziesięciu minut) czyli aż 30 (!) procent elektryzuje wszystkich. Bo choć dwoje klientów kupuje ten sam model telefonu za tę samą cenę, kwestią szczęścia (lub jego braku) jest otrzymanie tego „lepszego” modelu. Apple umniejsza wagę całej tej sytuacji tłumacząc, że rozbieżności nawet w zakresie żywotności akumulatora nie wynoszą zbyt wiele – ale chyba mało kto wierzy w te puste słowa, wszak możemy otrzymać iPhone’a 6S w cenie z najwyższej półki i baterii porównywalnej z iPhonem 5. Oczywiście z serii z defektem. A za błędy Apple będziemy musieli niestety zapłacić my sami – chyba, że zawczasu sprawdzimy, jaki procesor A9 ukrywa się w naszym iPhonie 6S lub 6S Plus.

Samsung czy TSMC? Sprawdź, jaki procesor znajduje się w Twoim iPhonie 6S!
Całe szczęście to, jaki model iPhone’a trafi w nasze ręce nie jest grą w rosyjską ruletkę (no dobrze, może nie do końca jest tak wspaniale, jednak o tym w dalszej części poradnika). Istnieje prosta metoda, za pomocą której można łatwo określić producenta procesora. Uwaga! Poradnik odnosi się tylko i wyłącznie do iPhone’a 6S i 6S Plus – w innych modelach wyniki przyjmują podobne wartości, choć nie oznaczają tego samego producenta!

Battery Memory System Status Monitor
1. Pobierz aplikację Battery Memory System Status Monitor ze sklepu App Store (link znajduje się tutaj)
2. Kliknij w zakładkę „System” znajdującą się na górze ekranu
3. Odczytaj numer modelu spośród licznych informacji (Device –> Model)
4. Przejdź do legendy znajdującej się poniżej wszystkich rad

Lirum Device Info Lite
1. Pobierz aplikację Lirum Device Info Lite (link do sklepu App Store w tym miejscu)
2. Spójrz na numer modelu telefonu, który ujrzysz na głównym ekranie
3. Przejdź do legendy znajdującej się poniżej wszystkich rad

iMazing
(iMazing jest programem alternatywnym do iTunes, za pomocą którego możesz sprawdzić dane swojego procesora na komputerze z OSX lub Windows)
1. Pobierz i uruchom program iMazing
2. Połącz komputer z Twoim iPhonem 6S lub 6S Plus
3. Odblokuj swój telefon i kliknij „Zaufaj” w oknie dialogowym „Czy zaufać temu komputerowi?”
4. Wejdź w panel „Get Info”
5. W rubryce “Hardware Model” odczytaj model urządzenia
6. Przejdź do legendy znajdującej się poniżej

Legenda
We wszystkich trzech programach ujrzeć można identyczne ciągi cyfr i liter. N66AP, N66Map, N71AP, N71Map. Nie są to jednak przypadkowe szyfry, a oznaczenia producenta.
Mam procesor od Samsunga – czy mogę coś z tym zrobić?
Bardzo wielu użytkowników zadaje sobie pytanie, czy iPhone’y z procesorami od Samsunga będą uznawane za telefony wadliwe. Apple jednak ucina wszelkie wątpliwości podając, iż nie tyle procesory Samsung są gorsze, co TSMC lepsze. Polityka pokazywania niespodziewanej przewagi TSMC ma za zadanie pokazać, że Apple nie uznaje procesorów Samsunga za wadliwe. To z kolei wstrzymuje drogę do możliwego programu wymiany.
Nie istnieje żaden klucz, za pomocą którego można oszacować przed zakupem producenta procesora (niestety pro-tip według którego rynek amerykański zalała fala „Samsungów” jest o tyle nieprzydatny, że zarówno dystrybutorzy oficjalni jak i mali sprzedawcy nie zawsze wiedzą, skąd trafia do nich iSprzęt). Istnieje natomiast możliwość dokonania zwrotu towaru – jednak jest ona zależna od dobrej woli sprzedawcy, bowiem regulowany przez prawo obowiązek przyjęcia zwrotu odnosi się jedynie do towarów wadliwych (Apple zaś dało wyraźny sygnał, że oferowane przez niego produkty nie są i nigdy nie były niedoskonałe). Dlatego też polecamy zaopatrywać się w iSprzęty u zaufanych, popularnych sprzedawców, pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i nerwów. A przecież nie po to kupuje się iPhone’a, by tracić przez niego zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button