Czarne chmury nad Apple

Czarne chmury nad Apple

Z dążyliśmy się przyzwyczaić do tego, że sprzęty wyprodukowane przez Apple uchodzą za niezawodne. Wprawdzie, jak wszyscy, mamy pewne obiekcje, coś byśmy poprawili lub coś dodali, jednak bezspornie uznajemy iSprzęty za godne polecenia. Niestety, pod koniec zeszłego roku, nad koncernem z Cupertino zebrały się czarne chmury, posypały się skargi i kary dla Apple. Dlatego dziś prezentujemy najważniejsze problemy Apple, które ujrzały światło dzienne w zeszłym tygodniu – czyżby ich nagła kumulacja w krótkim odstępie czasowym oznaczała strach konkurencji przed coraz silniejszym producentem iPhone’ów, iPodów i iPadów?

Apple oskarżony w pozwie zbiorowym o spowolnienie iPhone’a 4S po aktualizacji do iOS 9

 

iphone 4sNa początek pozew zbiorowy z żądaniem blisko 5 milionów dolarów odszkodowania za rzekome „stosowanie nieuczciwych praktyk handlowych i fałszywych reklam”. Jak twierdzi powód oskarżenia, Chaim Lerman, zarówno on, jak i inni właściciele iPhone’ów 4S nie są w stanie korzystać ze swoich urządzeń normalnie po aktualizacji oprogramowania do iOS 9. Aktualizacja ta „znacznie spowolniła” ich smartfony i „zakłóca normalne użytkowanie urządzenia”. Ponadto, powodowie zostali postawieni przez Apple pod ścianą – są zmuszeni do życia z „wolno działającym i zacinającym się” urządzeniem, lub też muszą zapłacić setki dolarów za nowego iPhone’a. Treść pozwu odnosi się również do reklam, które, według powodów, nie wspominają o możliwości spowolnienia wydajności iPhone’a 4S, a z wersji iOS 9 nie można już wrócić do poprzedniego oprogramowania.

Faktycznie, mi również zdarzało się narzekać na nowego iOSa, jednak obserwując zmiany powodowane kolejnymi oprogramowaniami na moim leciwym już iPadzie 2, wiem, że jestem całkowicie odpowiedzialny za ten błąd – po prostu nic nie może trwać wiecznie, a era najstarszych generacji musi kiedyś dobiec końca. Nie jest prawdą jednak to, że nie można wrócić do poprzedniej wersji – jeżeli powodowie potrafili pobrać nowego iOSa, to bez problemu powinni też umieć wrócić do poprzedniej wersji, gdyż Apple pozostawia tę furtkę otwartą jeszcze przez pierwsze dwa tygodnie po aktualizacji. No ale cóż, czasami niektórzy ponad wszelką przyzwoitość stawiają chęć szybkiego zarobku… A że robią z siebie idiotów, gdyż już w 2011 roku sąd stwierdził, że aktualizacja iOS 4 nie była „towarem ani usługą” i oddalił roszczenia związane z fałszywymi reklamami i nieuczciwymi praktykami biznesowymi? To już nikogo nie obchodzi.

Apple zapłaci 318 milionów euro kary we Włoszech

 

apple italiaJak donosi włoski dziennik La Repubblica, Apple zapłaci blisko 318 milionów euro kary za rzekome oszustwa podatkowe, których w latach 2008-2013 miała się dopuścić spółka zależna Apple Italia. Wykorzystując lukę prawną, która pozwala na pośrednią sprzedaż przez rynek innego państwa UE, zamiast 880 milionów euro, Apple zapłaciło włoskiemu fiskusowi ledwie 30 milionów dolarów. Wszystko to dzięki najniższemu w Europie podatkowi dla osób prawnych w Irlandii, który wynosi jedynie 12,5%, czyli ponad dwukrotnie mniej niż w Italii (27,5%).

iOS i OS X najbardziej „dziurawym” oprogramowaniem 2015 roku

 

apple dziurawyDzięki opublikowanemu przez analityków z CVE raportowi dotyczącemu wszelkiego rodzaju podatności na zagrożenia i luk oprogramowania, jakie zostały ujawnione w 2015 roku, dowiedzieliśmy się, że systemu operacyjne Apple zajęły czołowe pozycje. W przypadku pierwszego w tym zestawieniu OS X w przeciągu ostatniego roku ujawniono 384 luki, natomiast w iOSie znaleziono 375 luk. Na pocieszenie możemy powiedzieć, że zestawienie to odnosi się jedynie do upublicznionych przypadków dziur w oprogramowaniu – gdyby brać pod uwagę wszystkie nieprawidłowości, wynik mógłby wyglądać zgoła inaczej. Nie zapominajmy przecież, że do dziś iPhone jest jedynym smartfonem, który dotychczas jeszcze nie padł ofiarą hakerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button