Nastąpił czas wersji beta: iOS 9.3 i OS X 10.11.4 El Capitan. Co w nich ciekawego?

Nastąpił czas wersji beta: iOS 9.3 i OS X 10.11.4 El Capitan. Co w nich ciekawego?

A pple nie próżnuje. Choć mamy dopiero styczeń, koncern już zdążył wydać i udostępnić dla deweloperów oraz publicznych beta testerów najnowsze wersje oprogramowań: beta iOS 9.3. oraz OS X 10.11.4 El Capitan Beta. Czy tak jak zawsze, tak i tym razem czeka nas rewolucja, czy może tym razem zmiany będą delikatne i niewidoczne?

Beta iOS 9.3.

Deweloperzy i publiczni beta testerzy mogą zacierać ręce, choć kolejność wypuszczenia wersji beta może wydawać się nieco zaskakująca, gdyż beta iOS 9.3. ukazała się wcześniej od bety 9.2.1. Niestety nie jest dane nam wszystkim już teraz wypróbować nowego systemu – beta dostępna jest dla deweloperów (do pobrania ze strony Apple Developer Center) oraz programistów, którzy mogą pobrać aktualizację poprzez system over-the-air (za pomocą nowego profilu konfiguracji). Beta testerzy, którzy dokonali rejestracji w programie testów beta od Apple, otrzymali aktualizację po zainstalowaniu odpowiedniego certyfikatu na swoim Urządzeniu.

Co do zmian, to ciężko wyliczyć wszystkie zaistniałe. Apple nie podało żadnych wskazówek odnośnie nowości, więc wszystkie opisane przez nas aktualizacje to z pewnością jedynie wierzchołek góry lodowej. Poniższa lista zmian to tylko te aktualizacje, które udało się zauważyć użytkownikom najnowszej bety – zmian i drobnych poprawek będzie z pewnością kilkukrotnie więcej:

Apple Watch
Dzięki iOS 9.3. oraz WatchOS 2.2, przełamany zostanie monopol na więź między iPhonem a Apple Watchem. Telefon można będzie powiązać z więcej, niż jednym zegarkiem. Do tego jednak potrzebne będą aktualizacje zarówno jednego iUrządzenia, jak i tego drugiego.

1

Notatki
Apple wprowadzi funkcję chronienia notatek hasłem (ciekawe, czy w przyszłości rozszerzy to również o ochronę zdjęć?) oraz doda nowe funkcje sortowania według daty utworzenia, daty modyfikacji czy też alfabetycznie.

2

Zdrowie
Nowy interfejs tej aplikacji ma sprawić, że będzie ona bardziej przyjazna użytkownikowi i pozwoli na jeszcze łatwiejsze zobaczenie swojego ruchu, ćwiczeń i godzin stania. Dzięki zupełnie nowemu menu w niektórych kategoriach, użytkownicy bez problemu zapoznają się z tymi bardziej tajemniczymi funkcjami aplikacji, które pozwalają na ściślejsze śledzenie zdrowia.

3

Quick Actions
Nowe podmenu 3D Touch zyska użyteczność w kolejnych programach, w tym m.in. Pogoda, Ustawienia, Kompas i Zdrowie. Dostęp na skróty pozwoli na szybsze wejście w kategorię Bluetooth, Wi-Fi, Baterię i Opcje tapet. Opcja oczywiście jedynie dla posiadaczy iPhone’ów 6S oraz 6S Plus.

4

Night Shift
Nowa funkcja iOS 9.3. ma na celu zmniejszenie ilości światła niebieskiego emitowanego przez Urządzenie w godzinach wieczornych. Przy włączonym trybie, tuż po zachodzie słońca ekran zmieni kolory na cieplejsze, gdyż badania wykazują, iż zbyt duże ilości światła niebieskiego mogą negatywnie wpływać na sen. I miejmy nadzieję, że sen on iOS 9.3. nie będzie musiał ciągnąć się w nieskończoność. Aktualizacja na wiosnę? Czemu nie?

5

OS X 10.11.4 El Capitan Beta

Nową aktualizację systemu dla Maków ujrzeliśmy niespełna miesiąc po wydaniu OS X 10.11.2 i zaledwie kilka dni po upublicznieniu pierwszej wersji beta OS X 10.11.4 dla deweloperów. Aby móc z niej skorzystać, potrzebna jest rejestracja na stronie internetowej testów beta firmy Apple. Ci, którzy tego dokonali, mogą bez problemu wejść w mechanizm aktualizacji dla Mac App Store i pobrać najnowszego OS X. Poniżej pokazujemy, czy jest jednak sens sprawdzać tę betę w akcji:

Nic specjalnego…
Nowości ukazane zarówno w OS X 10.11.3 jak i 10.11.4 są tak naprawdę jedynie poprawkami wewnętrznymi, ulepszeniami zabezpieczeń, a ich celem jest optymalizacja wydajności. Zmiany zewnętrzne, jeśli w ogóle widoczne, tak naprawdę dotyczą delikatnych zmian. Podobnie jak w becie iOS 9.3., ujrzymy m.in. chronione hasłem notatki.

…choć pewna nowość jest. I to jaka!
Pewnym krokiem milowym w tym wszystkim może być jednak ta zmiana, która na pewno zasługuje na miano wstrząsającej – Wiadomości zyskają dostęp do zdjęć Live Photos!
Gdy funkcja żywych zdjęć była wprowadzana, dostęp do nich na Maku mieliśmy jedynie za pomocą aplikacji Zdjęcia. Aby móc obejrzeć przesłane żywe fotografie, potrzebne było otworzenie zdjęcia na urządzeniu z iOS tudzież zapisanie go i odpalenie w Zdjęciach. Czy to niezbędna zmiana? Nie, ale cóż tu poprawiać, gdy system jest niezawodny?

6

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button