Wadliwe wtyczki mogą doprowadzić do porażenia – Apple uruchamia wielki program wymiany

Wadliwe wtyczki mogą doprowadzić do porażenia – Apple uruchamia wielki program wymiany

T ak to już czasem bywa, że nawet największym zdarzają się wpadki. Co najmniej kilka razy w roku robi się głośno z powodu wadliwych komponentów stosowanych w najnowszych modelach samochodów – tym razem jednak problem dotyczy czegoś znacznie nam bliższego – a konkretnie zasilaczy z wtyczką do gniazda ściennego. Dopiero co Apple ogłosiło sukces związany z miliardem aktywnych urządzeń. I to właśnie ta skala sprawia, że koncern z Cupertino może popaść w poważne tarapaty. A wszystko to za sprawą nieprawidłowych wtyczek, które mogą doprowadzić do niebagatelnego zagrożenia życia i zdrowia ich użytkowników.

Jak wynika z najnowszych ustaleń Apple, w niezwykle rzadkich przypadkach zasilacze z 2-bolcową wtyczką do gniazda ściennego firmy Apple, przeznaczone do użytku w Europie Kontynentalnej, Australii, Nowej Zelandii, Korei, Argentynie i Brazylii, mogą pęknąć, stwarzając ryzyko porażenia prądem elektrycznym w przypadku ich dotknięcia. Dotychczas co prawda nie słyszeliśmy o żadnym przypadku pęknięcia zasilacza, jednak sprawa może być poważna. Problem dotyczy bowiem części zasilaczy dostarczanych w okresie od 2003 do 2015 wraz z komputerami Mac i niektórymi urządzeniami z systemem iOS (w tym m.in. z iPadami). Wadliwe komponenty wchodziły również w skład zestawu Uniwersalny zasilacz Apple dla podróżujących za granicę (Apple World Travel Adapter Kit).

Na specjalnie uruchomionej przez Apple stronie dotyczącej tego problemu, możemy wyczytać również, iż „Bezpieczeństwo klientów ma dla firmy Apple zawsze najwyższy priorytet, dlatego podjęto decyzję o dobrowolnej, bezpłatnej wymianie zasilaczy z wtyczką do gniazda ściennego, których dotyczy ten problem, na nowy, przeprojektowany model. Zachęcamy klientów do wymiany wadliwych części zgodnie z opisaną niżej procedurą”

Czy moja wtyczka jest wadliwa?

Aby sprawdzić, czy posiadana przez nas wtyczka może sprawiać problemy, należy rozkręcić zasilacz (wysuwając część zawierającą bolce do góry) oraz odczytać kod znajdujący się w przestrzeni przeznaczonej na suwak. Zasilacz z wtyczką do gniazda ściennego mogący sprawiać problemy ma 4 lub 5 znaków albo nie ma żadnych znaków na wewnętrznym gnieździe podłączanym do zasilacza firmy Apple. Przeprojektowane zasilacze mają 3-literowy kod regionalny w gnieździe (EUR, KOR, AUS, ARG lub BRA) – patrz rysunek poniżej.

Bez tytułu

Jak wynika z informacji koncernu, inne zasilacze z wtyczką do gniazda ściennego, w tym przeznaczone do użytku w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Chinach i Japonii, oraz zasilacze USB firmy Apple nie są objęte tym programem.

Więcej informacji dotyczących problemu zasilaczy znaleźć można na stronie https://www.apple.com/pl/support/ac-wallplug-adapter/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button