Ransomware, Apple Pay i wielki test – czy Apple musi obawiać się konkurencji?

Ransomware, Apple Pay i wielki test – czy Apple musi obawiać się konkurencji?

S trzeż się – ransomware na Maku robi swoje
Dotychczas jak mantrę powtarzaliśmy, jakoby komputery od Apple są całkowicie bezpieczne i nienarażone na działanie wirusów. I faktycznie, skomplikowany system – znacznie trudniejszy do złamania od systemów działających na PC – póki co powstrzymywał niecne zapędy hakerów. Ostatnio jednak jeden z klientów BitTorrenta Transmossionbt.com opublikował na swojej stronie ostrzeżenie, by czym prędzej dokonać aktualizacji klienta do wersji 2.91. Poprzednia wersja, jak się okazuje, zawiera tzw. ransomware. Ransomware jest dokładnie tym, czego my wszyscy boimy się najbardziej – jest to wirus, który przyczaja się przez pewien czas na komputerze, by następnie go zaszyfrować i uniemożliwić jakikolwiek dostęp do zapisanych nań danych. Oszuści czyhający na naiwnych wyświetlają jedynie wówczas informację o możliwości zapłacenia okupu – ale to, czy nasze dane zostaną odblokowane, jest niestety kwestią szczęścia (lub jego braku).
Aby odblokować komputer, należy skorzystać z Time Machine i przywrócić na komputer wszystkie dane zapisane przed nalotem wirusa. Warto jednak sprawdzić również to, czy po zapisaniu danych nie będziemy skazani na dalszą walkę z ransomware – ukrytym głęboko w jednym z losowych folderów. Jak to sprawdzić – po prostu wejdź w ekran aktualizacji i obejrzyj tutorial producenta!

img_7578

Przyjęcie Apple Pay w Chinach
Nie było wielkiego zaskoczenia wśród analityków śledzących postępy Apple Pay w Chinach – przyjęcie usługi pozwalającej na płatności zbliżeniowe za pomocą zegarka Apple Watch oraz iPhone’a można określić jako bardzo dobre. W przeciągu pierwszych dwóch dni po premierze, chińscy konsumenci dodali aż 3 miliony kart płatniczych do swoich kont Apple Pay. Dla porównania, 2 trzecim kwartale 2015 r. w Polsce liczba aktywnych kart wyniosła nieco ponad 34 mln szt – w przeciągu 48 godzin dodano do Apple Pay blisko 10% wszystkich używanych w Polsce kart płatniczych!
Nie sposób szczędzić optymizmu – zresztą samo Apple nie zamierza ukrywać zadowolenia ze wspaniałego przyjęcia. – Chciałbym ocenić nasze wyniki pierwszego dnia na 1000 punktów, jeżeli pełny wynik to 100 – takie słowa wygłosiła Jennifer Bailey – osoba odpowiedzialna za usługę płatności zbliżeniowych od Apple. Oczywiście największymi beneficjentami usługi Apple Pay są firmy takie jak: Meituan i Dianping, Starbucks, FamilyMart i McDonalds. Średnia kwota za zakupy zapłacone poprzez technologię Apple Pay wynosi ponad 15 $.
Czy powyższe rezultaty podziałają stymulująco na Apple? Mówi się o rozszerzeniu listy państw obsługujących Apple Pay o Hiszpanię, Francję i Hongkong. Optymizm póki co nie osiągnął takiego poziomu, by szefostwu z Cupertino przyszło do głowy pomyśleć o Polsce.iPhone 6S pokonuje Samsunga S7 edge w teście szybkości
Mająca niedawno miejsce premiera Samsunga Galaxy S7 edge miała wprawić Apple w niemałe zamieszanie, a południowokoreański smartfon miał chociaż do czasu premiery iPhone’a 7 liderować w zestawieniach smartfonów z najwyższej półki. 4 GB RAMu i 8-rdzeniowy procesor w zamyśle powinno deklasować całą konkurencję, wielu „ekspertów” zdążyło już przyznać Samsungowi zwycięstwo przez nokaut.
Mimo to znalazło się kilku takich, którzy nie do końca wierzą tabelom i statystykom. W ramach testu prezentowanego poniżej, sprawdzone zostały czasy reakcji 4 smartfonów – wspomnianych iPhone’a 6S i Samsunga Galaxy S7 edge, a także Google Nexusa 6P oraz Motoroli Moto X Pure. Wszystkie telefony zostały wyzerowane, a na ich pokładach zainstalowano identyczne 14 programów zawierających te same dane, a następnie po kolei włączano kolejne programy. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości – dwukrotne włączenie programów na iPhone 6S Plus zajęło 1 minutę 43 sekundy, natomiast S7 edge potrzebował aż 18 sekund więcej. Wynik 2 sekundy gorszy od S7 zanotował Nexus 6, natomiast najgorzej zaprezentowała się Motorola z czasem 2:16.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button