Wyniki finansowe Apple – nie jest dobrze!

Wyniki finansowe Apple – nie jest dobrze!

N ic nie może trwać wiecznie, zwłaszcza w sytuacji, gdy sielanka trwa przez długie lata. Niedawno pisaliśmy o zaskakująco dobrych wynikach sprzedaży iPhone’a SE, dziś jednak czas na mniej oszałamiające wyniki finansowe Apple. Trwający od 13 lat regularny wzrost wyników RDR zatrzymał się na drugim kwartale roku obrotowego 2016 (tj. od stycznia do marca 2016). Spadek sprzedaży iPhone’a
Na samym początku pierwsze zaskoczenie – pomimo dobrych wyników, Apple nie może mieć powodów do zadowolenia. W I kwartale br. sprzedano „raptem” 51,1 mln sztuk iPhone’a (w porównaniu z 61,2 mln w analogicznym okresie rok wcześniej), 10,2 mln sztuk iPada (zamiast 12,6 mln w I kw. 2015) i 4 mln sztuk Maków (0,5 mln mniej). W ujęciu procentowym, daje to spadki o odpowiednio 16%, 19% i 12%. Znalazło to oczywiście swoje przełożenie na przychody, które zmalały w tych trzech sektorach łącznie o 9 mld USD.
Spadek najbardziej widoczny jest na trzech głównych rynkach koncernu – w Ameryce, Europie i Chinach; w roli „zielonej wyspy” występuje jedynie Japonia. Firma nie ma sobie jednak nic do zarzucenia, winą obarczając silnego dolara. Ten, według CFO Apple Luci Maestri, podwyższył wskaźnik spadku przychodów RDR z 9% do aż 13%.

Nie brakuje plusów dodatnich
Ciekawie prezentują się natomiast dane dotyczące pozostałych produktów i usług z Doliny Krzemowej. W kategorii obejmującej m.in. Apple TV, Apple Watch, Beats i akcesoria dominują zielone barwy – przychody wzrosły o 30%, z poziomu 1,7 do 2,1 mld USD. Podobnie wypadają usługi – wzrost z 5 do 6 mld USD, co daje wynik +20%. Ponadto, do pozytywnych wieści możemy zaliczyć podwyższenie dywidendy o 5 centów (do poziomu 0,57 USD za akcję), Apple również zapowiedziało bardziej intensywny skup akcji własnych.

Kilka ciekawostek na koniec:
– Marża brutto wynosi 39,4%
– Kwartalny zysk na poziomie 10,5 mld USD
– Apple posiada w gotówce i papierach wartościowych aż 233 mld USD
– Średnia cena sprzedaży iPhone’a spadłą z poziomu 659 do 642 USD
– Liczba subskrybentów Apple Music wynosi 13 mln
Choć wyniki szokują, nietrudno się spodziewać, by biznes ciągle kwitł w jednostajnym tempie. Trudno jest utrzymać stały wzrost, a z każdym rokiem wyzwanie to jest coraz trudniejsze – im wyższe wyniki bazowe, tym trudniej o gigantyczny wzrost. Apple już teraz zapowiedziało przychody w kolejnym kwartale na poziomie 41-43 mld USD – znowu o tendencji spadkowej w ujęciu rokrocznym. Czy daje to powody do niepokoju? Dalej mamy do czynienia z gigantycznymi przychodami i zyskami. A przesadzone reakcje inwestorów z pewnością będą wspominane ze wstydem. Zwłaszcza w przyszłym roku, gdy przyjdzie porównywać mizerne przesiadki z iPhone’a 6 na 6S z zamianą na model „7”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button