Apple Watch z Windowsem 95!

Apple Watch z Windowsem 95!

K to z nas nie pamięta kultowego systemu Windows 95? Wprawdzie działanie tych najstarszych systemów operacyjnych – wówczas bardzo sprawne – dziś doprowadziłoby niejednego do stanu zdenerwowania, tak naprawdę nie szybkość miała znaczenie. Oczywiście dziś nasze laptopy, smartfony, smartwatche i wszystkie inne smart-sprzęty działają znacznie szybciej niż najnowocześniejsze sprzęty drugiej połowy lat 90’, ale to właśnie relikty przeszłości zapisały się najmocniej w naszej pamięci. Dlatego też nie było większym zaskoczeniem niedawne „odkrycie” dewelopera Nicke Lee, które ujawniało iż procesor Apple Watch 520 MHz, 512 MB pamięci RAM i 8 GB pamięci wewnętrznej jest bardziej wydajne niż wiele komputerów stacjonarnych z systemem Windows 95. Całe szczęście nie pozostawił tego wszystkiego w sferze dywagacji – poszedł krok dalej i postanowił uruchomić system Microsoftu na własnym zegarku Apple Watch.
Aby umożliwić uruchomienie systemu Windows 95 na Apple Watch Lee wiedział, że nie może skorzystać z SDK Apple WatchKit, ponieważ nie pozwala on programistom na bezpośredni dostęp do lokalizacji dotyku. Zamiast tego SDK zmusza deweloperów do korzystania ze stref zdefiniowanych przez Apple. To zmusiło Lee do wykorzystywania poszczególnych luk w niektórych plikach WatchKit, co pozwoliło mu na załadowanie własnej aplikacji w miejsce kodu Apple. Jak mówi sam zainteresowany, proces postawienia emulatora x86 był wystarczający by w istocie okazało się, że Windows 95 stał się po prostu aplikacją zegarka.
Niestety, co zresztą widać na poniższym filmie, nie było większego zaskoczenia, a proces uruchamiania zegarka z systemem Windows 95 zajął aż godzinę. Aby przez cały ten czas zachować zegarek w trybie wybudzenia, Lee musiał zaimplementować słomkę z małym silniczkiem, który co pewien czas poruszał przyciskiem korony. Oczywiście niepotrzebna do obsługi tego wszystkiego była myszka – jak na XXI wiek przystało, eksperymentator obsłużył zegarek palcem. Niestety po raz kolejny możemy przekonać się, jak bardzo technologia poszła do przodu – podczas gdy najmniejsza czynność zajmuje WatchOS ułamek sekundy, Windows 95 tę samą wykonuje w kilkadziesiąt razy dłuższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button