OS X 10.12 – czego możemy oczekiwać po najnowszym systemie?

K onferencja WWDC zbliża się wielkimi krokami. Za nieco ponad dwa i pół tygodnia Apple odkryje większość swoich kart. Kluczowymi wydarzeniami tego dnia będzie prezentacja kolejnych wersji najważniejszych oprogramowań, w tym m.in. iOSa 10, watchOS 3 czy OS X 10.12. O iOS 10 zdążyliśmy już co nieco napisać, dlatego tym razem zajmiemy się równie istotną kwestią oprogramowania na komputery Apple. Czy zmiana będzie widoczna gołym okiem? A może nawet nie zauważymy nowych funkcji?Czy OS X w końcu dostanie Siri?
Siri nie trzeba nikomu przedstawiać – asystent głosowy ułatwiający pracę na iSprzętach już od pięciu lat zawitał prawie do każdego produktu sprzedanego przez Apple. Jak wiadomo jednak, prawie może zrobić wielką różnicę – do dnia dzisiejszego Siri nie znalazła się jedynie w dwóch miejscach: na komputerach operujących na OS X oraz we wszystkich iSprzętach sprzedanych do Polski 🙂 I choć nadzieje na polskiego asystenta są nikłe, to istnieje duża szansa, że o problemie związanym z tym pierwszym będziemy mogli niedługo zapomnieć.
Bardzo dużą rolę w przekazywaniu informacji na temat Siri odegrał serwis 9to5Mac – to właśnie z jego poszukiwań wynika, że na targach WWDC 2016 możemy poznać Makową Siri. Jak donosi serwis, dostęp do Siri odbywać się będzie poprzez uruchomienie jej kliknięciem na ikonę znajdującą się w Doku, wyszukiwanie Spotlight albo Centrum Powiadomień. Do Internetu zdążyła już „wyciec” zdjęcie obrazujące, jak to wszystko miałoby wyglądać (niestety nie możemy zagwarantować, iż fotografia nie jest sfałszowana).

1

Jak na poważne narzędzie przystało, Siri posiadać będzie również własną kategorię w preferencjach systemowych. To właśnie tam ustawić będzie można wszystko, co związane z asystentem głosowym – w tym m.in. aktywację usługi „Hey Siri” czy wybór skrótu klawiszowego do tegoż celu. Niewykluczone jednak, że aby aktywować Siri, trzeba będzie kliknąć w ikonę znajdującą się w Doku.

2

Raport 9to5Mac (oraz ciągłe podkreślanie aktywacji Siri) oznacza zatem, że usługa domyślnie będzie wyłączona. Co za tym idzie, aktualizując OS X trzeba będzie wykazać się czujnością. Oby tylko Apple dało nam tę okazję…Funkcja zdalnego odblokowywania Maków przy użyciu Touch ID?

3

Zupełnie inną kwestią, której możemy spodziewać się po OS C 10.12 jest możliwość zdalnego odblokowywania systemu w OS X 10.12. Ta funkcja pozwoliłaby na odblokowanie Maka przy użyciu iPhone’a i Touch ID, gdy oba urządzenia znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Na chwilę obecną brak bliższych szczegółów, jednak niewykluczone, że Apple pominie hasło używane do logowania się zawsze wtedy, gdy w pobliżu komputera wykryty zostanie iPhone z włączonym Bluetooth LE.
Bardzo zbliżonym do poprzedniego rozwiązania będzie możliwość możliwość odblokowywania komputerów przy pomocy zegarka Apple Watch. Dokładnie tak jak w przypadku iPhone’a, funkcja ta uruchomi się tylko wtedy, kiedy zegarek znajdzie się w bliskiej odległości z komputerem.OS X 10.12 nazwą czysto techniczną – jak będziemy nazywać najnowszy system?

Czy tak będzie wyglądał OS X 10.12?
Czy tak będzie wyglądał OS X 10.12?

Choć OS X 10.12 jest nazwą naprawdę dokładną, niepozostawiającą miejsca na wątpliwości z którą edycją OSa mamy do czynienia, to jednak nie będzie to nazwa używana przesadnie często – ustąpi bowiem nazwie „zwyczajowej”. Począwszy od OS X 10.9 Mavericks, Apple nie nazywa już swoich kolejnych update’ów nazwami wielkich kotów. Zamiast tego, kolejne wersje dostają nazwy będące najważniejszymi punktami w całej Kalifornii. Dlatego też mieliśmy Mavericks (popularny kurort dla surferów), Yosemite (park narodowy położony na zboczach gór Sierra Nevada) oraz El Capitan (formacja skalna o wysokości ponad 1 km znajdująca się w parku narodowym Yosemite).

Nie wiadomo, na jaką nazwę zdecyduje się Apple, jednak już w 2014 koncern zastrzegł długą listę znaczących miejsc, których nazwy mogą zostać wykorzystane w przyszłości. Były to m.in. popularne plaże, znane miasta oraz… Grizzly, zwierzę-ikona Kalifornii. Prawdopodobnie jednak nazwa OS X 10.12 znajduje się tej oto liście: Redwood, Mammoth, California, Big Sur, Pacific, Diablo, Miramar, Rincon, Redtail, Condor, Grizzly, Farallon, Tiburon, Monterey, Skyline, Shasta, Sierra, Mojave, Sequoia, Ventura, Sonoma.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button