OS X 10.12 – czego możemy oczekiwać po najnowszym systemie?

OS X 10.12 – czego możemy oczekiwać po najnowszym systemie?

K onferencja WWDC zbliża się wielkimi krokami. Za nieco ponad dwa i pół tygodnia Apple odkryje większość swoich kart. Kluczowymi wydarzeniami tego dnia będzie prezentacja kolejnych wersji najważniejszych oprogramowań, w tym m.in. iOSa 10, watchOS 3 czy OS X 10.12. O iOS 10 zdążyliśmy już co nieco napisać, dlatego tym razem zajmiemy się równie istotną kwestią oprogramowania na komputery Apple. Czy zmiana będzie widoczna gołym okiem? A może nawet nie zauważymy nowych funkcji?Czy OS X w końcu dostanie Siri?
Siri nie trzeba nikomu przedstawiać – asystent głosowy ułatwiający pracę na iSprzętach już od pięciu lat zawitał prawie do każdego produktu sprzedanego przez Apple. Jak wiadomo jednak, prawie może zrobić wielką różnicę – do dnia dzisiejszego Siri nie znalazła się jedynie w dwóch miejscach: na komputerach operujących na OS X oraz we wszystkich iSprzętach sprzedanych do Polski 🙂 I choć nadzieje na polskiego asystenta są nikłe, to istnieje duża szansa, że o problemie związanym z tym pierwszym będziemy mogli niedługo zapomnieć.
Bardzo dużą rolę w przekazywaniu informacji na temat Siri odegrał serwis 9to5Mac – to właśnie z jego poszukiwań wynika, że na targach WWDC 2016 możemy poznać Makową Siri. Jak donosi serwis, dostęp do Siri odbywać się będzie poprzez uruchomienie jej kliknięciem na ikonę znajdującą się w Doku, wyszukiwanie Spotlight albo Centrum Powiadomień. Do Internetu zdążyła już „wyciec” zdjęcie obrazujące, jak to wszystko miałoby wyglądać (niestety nie możemy zagwarantować, iż fotografia nie jest sfałszowana).

1

Jak na poważne narzędzie przystało, Siri posiadać będzie również własną kategorię w preferencjach systemowych. To właśnie tam ustawić będzie można wszystko, co związane z asystentem głosowym – w tym m.in. aktywację usługi „Hey Siri” czy wybór skrótu klawiszowego do tegoż celu. Niewykluczone jednak, że aby aktywować Siri, trzeba będzie kliknąć w ikonę znajdującą się w Doku.

2

Raport 9to5Mac (oraz ciągłe podkreślanie aktywacji Siri) oznacza zatem, że usługa domyślnie będzie wyłączona. Co za tym idzie, aktualizując OS X trzeba będzie wykazać się czujnością. Oby tylko Apple dało nam tę okazję…Funkcja zdalnego odblokowywania Maków przy użyciu Touch ID?

3

Zupełnie inną kwestią, której możemy spodziewać się po OS C 10.12 jest możliwość zdalnego odblokowywania systemu w OS X 10.12. Ta funkcja pozwoliłaby na odblokowanie Maka przy użyciu iPhone’a i Touch ID, gdy oba urządzenia znajdują się w bliskiej odległości od siebie. Na chwilę obecną brak bliższych szczegółów, jednak niewykluczone, że Apple pominie hasło używane do logowania się zawsze wtedy, gdy w pobliżu komputera wykryty zostanie iPhone z włączonym Bluetooth LE.
Bardzo zbliżonym do poprzedniego rozwiązania będzie możliwość możliwość odblokowywania komputerów przy pomocy zegarka Apple Watch. Dokładnie tak jak w przypadku iPhone’a, funkcja ta uruchomi się tylko wtedy, kiedy zegarek znajdzie się w bliskiej odległości z komputerem.OS X 10.12 nazwą czysto techniczną – jak będziemy nazywać najnowszy system?

Czy tak będzie wyglądał OS X 10.12?
Czy tak będzie wyglądał OS X 10.12?

Choć OS X 10.12 jest nazwą naprawdę dokładną, niepozostawiającą miejsca na wątpliwości z którą edycją OSa mamy do czynienia, to jednak nie będzie to nazwa używana przesadnie często – ustąpi bowiem nazwie „zwyczajowej”. Począwszy od OS X 10.9 Mavericks, Apple nie nazywa już swoich kolejnych update’ów nazwami wielkich kotów. Zamiast tego, kolejne wersje dostają nazwy będące najważniejszymi punktami w całej Kalifornii. Dlatego też mieliśmy Mavericks (popularny kurort dla surferów), Yosemite (park narodowy położony na zboczach gór Sierra Nevada) oraz El Capitan (formacja skalna o wysokości ponad 1 km znajdująca się w parku narodowym Yosemite).

Nie wiadomo, na jaką nazwę zdecyduje się Apple, jednak już w 2014 koncern zastrzegł długą listę znaczących miejsc, których nazwy mogą zostać wykorzystane w przyszłości. Były to m.in. popularne plaże, znane miasta oraz… Grizzly, zwierzę-ikona Kalifornii. Prawdopodobnie jednak nazwa OS X 10.12 znajduje się tej oto liście: Redwood, Mammoth, California, Big Sur, Pacific, Diablo, Miramar, Rincon, Redtail, Condor, Grizzly, Farallon, Tiburon, Monterey, Skyline, Shasta, Sierra, Mojave, Sequoia, Ventura, Sonoma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button