W oczekiwaniu na WWDC – odświeżenie AirPort Extreme i Time Capsule, nowe MacBooki Pro i sprzedaż iPhone’a w Polsce

W oczekiwaniu na WWDC – odświeżenie AirPort Extreme i Time Capsule, nowe MacBooki Pro i sprzedaż iPhone’a w Polsce

J eden dzień urlopu na żądanie sprawił, że wielu z nas w minionym tygodniu mogło skupić się na odpoczynku, grillowaniu i spędzaniu czasu z najbliższymi. Przez ostatnie cztery dni, przynajmniej w Polsce, zasadniczo nie działo się nic ważnego, ot przygotowania do – zbliżającego się wielkimi krokami – sezonu ogórkowego. Zupełnie inaczej, jak zawsze, działo się za Wielką Wodą. W Apple nie ma czasu na odpoczynek, wszak konferencja WWDC już za dwa tygodnie!

Czas na odświeżenie AirPort Extreme i Time Capsule?

airport

Kilka dni temu mieliśmy do czynienia z aktualizacją oprogramowań do flagowych stacji bazowych Wi-Fi z Cupertino. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt że parę dni później urządzenia wycofano z oferty amerykańskich salonów Apple Store. Przypadek?
Jak podaje serwis MacRumors, sprzęty wycofano z witryn oficjalnych sklepów na prośbę ich producenta, póki co można je jeszcze dostać niektórych amerykańskich sieciówkach, salonach firmowych Apple w Australii, Kanadzie oraz Wielkiej Brytanii, a także u polskich resellerów. Apple nie wycofało również możliwości zakupu import Extreme oraz Time Capsule za pośrednictwem Internetu, choć klienci ze Stanów Zjednoczonych muszą liczyć się z brakiem możliwości odbioru w sklepie firmowym.
Jeżeli wszystkie nasze przypuszczenia się potwierdzą, to podczas najbliższych targów WWDC ujrzymy również nowe wersje stacji bazowych Wi-Fi. Obecne produkty są z nami już blisko trzy lata, więc Apple uznało rok 2016 za czas najwyższy na zmianę. Według pojedynczych plotek, AirPort Extreme otrzyma moduł sieciowy wspierający standard 802.11 ac Wave 2. Tylko czy warto wierzyć w plotki?

Nowe MacBooki Pro jeszcze w tym roku!

macbook

Kolejne doniesienia od naszego uwielbianego analityka Ming-Chi Kuo. Notka skierowana do inwestorów wystosowana przez pracownika KGI Securities nie tylko zapowiada nowe MacBooki, ale również wskazuje na to, iż najnowsze laptopy od Apple otrzymają cieńszą i lżejszą obudowę. Zmianie nie ulegną rozmiary ekranu – dalej będziemy mogli wybrać MacBook z przekątną 13” oraz 15”.
Za najważniejsze zmiany należy uznać jednak kilka naprawdę rewolucyjnych udogodnień: implementacja czytnika linii papilarnych Touch ID czy zamieszczenie panelu dotykowego wykonanego w technologii OLED. Ten drugi umieszczony zostanie w miejscu przycisków funkcyjnych, a w zależności od własnych potrzeb będziemy mogli go swobodnie modyfikować.
Apple prawdopodobnie zrezygnuje z obecnych w dzisiejszych MacBookach portów, wymieniając je na obsługujące standard USB-C/Thunderbolt 3. Klawiatura niezbędna do pracy MacBooka również ulegnie zmianie, bowiem dołączone zostaną klawisze znane posiadaczom 12-calowego MacBooka. Czy to już koniec zmian? Tego niestety przekonamy się podczas premiery najnowszego MacBooka, a ta zapowiadana jest dopiero na ostatni kwartał bieżącego roku.

iPhone trzecim najpopularniejszym smartfonem w Polsce

huawei

Na sam koniec pewna ciekawostka, będąca potwierdzeniem naszego artykułu o azjatyckiej konkurencji. Opublikowany niedawno raport IDC wskazuje, że w przeciągu pierwszych trzech miesięcy nad Wisłą sprzedano 1,88 milionów smartfonów. Jako, że Polacy kupują smartfony na potęgę, wzrost w porównaniu z analogicznym okresem wyniósł blisko 7%. Szkoda tylko, że wielu z nas kieruje się przede wszystkim ceną – stąd też dane wskazujące iż najpopularniejszą marką jest Samsung, a zaraz po niej najwięcej smartfonów sprzedał Huawei. Apple dopiero trzecie. Warto przy tym zwrócić uwagę na obniżkę średniej ceny smartfona z Androidem – Kowalski w 2016 r. zapłacił ledwie 159 euro za nie-apple’owskiego smartfona, 30 procent mniej niż przed rokiem (225 euro).
W przełożeniu na liczby bezwzględne, koncern z Cupertino sprzedał 207 tysięcy sztuk swojego smartfona, Huawei 432 tys. zaś Samsung – aż 545 tys. Czas – i premiera iPhone’a 7 – pokaże, czy Apple słusznie działa, lekceważąc Polskę. Jeżeli dane w przyszłym roku zmienią się diametralnie, będziemy mieć powody do zadowolenia. Jeśli zaś liczba sprzedanych w Polsce iPhone’ów zmaleje, nie będziemy mieli najmniejszych powodów do narzekań na dyskryminację ze strony Apple. O niższych cenach, oficjalnym Apple Store i Siri po polsku będziemy mogli zapomnieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button