macOS Sierra – system stworzony do współpracy z innymi

macOS Sierra – system stworzony do współpracy z innymi

W sytuacji, gdy mamy do czynienia z takimi systemami jak iOS, watchOS czy tvOS, nazwa OS X wydaje się zdecydowanie odbiegać od pozostałych. Apple dostrzegło tę różnicę, dlatego też zaprezentowane niedawno oprogramowanie rozpoczyna nową epokę w dziejach komputerów z Cupertino – zobaczmy, co nowego w macOS Sierra!

Po pierwsze: Siri

M.in. takie pytania zadamy Siri
M.in. takie pytania zadamy Siri

Asystent głosowy znany jest chyba każdemu, kto choć raz korzystał z iPhone’a. Wszystko oparte jest na dyktowaniu poleceń głosowych – niestety dalej nie w języku polskim.
Również w przypadku macOS, Siri potrafi wiele – sama doda wydarzenie do kalendarza, wyśle wiadomość czy otworzy aplikację. Wystarczy jedynie wybrać ikonkę w Docku i gotowe! Co ciekawe, Siri na macOS dodatkowo przeszuka pliki zgromadzone na dysku komputera oraz opowie kawał!

Po drugie: jednolitość

Ujednolicone nazewnictwo to nie jedyny punkt wspólny nowego macOS z pozostałymi OSami. W gruncie rzeczy, najważniejszym elementem nowego oprogramowania jest współpraca systemu desktopowego z mobilnymi sprzętami, pogłębiona dzięki zwróceniu większej uwagi na Continuity.
Nie bez echa przejdzie z pewnością funkcja Auto Unlock, dzięki której uruchomimy lub wybudzimy Maca bez konieczności wpisywania hasła. Znajdujący się w pobliżu iPhone lub Apple Watch da Macowi automatycznie sygnał do rozpoczęcia pracy – w przypadku MacBooków, potrzebne będzie podniesienie ekranu).

mlt1

Universal Clipboard (uniwersalny schowek) to również kolejny krok w kierunku zunifikowania stworzonego przez Apple ekosystemu. Kopiując/wycinając tekst na iPhonie, będziemy mogli go wkleić na naszym komputerze z macOS i odwrotnie.
Inną ważną z punktu widzenia jednolitości usługą może być uniwersalność pulpitu Maca. Nie dość, że (przy założeniu posiadania co najmniej kilka Maców) na każdym z nich będziemy mieć dostęp do tego samego pulpitu, to jeszcze otrzymamy dostęp do każdego z nich z poziomu iPhone’a.

Po trzecie: porządek

Jeżeli ufać zapewnieniom Apple, macOS Sierra będzie znacznie czystszym systemem – po wyszukaniu zbędnych plików, macOS samodzielnie się ich pozbędzie (prawdopodobnie jest to pokłosie problemów z programami typu MacKeeper). Co więcej, w każdej aplikacji będziemy mogli stworzyć zakładki – również w programach dostarczonych przez firmy trzecie. Z kolei dzięki funkcji Picture-in-picture, odtwarzany film z Youtube’a umieścimy w okienku, które następnie będziemy mogli przesunąć w dowolne miejsce na ekranie.

pay

Warto wspomnieć również o Apple Pay, który już wkrótce będzie opierał się na połączeniu online. To oznacza, że już niedługo zapłacimy z poziomu Maca za zakupy, weryfikując płatność odciskiem palca na czytniku Touch ID w iPhonie czy zatwierdzając monit na zegarku Apple Watch.

Kiedy otrzymasz macOS Sierra?

Podobnie jak w przypadku iOS 10, deweloperzy już teraz testują oprogramowanie. W lipcu ruszą publiczne testy wersji beta, zaś pełny system zadebiutuje na przełomie września i października.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button