Koszty produkcji iPhone’a mocno w dół! Czy ceny iPhone’ów również?

Koszty produkcji iPhone’a mocno w dół! Czy ceny iPhone’ów również?

O statnie wyniki finansowe Apple oraz światowe trendy wskazujące na spadek tempa wzrostu sprzedaży smartfonów to istotne znaki wskazujące na to, że czas na zmiany. Apple nie może bowiem pozwolić sobie na jeszcze wyższe ceny swoich produktów – już teraz wielu z nas narzeka na nie – zaś spadek zysków dodatkowo pogłębi coraz mniej ciekawą sytuację. Okazuje się, że Apple stara się wywrzeć presję na swoich podwykonawcach poprzez wymuszanie obniżenia cen dostarczanych komponentów oraz szukanie nowych, tańszych podwykonawców. Praktyki te dotknęły już kilka tajwańskich przedsiębiorstw, w tym Largan Precision, Foxconn Electronics (Hon Hai Precision Industry) czy Pegatron Technology. Pierwsza z firm – zajmująca się produkcją kamer – może obawiać się konkurencji ze strony japońskiego Kantatsu, zaś Foxconn oraz Pegatron powinni już teraz zacząć przygotowywać się na atak ze strony Wistron. I zapewne nie będzie to jedyna firma chętna do tego, by przejąć większość produkcji iPhone’a we własne ręce.

Tak prezentują się koszty produkcji poszczególnych komponentów iPhone'a
Tak prezentują się koszty produkcji poszczególnych komponentów iPhone’a…

Wprawdzie działania mające na celu redukcję kosztów produkcji flagowego smartfona trwają już teraz, jednak nie mamy najmniejszych powodów do obaw związanych z jakością przyszłych iPhone’ów. Produkcja prezentowanego we wrześniu iPhone’a już ruszyła, więc Apple postawi na dotychczasowych, sprawdzonych podwykonawców. Większych zmian możemy spodziewać się dopiero w przyszłym roku, jednak i wtedy Apple podejdzie do nowicjuszy z rezerwą. Prawdopodobnie nie będziemy mieć więc do czynienia z licznymi bublami w cenie kilku tysięcy złotych.

... a tyle kosztuje gotowy iPhone. Oczywiście w abonamencie na dwa lata - w Polsce ceny oczywiście odpowiednio wyższe.
… a tyle kosztuje gotowy iPhone. Oczywiście w abonamencie na dwa lata – w Polsce ceny oczywiście odpowiednio wyższe.

A jeśli już o pieniądzach mowa…

Czy Apple postara się obniżyć ceny iPhone’ów? Choć z pewnością byłoby to nam wszystkim na rękę, to jednak nie mamy co liczyć na spadki. Niedawno opublikowane nienajlepsze dane finansowe wyraźnie wskazują na to, że koncern z Cupertino będzie przede wszystkim dążył do zwiększenia zysków – i zapewne obliczenia wskazują na to, że nawet sprzedaż większej liczby urządzeń w niższej cenie nie zapewni odpowiednich wyników. Z drugiej strony jednak cena iPhone’a nie może rosnąć w nieskończoność; choć grono „fanbojów” jest liczne, to jednak należy przede wszystkim patrzeć na przeciętnych klientów Apple. A są nimi ci, dla których stosunek ceny do jakości mieści się w odpowiednich ramach. Ciągłe wzrosty cen mogą mimo to sprawić, że te proporcje zachwieją się – a wtedy zaobserwujemy masowy odpływ z Apple do Samsunga, LG i Huawei. Prawdopodobnie zabójczy dla koncernu z Doliny Krzemowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button