Prisma – najlepszy program do edycji zdjęć w historii?

Prisma – najlepszy program do edycji zdjęć w historii?

J eżeli zastanawiasz się, w jaki sposób większość Twoich znajomych w ostatnich dniach edytuje swoje zdjęcia, a następnie wrzuca na swojego Instagrama istne dzieła sztuki, to mamy coś dla Ciebie. Rosyjska start-upowa aplikacja Prisma, istny hit ostatnich dni – w przeciągu kilkudziesięciu godzin zyskała aż milion użytkowników – zapewne będzie królowała jeszcze przez długie tygodnie. Zresztą ma swoje powody – w końcu mało który program przerobi nasze zdjęcia tak, jakby wyszły spod pędzla Mondriana, Picassa czy Muncha!Poruszanie się po aplikacji jest niezwykle proste, jak na program do obróbki zdjęć. Wchodząc do programu od razu otrzymujemy widok na kamerę, za pomocą której możemy stworzyć zdjęcie do edycji. Równie dobrze możemy wziąć je z rolki z aparatu – twórcy zostawiają nam pełną dowolność. Po wybraniu odpowiedniej fotografii (jeżeli korzystamy z rolki możemy dodatkowo obrócić zdjęcie lub przyciąć) zaczyna się zabawa. Dokładnie w trzydziestu czterech odsłonach.

Skomplikowany panel główny? Na co to komu?
Skomplikowany panel główny? Na co to komu?

To nie jest zwykły filtr – to dzieło sztuki!

Przejście z jednego filtru na kolejny z pewnością musi powodować opad szczęki. Dwie sekundy – tyle wystarczy, by Twoje selfie z wakacji nad morzem zmieniło się w naprawdę niesamowitą fotografię. Każdy z 34 filtrów niesie za sobą odpowiednią historię – „The Scream” to oczywiście „Krzyk” Edwarda Muncha, zmieniający zdjęcie na obraz ekspresjonistyczny, zaś Heisenberg to oczywiste nawiązanie do pewnego chemika z „Breaking Bad”.

IMG_2784

Zdecydowanie najtrudniejszą częścią każdej obróbki zdjęcia jest… wybranie odpowiedniego filtru. Zasadniczo jedynie do tego ogranicza się nasza rola – wszystko co najtrudniejsze, rozgrywa się bowiem na serwerach Prismy. Zresztą co tu dużo mówić – nasze zdjęcie nie musi być najwyższych lotów by i tak wyszło niesamowicie. Odpowiednie (zwłaszcza te modernistyczne) efekty zrobią swoje, dzięki czemu nawet niespecjalnej urody czcigodny autor tego artykułu, będzie mógł pochwalić się efektownymi zdjęciami. No i koniecznie zdobyć tysiące polubień na Instagramie.

Przetwarzanie zdjęcia trwa dosłownie 2 sekundy. Malowanie portretu zajmowało miesiące, a nawet lata.
Przetwarzanie zdjęcia trwa dosłownie 2 sekundy. Malowanie portretu zajmowało miesiące, a nawet lata.

A tak wygląda nasze logo po zmianach:
A tak wygląda nasze logo po zmianach:

Grafiki jak widać nie wyglądają znacznie lepiej
grafiki jak widać nie wyglądają znacznie lepiej…

... ale zwykłe zdjęcia wyglądają o niebo lepiej!
… ale zwykłe zdjęcia wyglądają o niebo lepiej!

Wystarczy filtr "Urban" i od razu Dawid Podsiadło staje się bardziej trójkątowo-kwadratowy...
Wystarczy filtr “Urban” i od razu Dawid Podsiadło staje się bardziej trójkątowo-kwadratowy…

Tylko gdzieś tu musi być haczyk

Dla wszystkich miłośników teorii spiskowych Prisma Labs przygotowała coś specjalnego – choć cały program zapiera dech w piersiach, jego twórcy nie zarobią na nim ani centa. Aplikacja dostępna jest bowiem w App Store za darmo, zaś wewnątrz programu brakuje jakichkolwiek mikropłatności. To ciekawe o tyle, że Prismę na rynek wprowadził rosyjski start-up Prisma Labs. W czasach, gdy nawet największe firmy nie tworzą darmowych programów, może to być jakimś niepokojącym sygnałem.

Być może ceną za korzystanie z Prismy jest nasza prywatność. Zauważmy bowiem, że program korzysta jedynie z własnych serwerów, nie pozwalając na obrabianie zdjęć w trybie offline. Jasnym jest też, że Prisma Labs przejmuje od nas wszelkie prawa do edytowanych zdjęć.

Nie oznacza to jednak, że aplikacja jest jedną wielką mistyfikacją mającą na celu przejęcie naszej prywatności – jeżeli tak by było, mielibyśmy do czynienia z największym tego typu skandalem w historii. Dziesiątki milionów zdjęć, miliony użytkowników i tysiące artykułów w Internecie – Prisma stała się już zbyt rozpoznawalna, by twórcom uszła na sucho kradzież danych swoich użytkowników. Zatem możemy spokojnie korzystać z tej aplikacji (link do App Store tutaj). Z pewnością w naszych iPhone’ach znajduje się najlepszy program do obróbki zdjęć w historii. A jeżeli Prisma Labs rozszerzy swoją działalność o inne platformy (póki co działa tylko na iOS), to będziemy mogli mówić o najlepszej aplikacji! Z pewnością rozpoznawalnej w takim samym stopniu jak Facebook, Snapchat czy Instagram.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button