Ile tak naprawdę kosztuje iPhone 7?

Ile tak naprawdę kosztuje iPhone 7? [marża Apple, wartość części, podatki]

C eny iPhone’a 7 kształtują się w Polsce na poziomie od 3349 zł do aż 4999 zł, co budzi wielkie kontrowersje zarówno wśród zwolenników Apple, jak i tych firmie przeciwnych. Wśród głównych zarzutów na temat ceny smartfona w Polsce wymienia się m.in. wysoki podatek od towarów i usług oraz gigantyczną marżę pobieraną ze strony Apple. Jak jest naprawdę? O tym w dzisiejszym tekście:

Podatek:

Czy iPhone w Stanach Zjednoczonych może być zdecydowanie tańszy niż w Polsce? Z pewnością tak, jeżeli skorzystamy z umowy z operatorem. Kupując smartfon w ramach miesięcznego abonamentu, zapłacimy za niego 30 dolarów miesięcznie. Jednak niezależnie od tego, czy korzystamy z usług operatora czy nie, cena za Oceanem wydaje się wyglądać znacznie korzystniej – zamiast 3349 złotych za iPhone’a 7 zapłacimy bowiem ledwie 649$ (2480 zł). Nie oznacza to jednak tego, że Apple każe dyskryminuje swoich klientów, każąc niektórym płacić znacznie więcej (w Polsce płacimy aż 1/3 więcej!). Okazuje się, że sprawcą całego zamieszania nie jest Apple, a… fiskus. Ceny w Stanach Zjednoczonych podawane są bowiem przed nałożeniem na nie podatku, który różni się w każdym ze stanów. Stawka podatkowa waha się od 6.25 do 9 procent ceny produktu, dzięki czemu za iPhone’a 7 zapłacimy tak naprawdę w przeliczeniu nawet 220 złotych więcej.

W tym miejscu musimy zadać najważniejsze pytanie dla wielu z nas – ile kosztowałby iPhone 7 w Polsce bez podatku? Gdyby nie danina na rzecz państwa, za dobro luksusowe w postaci iPhone’a 7 zapłacilibyśmy zdecydowanie mniej. Warto zaznaczyć, że sama wartość podatku VAT wynosi aż 630 złotych. Gdyby nie ta stawka, iPhone mógłby kosztować nawet 2700 złotych. A przecież VAT nie jest jedynym zobowiązaniem Apple wobec Urzędu Skarbowego…

Pytanie tylko, dlaczego iPhone kosztuje aż 2700 złotych?

No dobrze, jeden czynnik kształtujący cenę iPhone’a z głowy. Pozostaje już coraz mniej niewiadomych (oraz te, których nie sposób oszacować). Co jeszcze składa się na koszty iPhone’a? Oczywiście koszty jego marketingu, transportu, oprogramowania, wynagrodzeń dla pracowników oraz. Do tej sumy należy również doliczyć wydatki na badania i rozwój oraz inne koszty (w tym m.in. utrzymanie Apple Store). W ich przypadku jednak naprawdę trudno obliczyć koszt w przeliczeniu na jedną sztukę iPhone’a – wszystkie te opłaty są bowiem pokrywane z zysków Apple osiąganych ze sprzedaży wszystkich swoich produktów. Zostało jednak coś jeszcze – serce iPhone’a, czyli jego komponenty. I tutaj czeka nas szok.

Ile kosztują części do iPhone’a 7?

Jak wynika z informacji podanych niedawno przez IHS Markit, wartość elementów iPhone’a 7 z pamięcią 32 GB to… 220 dolarów. Aż 37 dolarów więcej, niż części iPhone’a 6S.
Co ciekawe, według danych IHS, najdroższym komponentem iPhone’a 7 jest ekran wart 39 dolarów. Za zestaw dwóch kamer Apple płaci 20 dolarów, zaś za energooszczędny procesor A10 aż (?) 26 dolarów. Warto zwrócić również uwagę na cenę baterii 1960 mAh – ledwie 2,5 dolara. Poniżej tabela przedstawiająca wszystkie wydatki.

ceny-iphone-7

Ile Apple zarabia na iPhone 7?

Oczywiście wszystkie powyższe kwoty pozostają jedynie w sferze szacunków. Do tego typu rewelacji Tim Cook odniósł się już w zeszłym roku, kiedy to zdecydowanie zaprzeczył proporcjom podawanym przez IHS Markit. Nie ulega jednak żadnej wątpliwości fakt, iż średnia marża brutto koncernu z Cupertino oscyluje wokół 40 procent. 40 centów zysku za każdego otrzymanego dolara – to naprawdę robi wrażenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button