Apple zastosuje Touch ID w… wyświetlaczu iPhone 8?

Apple zastosuje Touch ID w... wyświetlaczu iPhone 8?

W iele mówi się o przyszłorocznym iPhonie 8, który mógłby uświetnić dziesiątą rocznicę powstania pierwszej generacji smartfona z Cupertino. Jedną z najpopularniejszych plotek jest ta mówiąca o tym, że następca iPhone’a 7 mógłby ostatecznie odesłać przycisk Home na przymusową emeryturę. Bujna wyobraźnia? Legenda miejska? Tego nie wiadomo – ale Apple wie, jak skutecznie podsycać atmosferę… Nowy projekt może szokować!Kilka dni temu Amerykański Urząd Patentowy przyznał koncernowi z Doliny Krzemowej kolejny patent. Fakt – złośliwi powiedzą, że Apple składa wnioski patentowe hurtowo – jednakże na ten dokument rzeczywiście wpisuje się w narrację przeciwników przycisku Początek. Chodzi bowiem o dotykowy czujnik Touch ID, który byłby w stanie wykrywać i dekodować odciski palca użytkownika niekoniecznie jedynie poprzez czujnik otaczający kultowy przycisk Home. W ten sposób możliwe byłoby m.in. odblokowywanie iPhone’a 8 za pomocą dotknięcia wyświetlacza telefonu albo ekranu dotykowego.

Dlaczego Apple szuka nowych pomysłów na Touch ID w iPhone 8?

Z opisu patentu koncernu z Cupertino wynika jasno, dlaczego Apple szuka integracji czytnika linii papilarnych z wyświetlaczem iPhone’a. Powód jest prozaiczny – chodzi jedynie o oszczędność miejsca. Włodarze Apple nie widzą bowiem sensu w „marnowaniu” ok. 10 procent miejsca na przedzie iPhone’a na guzik, który wykorzystać można tylko do identyfikacji użytkownika. Jako, że Apple i tak już zastąpiło fizyczny Home atrapą w postaci wibrującego panelu dotykowego, logicznym wydaje się kolejne posunięcie – całkowita likwidacja przycisku.
Nie obędzie się jednak bez problemów – koncern stoi przed poważnym wyzwaniem wynikającym z problematyki najnowszej technologii. Realnym zagrożeniem dla patentu Apple może być rozmycie pola elektrycznego, które w konsekwencji prowadzi do utraty rozdzielczości obrazów linii papilarnych w chwili, kiedy są one przenoszone przez przestrzeń pomiędzy czytnikiem Touch ID a ekranem iPhone’a.

Jak miałaby wyglądać identyfikacja Touch ID w iPhone 8?

Aby wypełnić pustą przestrzeń pomiędzy powierzchnią, na której położymy palce do odblokowania telefonu a układem odczytującym dane palca, Apple proponuje implementację soczewek elektrostatycznych. Takowe składałyby się (według opisu) z jednej lub więcej warstw przewodzących. To pozwoliłoby z kolei na poprawę rozdzielczości odcisku palca użytkownika mimo przestrzeni pomiędzy poszczególnymi komponentami układu.

iphone-8-touch-id

Warto przy tym zastrzec, że doniesienia o nowych projektach Apple nie zawsze kończą się rewolucją w technologii. Niekiedy plany koncernu z Cupertino są po prostu zbyt ambitne, aby można je było finalnie zrealizować, choć to nie odwodzi Apple od wysnuwania kolejnych śmiałych planów. Jak zawsze, także i tym razem musimy uzbroić się w cierpliwość. Ostateczne potwierdzenie rezygnacji Apple z guzika Home otrzymamy bowiem dopiero we wrześniu przyszłego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button