Klawiatura z 3D Touch – przyszłość MacBooka?

Klawiatura z 3D Touch – przyszłość MacBooka?

To już pewne! 27 października cały technologiczny świat wstrzyma oddech, gdy Tim Cook rozpocznie prezentację nowej odsłony linii komputerów Mac i MacBook. Gwiazdą wieczoru będzie oczywiście MacBook Pro – rewolucyjny jak nigdy, piękny jak zawsze. A co się w nim zmieni? Prawie wszystko: od usunięcia wejść USB-A aż po dodanie panelu dotykowego OLED. Jeśli jednak mówimy o partiach poniżej linii klawiszy funkcyjnych, nie możemy spodziewać się większych nowości. Te nastąpią prawdopodobnie przy okazji kolejnego odświeżenia linii MacBooków. A zapowiadane zmiany prezentują się całkiem interesująco…Po raz kolejny Apple złożyło fascynujący patent do amerykańskiego Biura Patentów i Znaków Towarowych. Tym razem projekt dotyczy nowego typu klawiatury, która byłaby połączeniem fizycznych przycisków oraz technologii umożliwiającej na zareagowanie w odpowiedni sposób po ich wciśnięciu.
O co chodzi w tej zmianie? Jest to przede wszystkim ukłon w stronę tych, którzy cenią sobie duży skok klawiszy (a o to coraz trudniej w epoce intensywnego zmniejszania wszelkich iSprzętów). Dokumenty patentowe opublikowane przez amerykańskie biuro wskazują na to, iż klawiatura MacBooka mogłaby być wyposażona w Taptic Engine (silnik znany m.in. z gładzików MacBooka, iPhone’a 7 oraz zegarków Apple Watch). Idąc tym tokiem rozumowania, klawisze w MacBooku mogłyby reagować odpowiednim impulsem, dzięki czemu możliwe byłoby dostosowanie klawiatury do odpowiedniego poziomu skoku. Optymalizacja siły skoku leżałaby wówczas w gestii konkretnego użytkownika, dzięki czemu Apple mogłoby odzyskać zawiedzionych małymi skokami użytkowników 12-calowego MacBooka.

Warto przy tym zwrócić uwagę na pewien drobny szczegół. Otóż okazuje się, że Apple postanowiło zadbać o to, aby klawiatura zapamiętywała odpowiednie ustawienie wielkości skoku, dostosowując je do różnych sytuacji. Wówczas użytkownicy mogliby uzyskać zróżnicowane poziomy skoków w zależności od tego, czy „googlują” czy też grają w gry komputerowe.

Kiedy Apple zaprezentuje nową klawiaturę z Taptic Engine?

Niestety nie znamy daty premiery MacBooków z najnowszą technologią od Apple. Na pewno nie ujrzymy powyższej nowości w czwartek 27 października – nie jest bowiem nawet jasne to, jak klawiatura mogłaby działać w rzeczywistości. Póki co, kwestią do ustalenia przez Apple jest fakt, czy koncern pozwoliłby na implementację dodatkowych rozwiązań do systemu macOS. Wówczas użytkownicy mogliby otrzymywać odpowiednie impulsy np. podczas otwarcia się okna z ostrzeżeniem czy podczas popełnienia literówki. Najbardziej prawdopodobnym terminem jest jednak 2018 roku – wtedy bowiem Apple może ogłosić kolejne odświeżenie linii MacBooków. Bo przecież niemożliwe jest, aby Apple znowu zarzuciło jeden z lepszych pomysłów ostatnich lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button