Przejściówką Apple stoi

Przejściówką Apple stoi

W ostatnich dniach Apple postanowiło zintensyfikować hejt płynący ze strony sceptycznych koncernowi z Cupertino. Wprawdzie prezentacja MacBooka Pro została przyjęta dość ciepło (głównie za sprawą dodatkowego panelu Touch Bar), jednak z drugiej strony Apple zasiało pewną wątpliwość nawet wśród swoich największych zwolenników. Wszystko to za sprawą usunięcia wszystkich portów i zastąpienia ich portem USB-A. I prawdopodobnie MacBook Pro nie będzie jedynym sprzętem, który nie uniknie zmiany na gorsze.Do przejściówek chyba wszyscy zdążyliśmy już przywyknąć – każdy nie niedzielny MacUser choć raz potrzebował podłączyć jakiekolwiek inne złącze do MacBooka. Wielu użytkowników iPodów, iPadów i iPhone’ów próbowało również podłączyć czytnik kart SD. Wspólnym mianownikiem tych dwóch grup jest oczywiście przejściówka – niezbędny warunek na żądanie. Bo choć do wykonania ponadpodstawowych czynności przejściówka była warunkiem sine qua non, jej brak nie powodował paraliżu.

Aż do końca 2016 roku

Te czasy mamy już najwidoczniej za sobą. Analizując budowę najnowszych MacBooków Pro nie sposób nie zauważyć, że zostały one pozbawione wszelkich możliwych funkcji. Cztery porty USB-C (kto używa takiego złącza?) mają bowiem zastąpić nam 2 porty USB-A, 2 wyjścia Thunderbolt oraz port HDMI. Wniosek? Kupiłeś MacBooka to płać za przejściówki. Albo w ogóle nie korzystaj z HDMI.

Żeby było jeszcze śmieszniej, okazuje się że decyzją o usunięciu USB-A, Apple strzeliło prosto w serce głębokiej integracji ekosystemu. Zaopatrzywszy się jedynie w najnowszego MacBooka Pro oraz dowolnego iPhone’a/iPoda/iPada nijak nie podłączymy iSprzętu do laptopa. W wersji bezkosztowej pozostaje nam zatem integracja danych iCloud za pośrednictwem chmury. Alternatywa? Oczywiście, że jest. Apple już teraz na swojej stronie zaprezentowało przewód ze złącza USB-C na Lightning. Koszt: jedyne 129 złotych. Dużo? W takim razie możesz również ograniczyć się jedynie do zakupu przejściówki. Wówczas zapłacisz jedyne 99 złotych, co to dla Ciebie za koszt!

Nie sposób nie traktować wszystkich tych działań Apple jak po prostu jeden wielki żart. Bo choć do wysokich cen jesteśmy przyzwyczajeni (idą one na ogół ramię w ramię z najwyższą jakością), o tyle dopłacanie do de facto niezbędnych rozszerzeń jest po prostu żerowaniem na ludzkiej naiwności. Jeżeli bowiem chcemy skorzystać z pełni możliwości MacBooka, potrzebne nam będzie nie tylko połączenie na linii USB-C – Lightning, ale również przejściówki: USB-C – USB, USB-C – HDMI (cyfrowe AV) czy czytnik kart SD z wyjściem USB-C. Ceny kształtują się odpowiednio: 99 zł, 349 zł oraz 229,95 zł. Wraz z wspomnianym wcześniej kablem USB-C – Lightning, daje to łącznie dodatkowe 806,95 zł. Trochę sporo, jak na obowiązkowe wydatki obok kosztu zakupu MacBooka…usb-c-lightning-macbook-prousb-c-cyfrowe-av-hdmi-przejsciowkausb-c-usb-przejsciowkaczytnik-kart-sd-usb-c

MacBook to tylko początek

Co gorsza, Apple chyba powoli zaczyna nas przyzwyczajać do zakupu kolejnych przejściówek. Podobnie bowiem muszą uczynić szczęśliwi posiadacze iPhone’a 7, którym odejście od gniazda słuchawkowego 3,5 mm zdecydowanie nie wyszło na dobre. Możliwość skorzystania jedynie z jednej z dwóch opcji w jednym czasie – słuchanie muzyki albo ładowanie – sprawia, że miliony użytkowników najnowszego smartfona wpadły w sidła ciągłego „upraszczania” nam życia. Ironiczne w tym wszystkim jest jednak to, że póki co rozgałęziacza Lightning… po prostu nie ma. Wprawdzie kilka dni temu Belkin zaprezentował swoje rozwiązanie problemu jednego wejścia Lightning, jednakże przewód Lightning Audio + Charge Rockstar™ (koszt: „jedyne” 39,99 USD) nie jest póki co dostępny. A zatem musimy czekać. A podczas oczekiwania mieć nadzieję, że Apple nie postanowi stworzyć kolejnego standardu – w przeciwnym wypadku do każdego iSprzętu będziemy zmuszeni dołożyć kolejne 10% ceny podstawowej na najbardziej typowe przejściówki…belkin-rockstar-lightning-przejsciowka-iphone-7belkin-rockstar-lightning-przejsciowka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button