Trzy funkcje macOS Sierra, których nie możesz nie znać!

N iedawno zaprezentowany system operacyjny macOS Sierra nie przynosi użytkownikom gigantycznej rewolucji. Zamiast tego, inżynierowie z Cupertino skupili się na wprowadzeniu większej liczby mniejszych lub większych udogodnień przydatnych na co dzień. Dlatego też dzisiaj prezentujemy trzy najciekawsze nowości, jakie Apple ukryło w macOS Sierra – czy znasz je wszystkie?

1. Przywracanie zamkniętych kart w Safari

Safari to świętość – bez tego programu żaden Mac ani MacBook Pro nie miałby racji bytu. Każdego dnia wchodzimy na dziesiątki stron internetowych, niekiedy pozostawiając otwarte po kilkanaście kart do przeczytania w późniejszym czasie. Czasami zdarza się jednak tak, że jednym przypadkowym kliknięciem zamykamy bardzo istotną kartę – i nie mamy za bardzo jak do niej wrócić. Grzebanie w historii przeglądarki może mieć oczywiście jakiś sens… ale nie w przypadku karty otwartej X dni temu, dotarcie do której zajmie kilkadziesiąt minut.
Dlatego też w Safari w macOS Sierra Apple zaimplementowało funkcję znaną już od dawna na komputerach z systemem Windows. Co ciekawe, skrót klawiszowy w Safari 10 wygląda dokładnie tak samo, jak skrót wymagany przez przeglądarki na PC. A prezentuje się on następująco:

Shift + CMD + T

Każdorazowe kliknięcie kombinacji trzech klawiszy powoduje, że Safari przywraca jedną ostatnio zamkniętą kartę w danej sesji. Jeżeli zatem zamkniemy dwie karty, wystarczy dwukrotnie skorzystać ze skrótu klawiszowego.

2. Utrzymywanie katalogów na górze listy

Czas na kolejną równie praktyczną nowość – utrzymywanie katalogów na górze listy. Nowa funkcja Apple spodoba się szczególnie tym, dla których liczy się porządek i klarowność. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację folderu, w którym znajdziemy dziesiątki dokumentów oraz kolejnych folderów. System domyślnie prezentuje nam wszystkie dane w formie listy uporządkowanej alfabetycznie. Oznacza to możliwość zaistnienia sytuacji, w której uzyskamy przeplatankę pojedynczych dokumentów z Pages, plików PDF oraz folderów – wszystko w kolejności alfabetycznej. Wówczas znalezienie podkatalogu ukrytego pośród całej tej mieszanki graniczy z cudem. Dlatego też Apple w końcu zdecydowało się na wprowadzenie opcji, która raz na zawsze rozwiąże ów problem – dzięki włączeniu opcji utrzymywania katalogów na górze listy, w każdym folderze system najpierw pokaże użytkownikowi listę katalogów w porządku alfabetycznym, a dopiero potem wyświetli pozostałe pliki.
Aby włączyć ową funkcję sortowania, należy przejść do preferencji Findera. Następnie klikamy górną belkę systemową w „Finder i Preferencje”, a potem przechodzimy do zakładki „Zaawansowane”. To właśnie tam, na samym dole listy, kryje się opcja „Utrzymuj katalogi na górze, gdy sortuję według nazwy”. finder-zdjecie

3. Automatyczne usuwanie rzeczy z kosza po okresie 30 dni

Jeśli już jesteśmy przy Finderze, czas na funkcję dla tych, którzy zapominają o regularnym opróżnianiu kosza. Nie ukrywamy – my również nie pamiętamy o cotygodniowym wyrzucaniu niepotrzebnych plików z pamięci komputera, a potem mocno cierpimy. Przeciążenie MacBooka czy komputera Mac nadmierną liczbą zbędnych plików może bowiem doprowadzić do zwolnienia szybkości działania. Dlatego też warto opróżniać kosz lub… włączyć opróżnianie automatyczne.
Podobnie jak w przypadku aplikacji Zdjęcia na iOS 10, możliwe jest aby system automatycznie wymazywał pliki, które spędziły 30 dni w Koszu. Aby włączyć funkcję regularnego czyszczenia pamięci ze zbędnych danych, wystarczy ponownie wejść do preferencji Findera i – podobnie jak w przypadku utrzymywania katalogów na górze listy – przejść do zakładki „Zaawansowane”. Opcja „Usuwaj rzeczy z Kosza po 30 dniach” znajduje się tuż nad „„Utrzymuj katalogi na górze, gdy sortuję według nazwy”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button