Trzy funkcje macOS Sierra, których nie możesz nie znać!

Trzy funkcje macOS Sierra, których nie możesz nie znać!

N iedawno zaprezentowany system operacyjny macOS Sierra nie przynosi użytkownikom gigantycznej rewolucji. Zamiast tego, inżynierowie z Cupertino skupili się na wprowadzeniu większej liczby mniejszych lub większych udogodnień przydatnych na co dzień. Dlatego też dzisiaj prezentujemy trzy najciekawsze nowości, jakie Apple ukryło w macOS Sierra – czy znasz je wszystkie?

1. Przywracanie zamkniętych kart w Safari

Safari to świętość – bez tego programu żaden Mac ani MacBook Pro nie miałby racji bytu. Każdego dnia wchodzimy na dziesiątki stron internetowych, niekiedy pozostawiając otwarte po kilkanaście kart do przeczytania w późniejszym czasie. Czasami zdarza się jednak tak, że jednym przypadkowym kliknięciem zamykamy bardzo istotną kartę – i nie mamy za bardzo jak do niej wrócić. Grzebanie w historii przeglądarki może mieć oczywiście jakiś sens… ale nie w przypadku karty otwartej X dni temu, dotarcie do której zajmie kilkadziesiąt minut.
Dlatego też w Safari w macOS Sierra Apple zaimplementowało funkcję znaną już od dawna na komputerach z systemem Windows. Co ciekawe, skrót klawiszowy w Safari 10 wygląda dokładnie tak samo, jak skrót wymagany przez przeglądarki na PC. A prezentuje się on następująco:

Shift + CMD + T

Każdorazowe kliknięcie kombinacji trzech klawiszy powoduje, że Safari przywraca jedną ostatnio zamkniętą kartę w danej sesji. Jeżeli zatem zamkniemy dwie karty, wystarczy dwukrotnie skorzystać ze skrótu klawiszowego.

2. Utrzymywanie katalogów na górze listy

Czas na kolejną równie praktyczną nowość – utrzymywanie katalogów na górze listy. Nowa funkcja Apple spodoba się szczególnie tym, dla których liczy się porządek i klarowność. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację folderu, w którym znajdziemy dziesiątki dokumentów oraz kolejnych folderów. System domyślnie prezentuje nam wszystkie dane w formie listy uporządkowanej alfabetycznie. Oznacza to możliwość zaistnienia sytuacji, w której uzyskamy przeplatankę pojedynczych dokumentów z Pages, plików PDF oraz folderów – wszystko w kolejności alfabetycznej. Wówczas znalezienie podkatalogu ukrytego pośród całej tej mieszanki graniczy z cudem. Dlatego też Apple w końcu zdecydowało się na wprowadzenie opcji, która raz na zawsze rozwiąże ów problem – dzięki włączeniu opcji utrzymywania katalogów na górze listy, w każdym folderze system najpierw pokaże użytkownikowi listę katalogów w porządku alfabetycznym, a dopiero potem wyświetli pozostałe pliki.
Aby włączyć ową funkcję sortowania, należy przejść do preferencji Findera. Następnie klikamy górną belkę systemową w „Finder i Preferencje”, a potem przechodzimy do zakładki „Zaawansowane”. To właśnie tam, na samym dole listy, kryje się opcja „Utrzymuj katalogi na górze, gdy sortuję według nazwy”. finder-zdjecie

3. Automatyczne usuwanie rzeczy z kosza po okresie 30 dni

Jeśli już jesteśmy przy Finderze, czas na funkcję dla tych, którzy zapominają o regularnym opróżnianiu kosza. Nie ukrywamy – my również nie pamiętamy o cotygodniowym wyrzucaniu niepotrzebnych plików z pamięci komputera, a potem mocno cierpimy. Przeciążenie MacBooka czy komputera Mac nadmierną liczbą zbędnych plików może bowiem doprowadzić do zwolnienia szybkości działania. Dlatego też warto opróżniać kosz lub… włączyć opróżnianie automatyczne.
Podobnie jak w przypadku aplikacji Zdjęcia na iOS 10, możliwe jest aby system automatycznie wymazywał pliki, które spędziły 30 dni w Koszu. Aby włączyć funkcję regularnego czyszczenia pamięci ze zbędnych danych, wystarczy ponownie wejść do preferencji Findera i – podobnie jak w przypadku utrzymywania katalogów na górze listy – przejść do zakładki „Zaawansowane”. Opcja „Usuwaj rzeczy z Kosza po 30 dniach” znajduje się tuż nad „„Utrzymuj katalogi na górze, gdy sortuję według nazwy”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button