Drony, czyli rewolucja w Apple Maps

Drony, czyli rewolucja w Apple Maps

J ak wynika z informacji opublikowanych przez Bloomberg, Apple planuje wykorzystać drony w celu poprawienia jakości swoich map. Drony, a także nowe rozwiązania w nawigacji wewnętrznej, mają pomóc dogonić i prześcignąć lidera map online – Google. Aktualnie firma z Cupertino jest na etapie tworzenia zespołu specjalistów w zakresie robotyki oraz zbierania informacji. Celem prac sztabu ma być wykorzystanie sprzętów latających do analizy terenu. Wnioski? Nie ma innej opcji – wychodzi na to, że w Apple drony zastąpią wykorzystywane przez Google minivany z kamerami na dachach!drony-apple-maps-google-car-street-view

Drony – przyszłość Apple?

Apple ma już kilka pomysłów na wykorzystanie technologii dronów. Te będą między innymi wykonywały powietrzne kursy kontrolne. W ich czasie będą analizowały znaki drogowe, notowały utrudnienia i wynikające z nich objazdy, a także zareagują, gdy wykryją plac budowy. Dane zbierane za pomocą latających urządzeń będą błyskawicznie wysyłane bezpośrednio do zespołów Apple, co pozwoli na ekspresowe uaktualnienie aplikacji Mapy.

Warto podkreślić, że drony nie są jedynym rozwiązaniem, na które stawia Apple. Równolegle ze sprzętami latającymi, koncern z Cupertino pracuje nad ulepszeniem map w skali mikro. Do tego przydać się może rozszerzenie bazy danych o wnętrza ważnych budynków (w tym m.in. galerii handlowych), dzięki czemu możliwe będzie opracowanie najkrótszej trasy do sklepu już w czasie dojazdu do centrum handlowego.

Apple Maps potrzebuje rewolucji

W pięć lat po tym, gdy na iPhonie pojawiła się aplikacja Google Maps, Apple postanowiło wprowadzić własny program. Zaprezentowane w 2012 „Mapy” były niestety przepełnione wpadkami, błędami i niedociągnięciami. Nikogo zatem nie dziwiły takie ciekawostki, jak sklep spożywczy oznaczony jako szpital czy błędny adres lotniska. Apple brakowało technologii potrzebnej do przetworzenia danych z różnych źródeł w celu ewaluacji i zmiany map cyfrowych.

Mapy cyfrowe są kluczowymi narzędziami dla koncernów z Mountain View oraz Cupertino, aby przyciągnąć deweloperów rozwijających możliwości podróżowania – w tym, m.in. ride-sharing (w Polsce rozwijany głównie za pośrednictwem platformy BlaBlaCar.pl). Zbieranie dokładnych danych jest jednym z najważniejszych elementów budowania silnej mapy cyfrowej, a ostatnie ruchy Apple tylko potwierdzają najważniejsze. To, że koncern z Cupertino może wpasować się w wyżłobioną przez Google przestrzeń, za pośrednictwem swoich dronów. Od kiedy pojawiła się aplikacja Apple Maps, koncern wielokrotnie ją ulepszał poprzez uaktualnianie danych, zmianę silnika wyszukiwania danych czy otwieranie programu na produkty firm trzecich, jak Uber czy OpenTable. Wykorzystywane do ulepszania informacji drony wydają się być logiczną kontynuacją dzieła wielkich map Apple.

Indoor mapping przyszłością Apple Maps

Jednak lepsze opracowywanie danych to nie wszystko. Oprócz tego, Apple pracuje obecnie również nad ulepszeniem „Indoor mapping”, czyli map wewnątrz budynków. Widok ten, zbliżony do widoku Google Street View, pozwoliłby na nawigację wewnątrz lotnisk oraz innych budynków o gigantycznym ruchu. Mowa tu m.in. o muzeach wszelkiej maści, oraz galeriach handlowych – wszystkie te miejsca mogłyby bowiem wykorzystywać iPhone’a do swojej działalności.
Niedawno zakupiony przez Apple startup Indoor.io może pomóc koncernowi z Kalifornii we wprowadzeniu projektu map wewnętrznych na rynek. Choć Apple potwierdziło zakup startupu, konsekwentnie odmawia komentarzy na temat transakcji.
Śledzenie lokalizacji wewnątrz budynków uzyskuje się poprzez kombinację technologii wewnątrz najnowszych iPhone’ów, włącznie z czujnikami ciśnienia, GPS, Wi-Fi i Bluetooth. Apple pracuje również nad funkcją, która mogłaby dostarczyć wskazówki dotyczące zmiany pasa ruchu podczas prowadzenia pojazdu.
Wszystkich tych funkcji – map ulepszonych przez drony, map wewnątrz budynków, a także wskazówek dotyczących zmiana pasa ruchu – spodziewać się możemy już w przyszłym roku. Nie jest wykluczone, że rewolucyjna zmiana w mapach Apple nastąpi wraz z wprowadzeniem iOS 11.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button