Apple Pay – czy wejście usługi do Polski zbliża się wielkimi krokami?

Apple Pay w Polsce kiedy Applefix serwis iPhone Wrocław

O d blisko miesiąca jeden z najważniejszych nowoczesnych sposobów płatności telefonem dostępny jest w Polsce. 17 listopada Polska dołączyła do klubu wizjonerów niebojących się dokonać zamieszania na rynku bankowym. Dzień wprowadzenia wejścia na ten rynek jest datą, od kiedy Polska stała się drugim tego typu państwem w Europie i szóstym na świecie. Przed nami były tylko Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Australia, Singapur i Hongkong. Czy mowa o systemie płatności mobilnych Apple Pay? Niestety nie – koncern z Cupertino został wyprzedzony przez największego rywala – Android Pay.

Apple Pay – o co z tym wszystkim chodzi?

Technologia Apple Pay umożliwiająca płatności telefonem została zaimplementowana przez Apple do iPhone’a 6 wraz z iOS 8.1. Rozwiązanie to wykorzystuje technologię NFC, a także czytnik linii papilarnych Touch ID. Aby skorzystać z Apple Pay, wystarczy dodać kartę obsługiwaną przez bank partnerski do aplikacji Wallet (dawniej Passbook) i… przybliżyć telefon do czytnika. System wówczas zażąda potwierdzenia transakcji za pośrednictwem odcisku palca (lub w przypadku posiadania więcej niż jednej karty – nakaże wybór jednej z nich).

Apple Pay w Polsce kiedy

Proste? Dla wszystkich, poza Apple

Jako, że technika płatności NFC została spopularyzowana m.in. przez smart fony Samsung, wykorzystanie infrastruktury nie powinno być problemem dla giganta z Cupertino. Mimo to, po dziś dzień Apple Pay dostępne jest jedynie w 13 najważniejszych dla Apple krajach. A są nimi: USA, Wielka Brytania, Kanada, Australia, Chiny, Singapur, Szwajcaria, Francja Hongkong, Rosja, Nowa Zelandia, Japonia i Hiszpania. Na tej liście szczególnie dziwić może obecność naszego wschodniego sąsiada, który – poza Moskwą – praktycznie nie jest przygotowany na wejście aż tak nowoczesnej technologii. Jednak, jak wynika ze słów wiceprezydent Apple ds. hardware, Apple chce wejść w pierwszej kolejności na wszystkie liczące się rynki. Stąd ekspansja Apple Pay raczej w kierunku Murmańska, niż Wrocławia.

Pojawia się jednak światełko w tunelu

Ze względu na kilka krzyżujących się ze sobą czynników, Apple być może zostanie mimowolnie postawione pod ścianą w kwestii systemu płatności NFC w Polsce. Konkurencja ze strony Android Pay, a także wprowadzenie systemu do technologicznie mniej rozwiniętej Hiszpanii daje pewną nadzieję płatnikom znad Wisły.
Co ciekawe, w czasie dyskusji na temat wprowadzenia Apple Pay do Madrytu (1 grudnia) jeden z czołowych polskich banków pokusił się o zaskakującą odpowiedź:

Tweeter Apple Pay M Bank

Czy prośba mBanku o cierpliwość oznacza, że negocjacje w sprawie wprowadzenia systemu płatności za pośrednictwem iPhone’a trwają? Jeśli tak, to kiedy możemy spodziewać się wejścia na rynek usługi? Presja ciążąca na koncernie z Cupertino zdecydowanie jest. I jest tym większa, że implementacja Android Pay w Polsce nie przeszła bez echa w amerykańskich portalach technologicznych. Szósta gospodarka Unii Europejskiej zasługuje na to, aby wziąć udział w projekcie płatności za pomocą iSprzętów. Zasługuje – i ma odpowiednie do tego warunki. Jeżeli więc Apple nie postawi bankom niewyobrażalnych do spełnienia warunków, kto wie? Być może za iPhone 8 zapłacimy przy użyciu iPhone’a?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button