Niebezpieczne ładowarki – 1 na 100 akumulatorów przeszedł testy

niebezpieczne ładowarki apple

J ak wynika z badań przeprowadzonych przez niezależną firmę badającą globalne bezpieczeństwo, aż 99% ładowarek sprzedawanych w Internecie nie posiada podstawowych testów bezpieczeństwa. niebezpieczne ładowarki – mowa jedynie o fałszywych, kosztujących kilka złotych zasilaczach – mogą być niebezpieczne. Informacja podana przez BBC jedynie potwierdza to, o czym pisaliśmy niedawno. Nieoryginalny zasilacz? Pozbądź się go jak najszybciej!Badania zostały zlecone przez brytyjską firmę Trading Standards. Specjaliści ds. bezpieczeństwa wzięli na warsztat 400 podrabianych ładowarek zakupionych za pośrednictwem sieci w ośmiu różnych państwach, w tym w USA, Australii oraz Chinach. Każdy z zasilaczy został poddany testom izolacyjnym sprawdzającym, w jaki sposób produkty zachowają się po zastosowaniu wysokiego napięcia.

Wyniki są zatrważające
Jedynie trzy (z aż czterystu!) ładowarek zostały zabezpieczone przed producenta w odpowiedni sposób. Izolacja pozostałych 397 nie zapewniała żadnej ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym.

Amazon walczy z podróbkami

Co więcej, samo Apple zdaje się pojmować wagę bezpieczeństwa swoich użytkowników. Wprawdzie póki co ceny oryginalnych zasilaczy ani drgnęły, koncern z Cupertino podjął walkę z dostawcami nieprawdziwych ładowarek. Na pierwszy ogień poszedł… Amazon, któremu Apple wręczyło pozew. Gigant z Doliny Krzemowej oskarża w nim największego internetowego sprzedawcę o zezwalanie na sprzedaż podrobionych zasilaczy i kabli. Podstawą do wytoczenia procesu sądowego były badania Apple, z których wynikło, iż zaledwie co dziesiąte „oryginalne” akcesorium zakupione w przeciągu ostatnich trzech kwartałów pochodzi faktycznie z fabryk Apple. Wobec aż tak wysokiego odsetka produktów nieoryginalnych, Apple postanowiło zwalczyć podrabiane, niebezpieczne ładowarki.

Jak rozpoznać nieoryginalne niebezpieczne ładowarki?

Szef wykonawczy Chartered Trading Standards Institute, ośrodka odpowiedzialnego za badanie, Leon Livermore, ostrzega przed zakupem podróbek, określając je jako „nieznany podmiot”. Prowadzony przez niego ośrodek podał wytyczne pozwalające konsumentom na rozpoznanie podrobionej ładowarki. Livermore radzi, abyśmy zawsze szukali oznaczeń regulacji, ostrzeżeń oraz instrukcji. Pomocny w tej kwestii może być również pochodzący ze strony artykuł „Rozpoznawanie podrobionych lub niecertyfikowanych akcesoriów ze złączem Lightning”. Gillian Guy, dyrektor wykonawczy brytyjskiego Citizens Advice, radzi natomiast, aby zwracać uwagę na napisy tłoczone na produktach. Często bowiem są one pełne błędów w nazwach marki oraz logo. W tej sytuacji warto też pamiętać, że wszystkie oryginalne akcesoria dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej powinny być oznaczone symbolem CE. „CE”, czyli „Conformité Européenne”, nie „China Export”.

ce niebezpieczne ładowarki

Bezpieczeństwo zawsze w cenie

Kilka złotych oszczędności nie zawsze finalnie się opłaca. Chytry dwa razy traci – a korzystanie z podrobionych lub niecertyfikowanych akcesoriów Lightning może być przyczyną licznych problemów. Jeśli chodzi o iSprzęt, zaliczają się do nich m.in. uszkodzenie urządzenia, uszkodzenie przewodu czy brak możliwości naładowania iUrządzenia. Jednak dobrze pamiętać o tym, że my – użytkownicy – również jesteśmy narażeni na wadliwe działanie akumulatorów. Porażenie prądem elektrycznym czy pożar to tylko dwa ze skutków, do jakich mogą prowadzić podrabiane złącza. Pamiętajmy zatem, że tanie ładowarki to niebezpieczne ładowarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button