Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. I

Podsumowanie roku 2016 iPhone

A ni się nie obejrzeliśmy, a ledwo rozpoczęty 2016 już zbliża się ku końcowi. „Obyś żył w ciekawych czasach”, mówi chińskie przekleństwo. Ostatnie 12 miesięcy, przynajmniej w odniesieniu do świata Apple, z pewnością można nazwać ciekawymi czasami – i z pewnością ciekawość nie ma wydźwięku pejoratywnego! Czas zatem na technologiczne podsumowanie roku 2016!

iPhone SE

Już w pierwszym kwartale 2016 roku Apple postanowiło nas zaskoczyć, prezentując iPhone’a SE (skrót od „Special Edition”). Ten czterocalowy smartfon miał w założeniu przekonać do sprzętów Apple tych, dla których rozmiar standardowego iPhone’a 6S (4,7”) był stanowczo za duży. Smartfona wprowadzono w czterech kolorach: złotym, srebrnym, gwiezdnej szarości oraz różowym złocie, wyposażając w pamięć pojemności 16 lub 64 GB.

iphone-se

iPhone SE od samego początku uważano za niskobudżetową wersję iPhone’a 6S. I faktycznie, wiele wskazuje na to, że grupą docelową iPhone’a SE mieli być ci, których nie do końca stać na zakup modelu 6S. Z tego też powodu Apple zrezygnowało z kilku funkcji (aparat przedni 1,2 MPx, brak 3D Touch oraz wersji 128 GB). Mimo to, zachowano wszystko to, co najlepsze w iPhonie 6S – procesor A9 z koprocesorem M9, Touch ID czy funkcję Live Photos. Rysą na wizerunku iPhone’a SE mogła być tylko cena… model szesnastogigowy wyceniono na 2149 zł, podczas gdy najtańsza wersja iPhone’a 6 kosztowała wówczas jedynie 500 złotych więcej. Dystans ten utrzymano również w przypadku wersji 64 GB (2649 zł). Mimo to, Apple odniosło sukces. W sierpniu 2016 iPhone SE był najlepiej sprzedającym się smartfonem w Wielkiej Brytanii, trend ten utrzymywał się również na pozostałych rynkach. Już teraz możemy mówić o „efekcie SE” – choć Apple nie informuje o swoich planach, wielu z nas oczekuje iPhone’a 7 mini, czyli de facto drugiej generacji iPhone’a SE.

porownanie

iPhone 7

Podsumowanie roku 2016 należałoby rozpocząć właściwie od tego iSprzętu. Nie ma co się oszukiwać – to właśnie on dyktował tempo wydarzeniom na rynku technologicznym. W obawie przed nim Samsung zaprezentował bezpośredniego konkurenta – Samsunga Galaxy Note 7 – już w sierpniu. Co więcej, doniesienia na temat zaprezentowanego we wrześniu iPhone’a 7 spływały do nas już od końca 2015 roku.

iphone-7-2016

Już 8 stycznia pisaliśmy o kilku absurdalnych pomysłach, jakie Apple mogłoby zastosować w najnowszym iPhonie. Wśród nich znajdowały się m.in. wodoodporność, złącze Lightning All-in-one pozbawiające gniazdo słuchawkowe 3,5 mm racji bytu, a także zakończenie ery fug antenowych na tylnym panelu. Jeszcze w styczniu powiedzielibyśmy, że plotki te brzmią nielogicznie. Dziś z kolei, trzymając w dłoni iPhone’a 7, możemy w pełni podziwiać wszystkie te udogodnienia.
iPhone 7 oraz iPhone 7 Plus zostały zaprezentowane 7 września 2016 roku. Zaledwie dwa tygodnie później wylądowały na półkach polskich sklepów, błyskawicznie migrując z magazynów do kieszeni użytkowników. Procesor A10 z koprocesorem M10, bateria 1960/2900 mAh, pamięć pojemności 32/128/256 GB… to wszystko przekonało nas do iPhone’a 7 i 7 Plus. Jednak tegoroczny iPhone to coś więcej, niż tylko te udogodnienia. To przede wszystkim rewolucja, zwłaszcza, jeśli chodzi o wersję Plus. Ta bowiem zyskała podwójny obiektyw tylny, dzięki któremu możliwe jest wykonywanie zdjęć z dziesięciokrotnym powiększeniem cyfrowym.

jet-black-onyks

Apple iPhone’em 7 otworzyło również nowe możliwości w zakresie kolorystyki. Rezygnacja z gwiezdnej szarości i postawienie na dwie czernie – matową oraz onyksową – była strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu zabiegowi, wyniki sprzedażowe iPhone’a 7 poszły mocno w górę. I to pomimo faktu, iż w przyszłym roku Apple może zaprezentować najlepszego iPhone’a w historii!

Podsumowanie roku 2016 w zakresie iPhone’a już za nami. Już jutro kolejna część, w której pochylimy się nad zagadnieniem MacBooka, iPada oraz Apple Watch!

Czytaj również:

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. II – MacBook, iPad, Apple Watch

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. III – Bezpieczeństwo

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. IV – Innowacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button