Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. II

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. II

A ni się nie obejrzeliśmy, a ledwo rozpoczęty 2016 już zbliża się ku końcowi. „Obyś żył w ciekawych czasach”, mówi chińskie przekleństwo. Ostatnie 12 miesięcy, przynajmniej w odniesieniu do świata Apple, z pewnością można nazwać ciekawymi czasami – i z pewnością ciekawość nie ma wydźwięku pejoratywnego! Czas zatem na technologiczne podsumowanie roku 2016! Po tym, jak wzięliśmy na tapetę iPhone’a SE oraz 7, czas na pozostałe nowości w 2016! Zobaczmy, jakie zmiany dotknęły MacBooka, iPada oraz Apple Watch!

MacBook

Październikowa konferencja „Hello Again” była w pewnym sensie zaskoczeniem, choć na kilka dni przed premierą znaliśmy wszystkie szczegóły. Największą nowością 2016 roku z pewnością jest taśma OLED, która zastąpiła rząd klawiszy funkcyjnych. Najnowsze komputery MacBook Pro wyposażono w spersonalizowaną taśmę, której funkcje zmieniają się w zależności od używanego programu. Mało? We włączniku MacBoooka ukryto Touch ID drugiej generacji oparte na nowym chipie T1. Sensor wyposażono we własną architekturę zabezpieczeń Secure Enclave, dzięki czemu system automatycznie rozpozna palec konkretnego użytkownika, przekierowując go na jego osobisty profil.
Ponadto, jak zawsze, Apple postanowiło lekko poprawić swoje rezultaty. I tak, MacBook Pro otrzymał wyświetlacz jaśniejszy o 67% od poprzednika z wyższym wskaźnikiem kontrastu, ponadto laptop prezentuje jasność 500 nitów oraz o 35% więcej kolorów niż w gamie sRGB. System oparto na procesorze dual-core Core (w zależności od modelu: i5 lub i7), któremu towarzyszy Iris GPU od Intel (dwukrotnie szybszy dzięki 64GB eDRAM).

macbook-pro-touch-bar

Warto przy tym wspomnieć również o zmianach w portach: zamiast USB-A, Apple zaimplementowało tym razem aż cztery wyjścia USB-C. Wielu z nas posądzało koncern o zagrania monopolistyczne – wszak zmiana uzależnia nas od korzystania z licznych przejściówek – choćby HDMI out, VGA out czy DisplayPort.

macbook-pro-applefix-serwis-pogwarancyjny-wroclaw

Koniec ery MacBooka 11”

„Hello Again” w pewnym sensie było pożegnaniem z kilkoma starszymi technologiami. Najpierw Apple bezceremonialnie pozbyło się wsparcia dla USB-A, a potem… ogłosiło zakończenie produkcji oraz sprzedaży najmniejszego MacBooka z Apple’owej rodziny – 11-calowego MacBooka Air. Laptop, któremu bliżej było do iPada niż do MacBooka, zakończył swoją epokę 27 października 2016. Seria „Air” ograniczyła się zatem jedynie do modelu 13-calowego, któremu również bliżej chyba do tabletu, niż rozmiaru laptopa.

iPad Air 3

…a raczej iPad Pro 9,7”. Już w lutym pisaliśmy o tym, że Apple planowało stworzyć następcę iPada Air 2. Niesieni na fali iPada Pro 12,9”, liczyliśmy również na przeniesienie kilku ciekawych funkcji z największego tabletu na model opisywany jeszcze jako iPad Air 3. Wśród tych ciekawostek miały być m.in. cztery głośniki, kompatybilność z Apple Pencil oraz złącze Smart Connector. Z tego też powodu, Apple postanowiło wyciąć nam numer. Z iPada Air 3 nici – czas na iPada Pro 9,7”!
iPad Pro 9,7” oficjalnie pojawił się 21 marca 2016, nieco ponad pół roku po swoim wielkim, blisko trzynastocalowym, przodku. W porównaniu z bezpośrednim poprzednikiem, iPadem Air 2, charakteryzuje się szybszym procesorem, jeszcze lepszą kamerą oraz jako pierwszy iPad w historii – lampą doświetlającą True Tone Flash. Ponadto, iPad Pro wprowadził pojemność 256 GB oraz ekran True Tone Display dostosowujący temperaturę wyświetlanych barw do otoczenia użytkownika.

ipad-pro

Apple Watch

Punktem przełomowym dla serii smart zegarków z Cupertino był wrześniowy Keynote. To właśnie wtedy Tim Cook ogłosił wprowadzenie drugiej generacji Apple Watch oraz… zmianę nazewnictwa generacji. Wizualne różnice pomiędzy Apple Watch Series 1 oraz Series 2 nie rzucają się w oczy. Kolejna generacja pokazuje jednak, że limit optymalizacji nie został jeszcze osiągnięty. Z tego też powodu, Series 2 otrzymała m.in. dwukrotnie jaśniejszy ekran, zdecydowanie lepiej radzący sobie z ostrym światłem otoczenia. Zegarek wyposażono również w odbiornik GPS pozwalający na odseparowanie się od iPhone’a (Apple Watch Series 2 pokazuje nawet mapę na własnym ekraniku).
Znacznie ważniejszą nowością dotyczącą Apple Watch Series 2 są specjalne limitowane edycje, które przygotowano z okazji premiery nowej linii. applefix apple watch series 2 nike+ nike +„Dzięki kompleksowej współpracy z amerykańskim Nike, Apple stworzyło optymalny zegarek pomyślany z myślą o biegaczach. Choć wersja „Nike+” nie różni się praktycznie niczym od pozostałych zegarków, charakteryzuje się specyficznym wyglądem. Paski dostępne wraz z wersją od Nike zostały ozdobione artystycznymi wycięciami oraz… kultowym jaskrawozielonym malowaniem.”apple watch series 2 edition applefix„Znacznie mniej kontrowersji, jeśli chodzi o estetykę, budzić z pewnością będzie Apple Watch Edition, czyli zegarek wyposażony w kopertę z ceramiki. Na zdjęciach zegarek prezentuje się wyśmienicie, zaś „killer-feature” tego modelu może być magnetyczna stacja ładująca w zestawie.”Niezaprzeczalnym faktem jest to, iż wszystkie te nowości były z punktu widzenia Apple opłacalne. Apple Watch Series 2 uniknęły spektakularnych wpadek, a ich ceny nie zostały ustanowione na niezwykle wysokim poziomie. To wszystko przełożyło się na fakt, iż Apple Watch Series 2 zostały wyprzedane w okresie przedświątecznym. Czy można dosadniej podkreślić sukces iSprzętu?Podsumowanie roku 2016 w zakresie MacBooka, iPada oraz Apple Watch już za nami. Już jutro kolejna część, w której pochylimy się nad zagadnieniem bezpieczeństwa!

Czytaj również:

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. I – iPhone
Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. III – Bezpieczeństwo
Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. IV – Innowacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button