Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. IV

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. IV

A ni się nie obejrzeliśmy, a ledwo rozpoczęty 2016 już zbliża się ku końcowi. „Obyś żył w ciekawych czasach”, mówi chińskie przekleństwo. Ostatnie 12 miesięcy, przynajmniej w odniesieniu do świata Apple, z pewnością można nazwać ciekawymi czasami – i z pewnością ciekawość nie ma wydźwięku pejoratywnego! Czas zatem na technologiczne podsumowanie roku 2016! Po tym, jak wzięliśmy na tapetę iPhone’a SE oraz 7, MacBooka, iPada oraz Apple Watch, a także bezpieczeństwo, czas na… innowacje!

Bezprzewodowe słuchawki AirPods

Choć AirPods miały nam towarzyszyć już od początku października, okazały się być pieśnią późnego grudnia. Apple ostatecznie na rynek wprowadziło swoje pierwsze słuchawki bezprzewodowe tuż przed świętami Bożego Narodzenia, dlatego też póki co wiadomo na ich temat bardzo niewiele.

airpods-sluchawki„Aby w pełni zrozumieć magię działania słuchawek AirPods, należy przede wszystkim przyjrzeć się sercu słuchawek – procesorowi W1 kryjącemu się pod tradycyjną białą obudową. Układ ten odpowiedzialny jest zarówno za połączenie bezprzewodowe, jak i przetwarzanie sygnału audio. Według zapewnień Apple, chip W1 zapewnia stabilną i szybką łączność bezprzewodową, a także wolne od zakłóceń, niezawodne połączenia. Dodatkowo W1 ma zarządzać wydajnością baterii, optymalizując czas jej pracy, a także sprawi, że słuchawka… przestanie grać, gdy tylko zostanie wyjęta z ucha. Jak widać, muzyka to w AirPods tylko początek…” Bezprzewodowe słuchawki, przechowywane w specjalnym etui pełniącym funkcję stacji dokującej, musiały jednak przeczekać jeszcze pewien czas w magazynach. Wszystko to za sprawą problemu dotyczącego przesyłu danych między jedną słuchawką a drugą. Kilka tygodni pracy przyniosło jednak efekt. W przypadku zgubienia jednej ze słuchawek AirPods, możliwe będzie dokupienie kolejnej sztuki. Zawdzięczać to możemy przeprojektowanemu chipowi W1, który nie ustanawia jednej ze słuchawek dominującą, przesyłającą sygnał do drugiej. Każdy z komponentów pracuje samodzielnie, co sprawia, że nie jesteśmy uzależnieni od konkretnego kompletu sparowanych słuchawek.

airpods-sluchawki-apple-opoznione

Indukcja w 2017?

Już teraz pojawiły się dziesiątki pomysłów dotyczących ładowania bezprzewodowego w iPhonie 7. Niestety jednak domysły te nie znalazły swojego przełożenia na rzeczywistość, a ładowanie indukcyjne dalej jest pieśnią przyszłości. Ograniczenie liczby wejść (Lightning All-in-one), a także bezprzewodowe słuchawki AirPods pokazują jednak, że iPhone będzie brnął w kierunku minimalizacji kabli. Co za tym idzie, niewykluczone, że już niedługo w Cupertino całkowicie zrezygnują z ładowania przewodowego. Jak pisaliśmy niedawno, wszystko jest kwestią opłacalności. Jeżeli Foxconn podwyższy stopę rentowności, ładowanie bezprzewodowe wejdzie do iPhone’a nawet w 2017 roku.

ladowanie-bezprzewodowe

Ochrona przed upadkiem

Czas na odrobinę fantazji. Kto z nas nie zna tego uczucia, gdy iPhone delikatnie wyślizguje się z ręki nie dając najmniejszych szans na jego złapanie? Z tym postanowił zawalczyć pewien designer, tworząc tzw. „Parachute System” ratującym smartfona przed roztrzaskaniem się w drobny mak. Stworzony przez niego system polega na wbudowanych w narożniki telefonu dyszach, które po wykryciu fazy upadku iPhone’a wypuszczają z nich sprężony dwutlenek węgla amortyzujący uderzenie w podłoże. Dzięki wbudowanym czujnikom orientacji i szybkości, a także czujnikowi zbliżeniowemu, iPhone automatycznie ustawia się podczas upadku w taki sposób, aby nie uderzyć w ziemię ekranem, a właśnie gazowymi dyszami. Choć koncepcja ta wydaje się zbyt futurystyczna by była prawdziwa, nie zapominajmy o systemie obracającym iPhone’a podczas upadku oraz o amortyzatorach chroniących telefon podczas upadku, które Apple opatentowało w grudniu 2014 roku.
Oczywiście „Parachute System” jest jedynie kwestią bujnej wyobraźni – jednak właśnie tego typu pomysły czasami stają się rzeczywistością. W podobnych kategoriach myśleliśmy o słuchaniu muzyki przez złącze Lightning. Dlaczego więc iPhone 8 nie mógłby wprowadzić takiej nowości?

szklany iphone

Podsumowanie roku 2016 już za nami. Przed nami rok 2017, miejmy nadzieję, że równie owocny, co mijający. Tego, w imieniu całego zespołu Applefix, życzymy wszystkim naszym czytelnikom!

Czytaj również:

Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. I – iPhone
Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. II – MacBook, iPad, Apple Watch
Podsumowanie roku 2016 w świecie Apple cz. III – Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button