Okulary AR od Apple jeszcze w 2017 roku?

Okulary AR od Apple jeszcze w 2017 roku?

P isaliśmy w zeszłym roku o tym, że Apple w ostatnich miesiącach dość intensywnie pracowało nad nowym segmentem rynku. Sprzęt z zakresu rozszerzonej rzeczywistości – w tym przede wszystkim okulary AR – może być bliżej, niż nam się wydawało.

Apple + Carl Zeiss = ?

W listopadzie 2016 Bloomberg, powołując się na źródła powiązane z Apple, ogłosił, iż Apple dokonało zamówienia niewielkich ilości wyświetlaczy „near-eye”. W ten sposób koncern przeprowadzi test rozszerzonej rzeczywistości i różnych koncepcji jej zastosowania.
Okazuje się, że bloger technologiczny pracujący w UploadVR, Robert Scoble, wskazuje na współpracę Apple z niemiecką firmą Carl Zeiss. Podczas targów CES poświęconych rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości, mężczyzna usłyszał od pracownika niemieckiego koncernu, iż ten pracuje nad wprowadzeniem na rynek lekkich i poręcznych okularów do rozszerzonej rzeczywistości.

Okulary AR od Apple jeszcze w 2017 roku?

Scoble wskazuje, iż współpraca Carl Zeiss z Apple może być jedynym powodem obecności niemieckiej firmy na targach w części poświęconej rozszerzonej rzeczywistości. Co więcej, przekazane przez Scoble’a doniesienia wskazują jasno, że okulary AR zostaną wprowadzone na rynek jeszcze w tym roku. Żadna z firm nie potwierdza jednak faktu współpracy.

Okulary AR szybciej niż się mogło wydawać

Prezentacja nowego sprzętu jeszcze w 2017 roku to zdecydowanie szybciej, niż wynikało z poprzednich doniesień Bloomberg. Co ważne, tym razem można mieć przekonanie graniczące z pewnością, iż w dolinie Krzemowej skuszą się na nowe rozwiązanie. Informacje dotyczące prac Apple nad rozwiązaniami z segmentu AR/VR: przejęcia firm oraz zatrudnianie ekspertów związanych z branżą potwierdzają liczne plotki. Entuzjazm bije przede wszystkim na najwyższych szczeblach – CEO Apple, Tim Cook, już kilkukrotnie wypowiadał się z niepisanym zaciekawieniem na temat rozszerzonej rzeczywistości. Mało tego, już w listopadzie Apple otrzymało patent na okulary AR zbliżone do produktu Samsung, Gear VR.
Jeżeli wszystkie plotki się potwierdzą, czeka nas interesująca rywalizacja na rynku. Apple będzie zmuszone bowiem do znacznie większych posunięć, niż te dokonane przez Microsoft. Przypomnijmy, że wyprodukowane przez koncern z Redmond okulary HoloLens AR współpracują z aplikacjami biurowymi do gier i modelowania 3D, nie wymagając żadnego dodatkowego sprzętu. Produkt od Apple prawdopodobnie zostanie zaprojektowany w taki sposób, aby łączyć się bezprzewodowo z iPhonem. W ten sposób możliwe będzie wyświetlanie zdjęć i kontekstowych informacji zassanych z telefonu w polu widzenia użytkownika.

Okulary AR od Apple jeszcze w 2017 roku?

Przyszłość AR leży w rękach Apple

Jeżeli kierownictwo Apple zdecyduje się na wprowadzenie okularów AR, koncern stanie przed nowym potężnym wyzwaniem. Trzeba będzie bowiem napisać historię rozszerzonej rzeczywistości na nowo – Microsoft łatwo nie zrezygnuje z przewodnictwa w stawce. Tak samo jak w przypadku rynku smartfonów i smartwatch, także i tutaj jedynym sposobem na sukces będzie przeprowadzenie rewolucji. I choć wydaje się to dziwne, Apple powinno czym prędzej zrezygnować ze swojej polityki ekosystemu. Tak samo, jak Apple Watch coraz bardziej uniezależnia się od iPhone’a, tak okulary AR nie powinny w pełni polegać na innym kosztownym iSprzęcie. W przeciwnym razie, okulary AR od Apple będą dostępne jedynie dla wybranej grupy klientów z najzasobniejszym portfelem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button