Nowy Apple TV jeszcze w tym roku?

Nowy Apple TV

Od pewnego czasu pojawiają się plotki na temat zaprezentowania przez Apple swojej przystawki telewizyjnej Apple TV. Ostatnia, piąta wersja tego wyjątkowego modułu TV została zaprezentowana w 2017 roku jako Apple TV 4K.

Czym jest Apple TV?

Co ciekawe, nowy Apple TV może nie być jedynym urządzeniem, które umożliwi strumieniowy przesył autorskich treści Apple.

Zgodnie z krążącymi po branży plotkami Samsung będzie wspierał iTunes i programy telewizyjne w swoich nowych telewizorach a Sony ma uzyskać prawo dostępu do AirPlay 2. Być może Apple zdecyduje się więc na wyjście ze autorskimi treściami na zewnątrz i współpracę z innymi producentami.

Tym niemniej jest to melodia przyszłości. Firma z Cupertino przeznaczyła ogromne środki finansowe na usługę TV +, którą uruchomiła 25 marca 2019 r. Można się więc spodziewać, że wkrótce pojawi się nowy Apple TV. Może to nastąpić na Worldwide Developers Conference w USA, która odbędzie się w dniach 3-7 czerwca 2019.

Jest to możliwe tym bardziej, że dotychczas Apple wydawał kolejne generacje swojej telewizyjnej przystawki co 2-3 lata:

– 1 generacja: styczeń 2007
– 2 generacja: wrzesień 2010
– 3 generacja: marzec 2012
– 4 generacja: październik 2015
– 5 generacja: wrzesień 2017

Większa liczba klientów

Powodem, dla którego jabłkowi stratedzy mogą chcieć udostępnić swoje usługi jest cena Apple TV. Cena nowej przystawki Apple TV 4K na oficjalnej stronie producenta wynosi 849 zł za wersję 32 GB i 949 zł za wersję z pamięcią 64 GB (stan na kwiecień 2019). Kolejna generacja modułu będzie zapewne wyceniana podobnie. Rozwiązania konkurencji są równie funkcjonalne, niewiele droższe a przy tym popularniejsze.

Zaoferowanie swojej usługi gigantom na rynku telewizorów takim jak Samsung, Sony czy LG oraz znacznie tańszemu konkurentowi czyli Google z jego Chromecastem może pomóc Apple zyskać nowych klientów, niekoniecznie używających innych urządzeń i usług z ekosystemu Apple.

Nowe funkcje

Nowy pełnowymiarowy Apple TV będzie prawdopodobnie wyposażony w szereg nowych funkcji sprzętowych i ulepszeń samego systemu tvOS – wersji iOS, która działa na Apple TV. System ten wszedł w użycie wraz z Apple TV czwartej generacji w 2015 roku i pozwalał na dostęp do Apple TV Store.

Wsparcie dla AirPods z Siri

Słuchawki AirPods już teraz można sparować z Apple TV. W przypadku starszej generacji AirPodsów możliwe jest wstrzymanie odtwarzania podwójnym dotknięciem, ale nie można korzystać z Siri.

Nowe AirPods 2 z 2019 roku być może pozwolą na aktywowanie Siri na Apple TV za pomocą słuchawek.

Ostatnia generacja Apple TV pozwala z pewnymi ograniczeniami korzystać też z innych słuchawek Bluetooth. Ograniczenia dotyczą liczby urządzeń Bluetooth, które można sparować, zwłaszcza jeśli jedno z nich jest akcesorium audio.

Apple TV wsparcie dla AirPods

Rozpoznawanie twarzy

Eksperymenty Apple w zakresie rozpoznawania twarzy znalazły komercyjne zastosowanie w metodzie odblokowywania znanej z iPhone’a X. Być może Face ID trafi również wkrótce na Apple TV.

Szósta generacja Apple TV może zawierać udoskonaloną technologię rozpoznawania twarzy, która zrewolucjonizuje rynek Smart TV. Jak mogłoby to działać? Wyobraźmy sobie, że Apple TV po „zobaczeniu” użytkownika mógłby automatycznie pobrać określone preferencje dotyczące ulubionej muzyki czy programów telewizyjnych.

Może stanie się możliwa integracja z systemami Smart Home i sterowanie z poziomu telewizora ogrzewaniem i oświetleniem.

Apple TV wsparcie dla Face ID

Nowy kontroler do gier

Dotychczas granie w gry z AppStore TV na telewizorze możliwe było tylko przy użyciu pilota Apple TV Remote. Być może Apple stworzy nowy, bardziej ergonomiczny kontroler lub pozwoli na podłączanie padów innych producentów. Jest to możliwe ze względu na start nowej usługi gamingowej – Apple Arcade.

Większy dysk twardy

5 generacja Apple TV oferuje wersje pamięci 32 GB i 64 GB. Prawdopodobnym jest, że „szóstka” będzie posiadać pamięć w wersji 128 GB, a może nawet 256 GB.

Szybszy procesor

I na tym polu może dojść do zmian. Apple TV 4K z 2017 roku wyposażony jest w procesor A10X Fusion. Być może nowa wersja otrzyma procesor A12 Bionic znany z iPhone XS.

Nowe programy

Apple przygotowuje się do wprowadzenia nowych autorskich programów. Rozmawia również ze studiami filmowymi o możliwości oferowania wypożyczania filmów zaledwie kilka tygodni po ich pojawieniu się w kinach.

W ciągu ostatnich kilku lat firma próbowała osiągnąć porozumienie z wieloma firmami produkcyjnymi. Gigant z Cupertino rozważał ponoć zakup m.in. Time Warner. Według Bloomberga rozmowy Apple z najwięszymi graczami na rynku filmowym nie powiodły się.

Możliwa jest także zmiana modelu korzystania z iTunes. Niewykluczone, że Apple odejdzie od wypożyczania filmów na rzecz znanej choćby z Netfliksa subskrypcji.

Nowe Apple TV

Ostatni Apple TV?

To czy nowy Apple TV w ogóle jest w planach firmy, dowiemy się być może dopiero w czerwcu WWDC w Kalifornii. Bardzo możliwa jest jednak sytuacja, w której będzie to ostatnia telewizyjna przystawka Apple. Fakt prowadzenia rozmów z partnerami (i jednocześnie konkurencją) taką jak Samsung wskazuje na to, że Apple poważnie rozważa przebudowanie swojej strategii względem rynku telewizyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button