Czy odpowiednio chronisz swojego iPhone’a? Zwiększ bezpieczeństwo danych w sześciu krokach!

   
  Czy odpowiednio chronisz swojego iPhone’a? Zwiększ bezpieczeństwo danych w sześciu krokach!

  B ezpieczeństwo powinno być podstawowym priorytetem każdego z nas. Choć wydawać by się mogło, że nic nie zagraża bezpieczeństwu zaszyfrowanych na naszym iPhonie danych, to tylko mrzonka. Do przejęcia wszystkich haseł, zdjęć i dokumentów potrzeba bardzo niewiele – hakerzy nawet nie muszą specjalnie się silić. Wirus na iPhone nie jest już bajką o żelaznym wilku. To codzienność setek tysięcy użytkowników iPhone’a, więc warto wiedzieć, jak zwiększyć bezpieczeństwo wszystkich swoich danych.

  1. Lenistwo w kwestii hasła nie popłaca

  Choć do odkodowania czterocyfrowego kodu bezpieczeństwa potrzeba dziesięciu tysięcy prób, opcja ta nie jest najlepszym sposobem ochrony danych. Spójrz na to z innej strony – 10 tysięcy konfiguracji to nic w porównaniu z milionem możliwości dostępnym przy dodaniu ledwie dwóch dodatkowych znaków. Ale nawet to nie może równać się z miliardami konfiguracji dostępnych wówczas, gdy ochronisz swojego iPhone’a specyficznym kodem alfanumerycznym.
  Aby wykonać pierwszy krok w kwestii bezpieczeństwa iPhone’a, wejdź w Ustawienia > Touch ID i kod i wybierz opcję „Zmień kod”. Następnie, po uprzednim wpisaniu dotychczasowego hasła, kliknij „Opcje kodu” i wybierz „Własny kod alfanumeryczny”. W ten sposób zyskasz dostęp nie tylko do cyfr, ale również do wszystkich możliwych znaków alfabetu polskiego, greckiego, czy nawet hindi.

  img_0211

  Jak stworzyć silne hasło bezpieczeństwa?

  Jeśli mowa o hasłach, pamiętaj, aby raz na jakiś czas zmieniać wszystkie kody bezpieczeństwa – nie tylko do iPhone’a, ale również do konta bankowego czy Facebooka. Tak, „123456” nie jest dobrym pomysłem. „12345678” również nie zalicza się do sprytnych kombinacji.
  Jeżeli poszukujesz optymalnego hasła, które nigdy nie wypadnie Ci z głowy, zastosuj się do naszych porad:
  • Stwórz coś w rodzaju „filaru” hasła, czyli konfigurację, która będzie powtarzała się na początku każdego kolejnego hasła. Mogą być to Twoje inicjały albo jakikolwiek inny ciekawy skrót. Najlepiej, aby takie hasło „master” liczyło co najmniej cztery znaki, w tym jedną wielką i jedną małą literę oraz cyfrę (Np. dla AppleFix mogłoby to być „Af08” – ósemka odnosi się w tym wypadku do liczby liter w słowie „AppleFix”).
  • Do każdego kolejnego serwisu dopasowuj konfigurację związaną z jego nazwą (np. dla Facebooka mogłoby być to fB09_$oc (zwróć uwagę na odwróconą kolejność wielkich znaków, podkreślnik oraz znak dolara zamiast „s”).
  • Połącz hasło „master” z pozostałością członu i… zapamiętaj tę konfigurację (im bardziej logicznie skonstruujesz hasło, tym mniejsze będą Twoje problemy z jego zapamiętaniem). Nasze nowe hasło to w tej sytuacji: Af08fB09_$oc – chyba trochę silniejsze niż 1234567, prawda?img_0213

  2. Wymaż dane po 10 próbach włamania

  Kilka milionów (miliardów?) kombinacji może kusić, jednakże zapewne mało komu zechce się odblokowywać telefon wpisując skomplikowane hasło. Dlatego też dobrym pomysłem może być zapobieżenie włamaniu się na iPhone’a… poprzez wymazanie wszelkich danych po dziesiątej nieudanej próbie. W ten sposób – choć potrzebne będzie odtworzenie iPhone’a przy pomocy kopii zapasowej – wszystkie Twoje dane będą w pełni zabezpieczone przed potencjalnym włamaniem.
  Aby włączyć funkcję wykasowywania danych, ponownie wejdź w Ustawienia > Touch ID i kod i wybierz opcję „Wymaż dane” na samym dole ekranu.

  3. Nawet zablokowany ekran nie daje Ci gwarancji bezpieczeństwa

  Takie aplikacje, jak Siri, Apple Pay czy iMessage działają nawet wtedy, gdy na iPhonie nie wpiszesz kodu odblokowującego system. Oznacza to, że odpowiedzi na wiadomości SMS wysyłać można nie mając dostępu do telefonu… wystarczy tylko chwila nieuwagi właściciela! O tym, jak chronić iPhone na zablokowanym ekranie pisaliśmy tutaj.

  4. Nie łącz się z przypadkowym Wi-Fi

  Automatyczne łączenie się ze znalezionym hotspotem Wi-Fi zdecydowanie przyspiesza pracę. Dzięki temu nie musisz marnować czasu na oczekiwanie na połączenie – Twój iPhone samodzielnie wynajduje znany hot spot, a Ty możesz przystępować do korzystania z Internetu w ulubionej kawiarni. Jednak takie niewinne surfowanie po sieci może mieć swoje przykre skutki. Popularnym sposobem wykorzystywanym przez przestępców jest bowiem tworzenie fałszywych sieci o identycznych nazwach. Łącząc się z nieprawdziwym serwerem, praktycznie serwujesz wszystkie swoje dane na tacy. Aby chronić się przed tego typu zagraniami, wejdź w Ustawienia > Wi-Fi i zaznacz opcję „Pytaj czy łączyć”. Dzięki temu za każdym razem system zapyta Cię, czy połączyć z nową siecią. Koniec naiwnemu podłączaniu się do otwartych sieci Wi-Fi!img_0215img_0216

  5. Wyłącz reklamy oparte na geolokalizacji

  Nie interesują Cię spersonalizowane reklamy pokazujące Ci wszystko to, co może Cię zaciekawić w Twojej okolicy? Nie lubisz czuć ciągłego oddechu na plecach Wielkiego Brata, znającego wszystkie Twoje nawyki i szczegóły dotyczące Twojego życia? W takim razie koniecznie wyłącz reklamy Apple oparte na Twoim obecnym położeniu! W tym celu wejdź kolejno w Ustawienia > Prywatność > Usługi lokalizacji > Usługi systemowe i wyłącz funkcję „Reklamy Apple oparte na położeniu”.
  Jeśli pragniesz stuprocentowej prywatności (choć to jest akurat sytuacja niemożliwa w przypadku posiadania smartfona), wejdź również kolejno w Ustawienia > Prywatność > Reklamy (na samym dole ekranu) i włącz opcję „Ograniczaj śledzenie reklam”.

  6. Chroń kartę SIM kodem PIN

  Ostatnia porada jest adresowana do tych, którzy naprawdę mają fioła na punkcie bezpieczeństwa. Jeżeli pragniesz, aby w sytuacji utracenia telefonu (zgubienie, kradzież) karta SIM nie mogła być użyta na żadnym innym telefonie, włącz blokadę PIN. Dzięki temu przy każdej zmianie karty potrzebne będzie wpisanie odpowiedniej kombinacji czterech cyfr – a żeby tę funkcję odblokować, wystarczy wejść w Ustawienia > Telefon > Pin karty SIM.

  img_0217

  Komentarze i powiązane wpisy

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button