Emoji w Messengerze, iOS 10 wprowadzi kolejną dawkę emotikon!

   
  Emoji w Messengerze, iOS 10 wprowadzi kolejną dawkę emotikon!

  T radycją jest, że co roku wielu wydawców słowników publikuje listę 10 neologizmów, spośród których wybierany jest ten jedyny, zwany później „Słowem roku X”. Jedną z najbardziej prestiżowych nagród jest wygrana w plebiscycie organizowanym przez Oxford Dictionary. I podczas, gdy w 2013 słowem roku było „selfie” (znaczenia nie trzeba nikomu tłumaczyć), rok później nastała era „vype” (po polsku: wapowanie, dla niewtajemniczonych – czynność wdychania i wydychania dymu z e-papierosa). Zaskoczeni? W takim razie jakieś zdziwienie musi przynosić słowo roku 2015, którym jest…1

  Tak, dokładnie ta ikonka emoji, określania fachowo jako „face with tears of joy” („twarz ze łzami radości”). W uzasadnieniu decyzji czytamy, że liczba wykorzystań ikonek emoji wzrosła gwałtownie od 2014 roku, a nagrodzona ikonka była co piątą używaną emotikoną w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych.

  2

  Po co cały ten długi wstęp? Otóż okazuje się, że firmy coraz mocniej podkreślają istotę ikonek emoji – tak, dokładnie tych minek, na których wprowadzenie jako pierwsze zdecydowało się Apple przy okazji iPhone’a. Koncern z Cupertino, wprowadzając w iOS 10 siedemdziesiąt dwie nowe emotikony, postara się jeszcze dobitniej pokazać przewagę ikon emoji nad słowami.

  3

  Wszystko to za sprawą nowości, jakie przyniesie Unikode 9.0 – zestaw znaków, na którym bazuje Apple. Oficjalną premierę przewidziano na 21 czerwca, jednak już teraz znane są niektóre logotypy. Wśród nowości ujrzymy m.in. awokado, klauna, minkę „pękania ze śmiechu” czy… fistaszki. Jednak z własnego doświadczenia mogę zapewnić, że największą popularnością będą cieszyły się emoji: rozkładanie rąk, facepalm i… bekon. Czego chcieć więcej?

  A może tak ujednolicić emoji?

  Nie jest wielkim zaskoczeniem fakt, że oryginalne emoji prezentują się zgoła inaczej od ich ekwiwalentów na Androidzie. Mniej więcej w podobnym czasie, co wprowadzenie 72 nowych emoji, spadła na nas informacja, iż Messenger niedługo upubliczni ustandaryzowane ikony emoji. Od słów do czynów – następnego dnia miliardy użytkowników otrzymały aktualizację do swojej aplikacji Messenger. Niezależnie od systemu operacyjnego, od kilku dni wysyłane przez nas ikonki są identyczne. I niestety nie są to ikonki przypominające w skali 1:1 te znane z naszych iPhone’owych klawiatur…
  Aby aktywować zestaw nowych ikonek, wystarczy jedynie kliknąć ikonkę czterech buziek znajdującą się pod polem „Wpisz wiadomość” (na lewo od aparatu, zamienne z opcją „Aa”).

  Różowe cztery ikonki to tak naprawdę przycisk odblokowujący 1500 emoji od Facebooka
  Różowe cztery ikonki to tak naprawdę przycisk odblokowujący 1500 emoji od Facebooka

  Użytkownicy iOS mogą jednak posługiwać się również własnymi emotikonami, które dalej znajdziemy w alternatywnej klawiaturze (aby ją aktywować, należy kliknąć ikonę globusa i przytrzymać, a następnie wejść w opcję „Ikony Emoji”). Nie zmieni to jednak faktu, że nasz odbiorca ujrzy zgodne ze standardem Androida ikony.

  Klikamy "Ikony Emoji i cieszymy się normalnymi ikonkami
  Klikamy “Ikony Emoji i cieszymy się normalnymi ikonkami

  Jak wyłączyć emoji w Messengerze?

  Aby wyłączyć „standardowe” emoji, po prostu wystarczy wejść w zakładkę „Ja”, następnie kliknąć w belkę „Zdjęcia i multimedia” i wyłączyć opcję „Ikony emoji w Messengerze”.

  7 8
  Choć pomysł unifikacji z pewnością możemy uważać za szczytny (ma on zapobiegać błędom odczytu oraz pobudzić nas do korzystania z emoji – aktualnie ikonka znajduje się w co dziesiątej wiadomości), to jednak nic nie przebije oryginalnych emoji od Apple. A już zwłaszcza tej, którą z dumą możemy nazywać „Słowem roku 2015”.

  Tak prezentuje się ikona od Facebooka...
  Tak prezentuje się ikona od Facebooka…
  ... tak zaś oryginalne emoji
  … tak zaś oryginalne emoji

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button