Funkcja „Wystukuj Czas” w Apple Watch

   
  Funkcja „Wystukuj Czas” w Apple Watch

  A pple stara się dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców – czyli również do ludzi niepełnosprawnych, a więc również i niewidomych. Apple Watch, tak jak inne produkty firmy z Doliny Krzemowej, posiada szereg udogodnień dla ludzi z niedyspozycjami. Jednym ze specjalnych dostosowań smart zegarka jest opcja „Wystukuj Czas”, czyli udoskonalony VoiceOver.Tym, co wyróżniało funkcję VoiceOver było to, że dzięki niej Apple Watch odczytywał niewidomym czas. No właśnie – odczytywał. Głośno i wolno, co chociażby w przypadku korzystania z komunikacji miejskiej mogło być trochę uciążliwe. Na szczęście i na tę niedogodność Apple znalazło rozwiązanie – do najnowszego watchOS 3 dodano funkcję „Wystukuj Czas”.

  W jaki sposób funkcja „Wystukuj Czas”pozwala na uniknięcie problemów? Rozwiązanie jest bardzo proste – zamiast odczytywać, Apple Watch zacznie wystukiwać czas poprzez wykorzystanie konkretnej kombinacji pulsacji.

  Jak włączyć funkcję „Wystukuj czas”?

  1. Wejdź w aplikację „Watch” na sparowanym z zegarkiem iPhonem, a następnie przejdź w Ogólne > Dostępność > VoiceOver > Wystukuj czas.

  2. Właśnie tam pojawi się pole wyboru jednego z trzech rodzajów powiadomień haptycznych:

  • Cyfry – dwukrotne stuknięcie w ekran zegarka spowoduje, że smartwatch poda nam aktualny czas poprzez długie stuknięcie odpowiadające każdym dziesięciu, krótkie za każdą dodatkową godzinę, kolejnych długich za każde dziesięć minut oraz krótkich za każdą dodatkową minutę. Wobec tego, dla godziny 15:15 będzie to sekwencja jednego długiego stuknięcia, pięciu krótkich, jednego długiego i pięciu krótkich.
  • Krótko – gdy (tak jak poprzednio) stukniesz dwukrotnie w ekran Apple Watcha, zegarek poinformuje Cię o godzinie dzięki jednemu długiemu stuknięciu na każde pięć godzin oraz krótkiego za każdą dodatkową, a później pojedynczego długiego za każde 15 minut. W związku z tym, komunikat dla godziny 16:15 będzie wyglądał następująco: trzy długie stuknięcia, jedno krótkie i jedno długie.
  • Kod Morse’a – kiedy tylko (jak wyżej) dwa razy energicznie dotkniesz ekranu zegarka, czas zostanie obwieszczony poprzez kod Morse’a: np., dla godziny 12:45 będzie to układ wibracji oznaczających każdą z cyfr – jednego krótkiego i czterech długich, dwóch krótkich i trzech długich, a potem czterech krótkich i jednego długiego oraz pięciu krótkich.

  Funkcja wystukiwania czasu z pewnością pozwoli na uniknięcie wielu niedogodności, jednakże nie jest ona obojętna dla baterii urządzenia. Aby zmniejszyć ilość marnowanej na haptykę energii, możemy stuknąć ekran trzykrotnie – wtedy odczytane zostaną tylko minuty.

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button