Jak bezpiecznie kupić używany iPhone? Nie daj się oszukać!

 
Zakup używany iPhone

Chcesz kupić używany iPhone? Świetny pomysł! Pod warunkiem że telefon nie ma Blokady Aktywacji, blokady SIM i posiada zgodny IMEI. iPhone z Blokadą Aktywacji to iPhone, który nie nadaje się do użytku. Ale spokojnie – mamy dla Ciebie informacje, dzięki którym dowiesz się, jak bezpiecznie kupić używany iPhone.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • Czym jest Blokada Aktywacji (Blokada iCloud) i jak ją sprawdzić?
 • Czy da się zdjąć Blokadę simlock w iPhone?
 • Jak sprawdzić IMEI iPhone?
 • Kiedy opłaca się kupić używany iPhone? (Spadek wartości iPhone)
 • Zakup iPhone za granicą

Pod względem bezpieczeństwa, są trzy najważniejsze punkty, które musisz sprawdzić: Blokadę Aktywacji, simlock, oraz kod IMEI. Kupowany z rynku wtórnego iPhone lub iPad musi być bezwzględnie odblokowany, zanim zaczniemy zastanawiać się, czy nie ma pękniętej szybki i sprawnie działa.

Zagrożenie numer jeden: nieuczciwy lub nieświadomy sprzedawca, który sprzedaje urządzenie z Blokadą Aktywacji (Blokadą iCloud). Zdarza się to najczęściej, gdy kupujesz używany iPhone z OLX, czy od niezweryfikowanych sprzedawców Allegro. Blokada Aktywacji w iPhone oznacza urządzenie, które nie nadaje się do użytku. Poniżej doradzimy ci, jak sprawdzić, czy iPhone posiada taką blokadę – bez wychodzenia z domu, przez darmowe narzędzie, z którego korzystają nasi specjaliści.

Druga sprawa: czy wiesz, że „iPhone w abonamencie”, który został sprzedany przed upływem umowy abonamentowej, może zostać zdalnie zablokowany? Wystarczy, że poprzedni właściciel nie wyśle kilku przelewów i operator ma możliwość zdalnego zablokowania telefonu.

Blokada Aktywacji (Blokada iCloud) – sprawdź w pierwszej kolejności

Blokada Aktywacji, znana także pod nazwą Blokada iCloud, została wprowadzona wraz z iOS 7. Jej użycie pozwoliło zmniejszyć, według Reutersa, kradzieże urządzeń z iOS o blisko 40%. Wszystkie urządzenia Apple z tym lub nowszym systemem (oraz z iPad OS) zyskały funkcję zabezpieczenia przed kradzieżą, którą przypisuje urządzenie do Apple ID. To proste: jeśli ktoś ukradnie ci lub zgubisz, urządzenie z iOS – możesz je zdalnie dezaktywować, zlokalizować i uniemożliwić włączenie bez logowania się do iCloud.

Co jednak dużo ważniejsze z perspektywy zakupowej: wyłączenie blokady w urządzeniu wymaga od ciebie znajomości hasła do konta Apple ID przypisanego do urządzenia. Jeśli kupisz telefon z aktywną Blokadą Aktywacji, to:

 • Poprzedni właściciel będzie miał możliwość zdalnego zablokowania telefonu (jeśli telefon jest włączony).
 • Nawet po przywróceniu urządzenia do stanu fabrycznego, urządzenie zatrzyma się na etapie aktywacji i poprosi o dane do przypisanego Apple ID.

Urządzenia z Blokadą Aktywacji najczęściej sprzedawane są online od osób prywatnych. Niekoniecznie musi być to oszust – mniej świadomy użytkownik korzystający z iCloud może po prostu zapomnieć wylogować się z urządzenia. Przed zakupem upewnić się, że:

 1. Urządzenie (iPhone, iPad) nie jest powiązane z Apple ID.
 2. Urządzenie posiada wyłączoną funkcję Znajdź.

Jak bezpiecznie kupić używany iPhone? Nie daj się oszukać!
Jeśli nie posiadasz możliwości fizycznego sprawdzenia, czy dane urządzenie jest wylogowane z iCloud:

 • Wejdź na stronę iUnlocker.com i wprowadź IMEI – otrzymasz informację, czy dane urządzenie zarejestrowane jest w iCloud.

Darmowa strona iUnlocker pozwoli sprawdzić, czy iPhone posiada Blokadę Aktywacji.

Sprzedawca nie pamięta Apple ID

Zdarzają się sytuacje, w których urządzenie posiada blokadę, a sprzedawca nie pamięta danych do logowania w swoim Apple ID. Odzyskiwanie Apple ID nie jest przesadnie trudne, a po ponownym zalogowaniu, sprzedawca będzie mógł wylogować się z urządzenia.

Sprzedawca nie może wyłączyć Blokady Aktywacji

Jeśli urządzenie posiada Blokadę Aktywacji, a sprzedawca upiera się, że to nie problem – zrezygnuj z zakupu. Zdjęcie Blokady Aktywacji nie jest możliwe bez posiadania danych logowania do iCloud.

Blokada simlock iPhone

Obecnie blokady simlock nie są stosowane i można znaleźć je głównie w starszych telefonach. Simlock nie należy do wymagających zabezpieczeń i zdjęcie blokady simlock w iPhone, w przeciwieństwie do blokady aktywacji, jest możliwe:

 1. Jeśli wybrane przez ciebie urządzenie było wyprodukowane po 2016 roku, jest spore prawdopodobieństwo, że nie posiada blokady simlock.
 2. Przed zakupem iPhone włóż kartę SIM swojego operatora, to łatwy sposób na sprawdzenie, czy telefon będzie działać z twoją siecią.

Ale istnieje inne ryzyko – operator jest w stanie zablokować numer IMEI urządzenia, które było kupione w ramach umowy abonamentowej (do czasu spłaty umowy urządzenie najczęściej jest własnością operatora). Więc na tym etapie musisz wiedzieć, jak sprawdzić IMEI. Dobrze jest też poprosić sprzedawcę o dowód zakupu – nie są one wydawane podczas umów abonamentowych.

IMEI iPhone – sprawdzanie, czy iPhone jest kradziony

IMEI w iPhone to unikalny numer przypisany do danego egzemplarza telefonu. Dobrym porównaniem jest kod VIN w samochodach. W odróżnieniu od VINu IMEI trudno ukryć, a dzięki temu potencjalny klient może sprawdzić, czy dany telefon nie był kradziony. Żeby to zrobić:

 1. Wpisz na klawiaturze *#06# i skopiuj 15-cyfrowy numer IMEI.
 2. Wejdź na stronę stolenphonechecker.org i wpisz swój numer IMEI.
 3. Jeśli telefon był zgłoszony, otrzymasz odpowiednią informację.

Sprawdzanie IMEI w iPhone

#protip: brak IMEI może oznaczać uszkodzenie modułu baseband. Brak sieci w iPhone jest jedną z wykonywanych przez nas napraw.

Naprawa iPhone

Michał z AppleFix radzi!

Przed zakupem używanego iPhone potwierdź:

✓  brak blokady aktywacji,
✓  brak simlock,
✓  zgodność IMEI (tacka SIM vs telefon),
 brak usterek w telefonie,

Czy raty są spłacone?

Operatorzy sieci komórkowych w Polsce, w tym T-Mobile, Orange, Plus i Play, blokują numery IMEI telefonów z niespłaconymi ratami kredytowymi za urządzenie. Zanim kupić nowego iPhone’a, warto sprawdzić na stronie operatora, czy telefon jest spłacony. Możesz zrobić przechodząc na dedykowane strony:

Kiedy opłaca się kupić używany iPhone? (Spadek wartości iPhone)

Według badań firm zajmujących się skupem urządzeń, urządzenia z iOS tracą najwięcej z wartości w pierwszych dwóch latach (48% od ceny początkowej). Szukasz tańszego urządzenia? Celuj w dwuletnie lub starsze.

Dla porównania: średni spadek wartości urządzenia z Androidem w tym samym czasie sięga nawet 80%. W pierwszym roku iPhone tracił średnio do 15%, w zależności od urządzenia. Więc jeśli szukasz nowszego urządzenia, to dobrym pomysłem będzie outlet.

Chcesz kupić iPhone’a jak najtaniej? Zakup za granicą

Rozpoznawalność i dostępność iPhone’a na całym świecie jest co najmniej nie mniejsza niż sława innego kultowego amerykańskiego produktu – Big Maca. Istnieje indeks, pozwalający określić cenę Big Maca w danym kraju z uwzględnieniem siły nabywczej danej waluty, przewrotnie nazwany Big Mac Index.

Podobny indeks stworzono także dla urządzeń Apple, z które wynika, że najtańsze, nowe iPhone kupimy w Stanach Zjednoczonych (jeśli nie będziemy uwzględniać zwrotów podatków).

Polska w zestawieniu The Mac Index znajduje się niestety na dalekich pozycjach. Przykładowo, wybrane ceny dla iPhone 14 Pro 128 GB:

  • USA – 999$
  • Katar – 1182$
  • Polska – 1432$

Jak bezpiecznie kupić używany iPhone? Nie daj się oszukać!

Różnice są ogromne i wynikają nie tylko z polityki cenowej Apple, ale także ze stawek podatkowych. Zakup nowego iPhone za granicą nie jest obarczony dużym ryzykiem. Pamiętaj, że od nowych produktów należy zapłacić cło / podatek.

Używany iPhone z drugiej ręki

Czy to się opłaca? Jak najbardziej TAK. Jeśli udało ci się ocenić, że urządzenie nie posiada Blokady Aktywacji oraz IMEI nie zostało zgłoszone, to pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie – czy wybrałeś/aś dobre urządzenie? Bez względu na budżet, dla osób którym zależy na bezpieczeństwie i spokoju ducha, warto poszukać urządzenia, które jest na liście bieżących aktualizacji oprogramowania. Żeby to sprawdzić, wystarczy wejść na dedykowaną stronę Apple.

Jeśli jesteś świeżo po zakupie używanego iPhone, który wymaga „reanimacji”, i nie masz możliwości zwrócić go do sprzedawcy, napisz do nas! Jesteśmy w stanie pomóc ci z większością usterek, bez względu na miejsce zamieszkania dzięki Naprawie Wysyłkowej.

Chcesz sprawdzić stan iPhone?

Dzięki naszej pomocy:

✓  zweryfikujesz historię napraw,
✓  ograniczysz ryzyko nietrafionego zakupu,
 ocenisz opłacalność transakcji,

Jak bezpiecznie kupić używany iPhone? Nie daj się oszukać!

Pamiętaj – podziel się wiedzą lub swoim doświadczeniami…

Jeżeli dzięki naszemu  poradnikowi udało Ci się bezpiecznie kupić iPhone lub uniknąć oszustwa to proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Dzięki temu więcej osób dowie się jak bezpiecznie kupić iPhone z drugiej ręki. W przypadku gdyby problem nie został rozwiązany zachęcamy do kontaktu przez formularz. Napewno znajdziemy rozwiązanie Twojego problemu!

Jak bezpiecznie kupić używany iPhone? Nie daj się oszukać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button