Kompendium wiedzy na temat karty SIM – to musisz wiedzieć!

   
  Kompendium wiedzy na temat karty SIM – to musisz wiedzieć!

  “Jaka karta SIM pasuje do mojego iPhone’a 6S?”, „Jak wyjąć kartę SIM z iPad Air 2?”. Takie pytania co i rusz zadają sobie użytkownicy sprzętów Apple.

  Niestety, liczne nieścisłości, nagłe zmiany i chaos nimi spowodowany sprawiają, że naprawdę trudno jest znaleźć rzetelną informację na temat kart SIM używanych w iSprzętach.

  Dlatego też publikujemy kompendium wiedzy na temat kart SIM – znajdziesz tu wszystko, co tylko może Cię zainteresować! Od rodzajów kart SIM aż do alternatywnych form wyjmowania ich z iSprzętów!

  Rodzaje kart SIM

  Karty SIM na przestrzeni lat ewoluowały – co do tego nikt nie ma wątpliwości. Gdy mówimy o kartach SIM, mamy zapewne przed oczami wizję karty o wymiarach 25 x 15 mm (wielkości paznokcia). Mało kto jednak pamięta, że karta mini SIM (tak, niezniszczalna Nokia 3310 operowała na mini-SIM) nie jest tym największym i zarazem najgorszym rodzajem karty.

  Za taką uchodziła prawdziwa karta SIM, której rozmiary były identyczne z rozmiarami… karty kredytowej! Całe szczęście, żaden telefon komórkowy nie wymagał połączenia z prawdziwą kartą SIM (choć w najnowszych iPhone’ach taka karta zmieściłaby się bez problemu!).

  rodzaje sim

  Choć w tym przypadku trudno mówić o gigantycznych rozmiarach, to jednak era niezgrabnych kart mini SIM zakończyła się praktycznie wraz z rozpowszechnieniem smartfonów, obecnie zaś te niemałych rozmiarów karty mini SIM znajdziemy jedynie głęboko w szufladzie obok innych gadżetów mocno zbędnych.

  Zupełnie inaczej skonstruowane smartfony wymagały znacznie mniejszych rozmiarów kart, więc stworzono zupełnie inny rodzaj SIM – karty micro SIM. Ich wymiary (15 x 12 mm) były swego rodzaju rewolucją, choć od swoich poprzedników karta micro SIM różniła się jedynie brakiem dużej plastikowej nakładki dookoła.

  Mimo mały rozmiarów, coraz mniej smartfonów wykorzystuje teraz karty micro SIM. Chęć zmniejszania wszystkiego do jak najbardziej podręcznych rozmiarów sprawia, że inżynierowie mają naprawdę duże wyzwania przed sobą.

  Tym razem im się udało – w 2012 roku stworzyli zupełnie inny model karty, tzw. nanoSIM. Tym razem karta różni się od pozostałych nie tylko wymiarami (12,3 x 8,8 mm), ale również grubością (0,67 mm w porównaniu z 0,76 u poprzedników).

  Jaka karta do jakiego iPhone’a?

  Przed zakupem konkretnego smartfona warto upewnić się, z jakiego rodzaju karty korzysta. W sytuacji, gdy do aktywacji może być konieczna karta SIM w danym rozmiarze, lepiej uniknąć nawet kilkudniowego oczekiwania na wydanie nowej karty.

  sim cards

  Karta SIM

  iPhone

  • iPhone
  • iPhone 3
  • iPhone 3GS

  Karta micro-SIM

  iPhone

  • iPhone 4
  • iPhone 4S

  iPad

  • iPad
  • iPad 2
  • iPad (3. generacji)
  • iPad (4. generacji)

  Karta nano-SIM

  iPhone

  • iPhone 5
  • iPhone 5C
  • iPhone 5S
  • iPhone SE
  • iPhone 6
  • iPhone 6 Plus
  • iPhone 6S
  • iPhone 6S Plus

  iPad

  • iPad mini
  • iPad mini 2
  • iPad mini 3*
  • iPad mini 4*
  • iPad Air
  • iPad Air 2*
  • iPad Pro*

  *modele obsługujące kartę Apple SIM

  Czym jest Apple SIM?

  apple

  Apple SIM jest jednym z rewolucyjnych pomysłów Apple, które naprawdę mogą się przydać w codziennym życiu. Kupując iPada z specyficzną kartą Apple SIM, użytkownicy mają możliwość zakupu odpowiedniego planu taryfowego za granicą z poziomu urządzenia.

  W ten sposób Apple chce umożliwić swoim użytkownikom uniknięcie konieczności poszukiwania najbliższego lokalnego operatora i podpisywania umowy. Korzystanie z Apple SIM nie jest oczywiście obowiązkowe, a użytkownicy iPadów mają możliwość zastąpienia karty SIM od Apple zwykłą kartą lokalnego operatora.

  Mój iPad nie posiada karty Apple SIM – co teraz?

  Jeżeli Twój operator nie dostarczył Ci karty Apple SIM, prawdopodobnie może on po prostu nie obsługiwać usługi.

  W takim wypadku niestety konieczne będzie odwiedzenie sklepu detalicznego Apple Store – kartę Apple SIM oferują placówki w Australii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Japonii, Kanadzie, Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech.

  Jeżeli przebywasz w którymś z tych krajów, naprawdę warto zainwestować w taką kartę. Przykładowo, za 30-dniowy pakiet 3 GB w taryfie Apple SIM na terenie Unii Europejskiej zapłacimy jedyne 50 dolarów amerykańskich. Pochłonięcie takiej samej ilości Internetu za pośrednictwem roamingu wiązać się będzie z wyższymi kosztami, dochodzącymi nawet do kwoty 760 złotych!

  Wyjmowanie karty SIM z iPhone’a/iPada

  Do każdego iSprzętu wyposażonego w kieszeń na kartę SIM, Apple dołącza specjalny kluczyk. Aby wyjąć tackę na kartę SIM z iSprzętu, należy włożyć kluczyk w odpowiedni otwór w kieszeni i wcisnąć mocno jak najgłębiej. Wówczas tacka delikatnie wysunie się do przodu, dzięki czemu możliwe będzie wyjęcie jej palcami.

  Zgubiłem/zgubiłam narzędzie do wyjmowania tacki – co teraz?

  spinacz

  Nie da się ukryć, że kluczyk do wyjmowania tacki na kartę SIM jest niezbędnym narzędziem – od dłuższego czasu nie tylko sprzęty od Apple wykorzystują technologię karty SIM na zamek, dlatego warto mieć go zawsze pod ręką.

  Jednakże zgubienie kluczyka nie musi być powodem do tragedii. Jeżeli koniecznie potrzebujesz posiadać oryginalny kluczyk, bez problemu zakupisz go za niecałe dwa złote na portalach aukcyjnych.

  Jeśli zaś liczy się dla Ciebie czas… skorzystaj ze zwykłego spinacza biurowego. Wystarczy delikatnie wyprostować go i włożyć w otwór na kartę SIM – nie musisz obawiać się tego, że Twój smartfon lub tablet zostanie porysowany dookoła tacki na kartę SIM.

  Wystrzegaj się jednak próbowania otwarcia tacki za pomocą szpilek, igieł oraz agrafek. W ich przypadku porysowanie, a nawet zniszczenie otworu, jest praktycznie pewne.

  Zgubiłem/zgubiłam tackę na kartę SIM. Co teraz?

  W przypadku zgubienia tacki na kartę SIM, iPhone lub iPad nie będzie mógł korzystać z usług dostarczanych przez Twojego operatora.

  Co więcej, w wejściu na kartę, podobnie jak w złączu Lightning oraz mini jack, mogą zgromadzić się drobinki kurzu oraz innych brudów z kieszeni spodni. Warto więc nie zgubić tacki SIM, a w przypadku niekorzystania z karty, warto włożyć pustą tackę do urządzenia jako zaślepkę).

  Całe szczęście, w Internecie roi się od ofert różnych zamienników. Dlatego też nie tylko nie musisz martwić się o to, czy uda Ci się znaleźć tackę – bez problemu znajdziesz tackę w kolorze Twojego iPhone’a lub iPada!

  Przy zakupie tacki pamiętaj jednak, by zawsze kupować akcesoria dedykowane konkretnemu modelowi iPhone’a lub iPada. Choć iPhone 6 oraz iPhone 6S są bliźniakami, tacka z jednego iPhone’a nie będzie pasowała do drugiego i odwrotnie.

  Moja karta SIM nie pasuje do iPhone’a/iPada

  Jak pisaliśmy powyżej, iSprzęty na przestrzeni lat zmieniały rodzaje wykorzystywanych kart SIM. Jeżeli więc przesiadasz się z iPhone’a 4 na wersję 6S Plus, konieczna będzie zmiana karty SIM.

  W przypadku przedłużenia umowy lub podpisania nowej umowy oraz wyboru iPhone’a wykorzystującego inny typ SIM niż używany przez Ciebie obecnie, możesz ubiegać się o bezpłatne wydanie karty nanoSIM**.

  Jeżeli jednak rozpoczynasz swoją przygodę z nowym iPhonem w trakcie trwania umowy, operator może zażądać od Ciebie uiszczenia opłaty w wysokości ok. 25 złotych**

  ** Warunki wymiany karty SIM są zależne od Twojego operatora, podane przez nas informacje mają jedynie charakter orientacyjny.

  Nie musisz płacić za wymianę karty!

  cięcie sim

  Jak pisaliśmy wcześniej, karta miniSIM różni się od karty micro-SIM jedynie ilością plastikowej warstwy dookoła złotego modułu. Grubość obydwu kart wynosi 0,76 mm, dlatego też dobrą alternatywą dla wymiany karty u operatora może być… przycięcie jej do żądanych rozmiarów!

  Jeżeli posiadasz odrobinę talentu do robótek ręcznych, pobierz odpowiedni szablon z Internetu (szczególnie polecamy ten) i wydrukuj go w skali 1:1 (ważne!).

  Następnie przygotuj swoją kartę: ułóż ją w odpowiednim miejscu kartki i upewnij się, że wszystko przebiega zgodnie z liniami na niej narysowanymi.

  Później weź do ręki taśmę klejącą i przyklej za jej pomocą kartę SIM do papieru, po czym zacznij wycinać wzdłuż odpowiednich linii. Warto przy tej okazji korzystać z ostrych, długich nożyczek – jedno dłuższe cięcie zagwarantuje znacznie lepszy efekt niż kilka krótkich!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button