Jeżeli kiedykolwiek zapomnieliście hasła do swojego Apple ID, dobrze wiecie jaki stres jest z tym związany. Nerwy i stres towarzyszące strachowi o swoje hasło dodatkowo piętnują, utrudniając przypomnienie odpowiedzi na tzw. pytania bezpieczeństwa. „Co ja tam wpisałem?”, „Wielką literą czy małą?”
Tak, my również nie uniknęliśmy tego stresu. Jednak od niedawna Apple pozwoliło na bardziej „ludzką” opcję przypominania haseł – weryfikację dwuetapową.
Na czym polega weryfikacja dwuetapowa?
Uniknięcie pytań bezpieczeństwa to tylko jedna z kilku zalet, jakie niesie za sobą nowa forma weryfikacji.
Pamiętajmy bowiem, że w naszym Apple ID zapisane są dane, którymi niekoniecznie chcielibyśmy dzielić się z całym światem – dane teleadresowe, numer karty kredytowej, zdjęcia i wiadomości. A tylko kilka przykładów tego, co zapisujemy w naszym Apple ID.
Dlatego warto zadbać o to, by szczegóły z naszego życia nie zostały upublicznione bez naszej wiedzy i zgody.
Weryfikacja dwuetapowa wprowadza dodatkową barierą bezpieczeństwa pomiędzy Twoim kontem a osobami niepożądanymi. Dlatego też przed każdym wprowadzeniem zmian na koncie, zalogowaniem się w usłudze iCloud lub dokonaniem zakupów w App Store i iTunes Store z nowego urządzenia, konieczne będzie potwierdzenie Twojej tożsamości za pomocą jednego z urządzeń.
Potwierdzenie to ma formę 4-znakowego kodu, który pojawi się na ustawionych, wybranych przez Ciebie iSprzętach.
Dlaczego warto wprowadzić weryfikację dwuetapową?
• Nie będziesz musiał pamiętać pytań zabezpieczających, a inni nie będą mogli ich zgadywać.
• Tylko Ty będziesz mieć możliwość wyzerowania hasła.
• Jeśli zapomnisz hasła, możesz wyzerować je przy użyciu zaufanego urządzenia i klucza odzyskiwania.
Po włączeniu dwustopniowej weryfikacji do zarządzania Apple ID potrzebne będą zawsze dwa z wymienionych elementów:
• Hasło
• Zaufane urządzenie
• Klucz odzyskiwania
– Jeśli zapomnisz hasła, możesz je wyzerować za pomocą klucza odzyskiwania i zaufanego urządzenia. Firma Apple nie będzie mogła wyzerować Twojego hasła w Twoim imieniu.
– Aby korzystać z usługi iCloud przy użyciu dowolnej aplikacji pocztowej, aplikacji do obsługi kontaktów lub aplikacji kalendarza innych producentów, wymagane będzie hasło aplikacji.
– Na Tobie spoczywa odpowiedzialność za przechowywanie klucza odzyskiwania w bezpiecznym miejscu.
Weryfikacja dwuetapowa krok po kroku:
Krok 1
Aby zmienić metodę weryfikacji, wejdź z poziomu komputera na stronę Mój Apple ID i kliknij przycisk Zarządzaj swoim Apple ID. Zaloguj się na konto, dla którego chcesz wprowadzić weryfikację dwuetapową.
Krok 2
Wejdź w zakładkę Hasło i zabezpieczenia z lewej strony ekranu. Kliknij odnośnik Zaczynamy.
Krok 3
Po tym, jak rozpoczniesz, Apple poda Ci garść informacji związanych z weryfikacją dwuetapową. Najważniejsze rzeczy zostały podane już powyżej.
Krok 4
Po zaakceptowaniu wszystkich informacji na temat dwustopniowej weryfikacji, będziesz mógł wybrać urządzenia, na które chcesz otrzymywać 4-znakowy kod bezpieczeństwa.
Na każde iUrządzenie zostanie wysłany kod aktywacyjny, który należy niezwłocznie wpisać w wyznaczonym miejscu.
Możesz też podać swój numer telefonu, na który przyjdzie SMS weryfikujący.
Uwaga: na jeden numer telefonu możesz zapisać więcej niż jedno konto Apple ID.
Krok 5
Kolejnym krokiem jest przejście do Klucza Odzyskiwania. Jest to kilkunastoznakowy kod NIEZBĘDNY do przywrócenia hasła/ zmiany na nowe.
Dlatego warto zapisać je na kartce, zrobić zrzut ekranu i wydrukować, bowiem jeśli zapomnisz hasła i zgubisz Klucz Odzyskiwania, możesz mieć problem z przywróceniem konta.
Krok 6
O powadze i ważności Klucza Odzyskiwania niech świadczy fakt, że w kolejnym kroku należy przepisać go, celem aktywacji. Nie, nie możesz go skopiować i wkleić.
Krok 7
Ostatnim punktem dwustopniowej weryfikacji jest ponowna akceptacja warunków usługi oraz jej uruchomienie. Gotowe!
Proces uruchomienia dwustopniowej weryfikacji trwa dosłownie kilka chwil, ale z całą pewnością jest warty tego przedsięwzięcia. Dwuetapowa bariera prawie całkowicie broni Twojego konta przed ujawnieniem danych przez osoby niepożądane.
I choć oczywiście istnieje opcja wycofania weryfikacji dwustopniowej i wprowadzenia ponownie pytań, nie warto tego robić. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze.