Tricki na iPhone’a, bez których życie jest znacznie trudniejsze! (cz. III)

   
  Tricki na iPhone’a, bez których życie jest znacznie trudniejsze! (cz. III)

  T o jest trzecia część z cyklu 19 tricków, bez których nie wyobrażamy sobie korzystania z iPhone’a. Aby przeczytać poprzednią część, kliknij tutaj.11. Potrząśnij aby cofnąć
  Ten trick może wydawać się nieco dziwny (przynajmniej z perspektywy osoby postronnej), jednak bardzo często okazał się być prawdziwym wybawieniem. Bo pisanie wiadomości SMS to tak naprawdę sztuka – trzeba pisać na tyle dokładnie aby uniknąć przeinaczeń i błędów w odbiorze i na tyle zwięźle, by nie stworzyć XIII Księgi „Pana Tadeusza”. Balans pomiędzy długością i jakością jest zatem kwestią istotną, dlatego też bardzo często zdarza nam się kasować część wiadomości – a co w sytuacji, gdy zamiast jednego zdania usuniemy całość wiadomości? Tak, tutaj Ameryki nie odkrywamy – po prostu potrząśnij telefonem! Wówczas na ekranie pojawi się okno „Cofnij wpisywanie”. Kliknij opcję „Cofnij” i kontynuuj pisanie SMS! Więc gdy masz błąd… just shake it off!1112.1

  12.212. Dotknij, by wrócić do początku
  Za Tobą długie godziny uporczywego przewijania w dół bardzo długiej listy w Notatkach? A może właśnie poradziłeś/aś sobie z przedarciem się przez dziesiątki tysięcy emaili? Zamiast wykonywać syzyfową pracę w postaci ponownego przebijania się przez te dziesiątki maili czy pozycji z listy (w końcu trzeba kiedyś powrócić na „górę” aplikacji), po prostu dotknij górnej belki na ekranie iPhone’a. Innymi słowy, zamiast scrollować w górę, przyciśnij palcem w miejsce, na którym Twój iPhone pokazuje godzinę. Tak, to również nie jest zbyt odkrywczy trick – niby wszyscy go znają, jednak z całą pewnością znajdzie się użytkownik, którego życie obróci się o 180 stopni po odkryciu tej sztuczki.
  Niestety Apple nie zadbało o tych, którzy skorzystają z tego tricku przypadkiem – dotknięcie górnej belki może okazać się tragiczne w skutkach dla tych, którzy przez długie minuty scrollowali w dół. Tak, niestety trzeba całą tę czynność powtórzyć. Wprawdzie niektóre aplikacje – w tym m.in. Instapaper – oferują opcję “Powróć do poprzedniej pozycji” (wystarczy, będąc na samej górze strony, przytrzymać palec na belce z godziną), jednak nie jest to zbyt powszechna praktyka, a tylko dobra wola twórców programu.13. Pomyłka w Kalkulatorze? Nie musisz wpisywać liczby ponownie!
  Jeżeli jesteś z aplikacją Kalkulator za pan brat, to z pewnością ten trick Cię nie zaskoczy – tym niemniej, na pewno pozwoli zaoszczędzić trochę czasu (i nerwów)!
  Aplikacja natywna, jaką jest Kalkulator, wzorowana była na prawdziwych urządzeniach tego typu. Miała być odwzorowaniem 1:1, a więc nie może posiadać funkcji, jakich w prawdziwym świecie w kalkulatorze nie znajdziemy. Z tego właśnie powodu w Kalkulatorze od Apple nie uświadczymy guzika „Cofnij”, co może być naprawdę denerwujące przy okazji wpisywania bardzo długiego ciągu cyfr. Wpisać piętnaście cyfr i przy szesnastej akurat się pomylić (tylko tyle bowiem możemy wpisać w aplikacji na iPhone w orientacji poziomej)? Tak, to musi denerwować. Tym bardziej, gdy wpisywana liczba jest częścią bardziej złożonego działania – w ten sposób zafundowaliśmy sobie konieczność powtórzenia całego procesu liczenia. Przynajmniej pozornie. Okazuje się bowiem, że aby móc cofnąć poszczególne znaki, wystarczy przesunąć palcem w lewo lub prawo w czarnym polu, na którym wyświetlają się liczby. Każde przesunięcie usuwa ostatnią cyfrę, dzięki czemu nie trzeba ponownie wpisywać liczby do kalkulatora. 13.1

  13.2

  13.314.2

  14.214. Zakończ odtwarzanie muzyki przy użyciu minutnika
  Uwielbiasz zasypiać ze słuchawkami na uszach, przy kojącym dźwięku muzyki Vivaldiego? A może preferujesz żywsze kawałki? Niezależnie od słuchanego gatunku muzyki, problem zawsze pozostaje taki sam: zasypiając z odtwarzaną muzyką, budzimy się rano z wydrenowaną baterią. Tak, to może być uciążliwe – ale nie w przypadku skorzystania z, naszym zdaniem, najciekawszej funkcji wbudowanego w aplikacji Zegar minutnika.
  Aby ustawić minutnik, po prostu wejdź w aplikację Zegar, przejdź do sekcji „Minutnik” (z prawej strony dolnego paska). Możesz tam dotrzeć również za pośrednictwem Centrum Sterowania. Następnie wybierz, jak długo chcesz odtwarzać muzykę i kliknij w przycisk „Po odliczeniu” (standardowo w tej aplikacji używany jest „Radar”). Przewiń ekran w dół i wybierz opcję „Wyłącz odtwarzanie” i zatwierdź wszystko klikając w przycisk „Ustaw” (z prawej strony na górnym pasku). Połóż się wygodnie i postaraj zrelaksować – po ustawionym czasie Twój iPhone wyłączy odtwarzanie muzyki (lub audiobooka), więc już nie musisz martwić się o katastrofalny stan baterii o poranku!15. Jasne i wyraźne powiadomienie? Tylko z pomocą latarki!
  Zwykła wibracja czy dźwięk powiadomienia to zbyt mało, by zwrócić Twoją uwagę? Potrafisz skupić się na tyle mocno by nie zauważyć sygnałów wysyłanych przez Twojego iPhone’a, informujących o otrzymaniu wiadomości SMS czy osiągnięciu w grze? Nie martw się, istnieje sposób, który skutecznie przyciągnie Twoją uwagę – migająca dioda!
  Aby całkowicie odmienić swoje życie, po prostu wejdź w aplikację Ustawienia, a następnie przejdź do zakładki Ogólne –> Dostępność. Przewiń ekran w dół do sekcji „Słyszenie” i zaznacz opcję „Miganie diody przy alertach”. W ten prosty sposób już nigdy nie przegapisz momentu, w którym na Twojego iPhone’a przychodzi kolejne powiadomienie. Za każdym razem dioda LED znajdująca się obok aparatu przypomni Ci o sobie!15To tyle w trzeciej części naszej serii. Kolejna już za tydzień, dlatego pamiętaj by zaglądać często na naszego ajBLOGA. Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych części, koniecznie obserwuj nasz profil na Facebooku (lub kliknij w poniższe linki – te z czasem będą uzupełniane, więc z pewnością nic nie przegapisz)!

  Tricki na iPhone’a, bez których życie jest znacznie trudniejsze! (cz. I)
  Tricki na iPhone’a, bez których życie jest znacznie trudniejsze! (cz. II)
  Tricki na iPhone’a, bez których życie jest znacznie trudniejsze! (cz. IV)

  Komentarze i powiązane wpisy

  1. Wspaniałe i przydatne tricki. Czuję ogromną wdzięczność! Zwłaszcza
   za potrząśnij i cofnij, uratowało mi to kawałek tekstu. ❤️

   1. Bardzo cieszymy się, że nasz poradnik mógł pomóc i nie trzeba było tworzyć tekstu na nowo. Polecamy również przeczytanie innych poradników! Pozdrawiamy, serwis AppleFix!

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button