Urlop tuż tuż, czyli jak dbać o iPhone’a na wakacyjnych wyjazdach

   
  Urlop tuż tuż, czyli jak dbać o iPhone’a na wakacyjnych wyjazdach

  S łońce za oknem, dochodzi 17:00, więc już za chwilę wyjdziesz z pracy. Twoja droga do domu będzie dziś jednak zupełnie odmienna od tej, jaką pokonujesz każdego dnia. Na Twojej twarzy gości promienny uśmiech – zamiast oglądać telewizję, dziś wraz z całą rodziną rozpoczniesz pakowanie na wakacje. Od dwóch tygodni nie możesz przestać myśleć o urlopie na skąpanej słońcem plaży. I tak jak zadbasz o to, by Tobie nic się nie stało, tak samo zabezpiecz swojego iPhone’a! Wakacje to bowiem okres największego narażenia na uszkodzenia smartfonów, a powrotu do domu chyba nie chcesz zaczynać od wizyty w serwisie…Wszystkie zagrożenia i porady związane z wakacjami postanowiliśmy podzielić na dwie grupy: dotyczące Twojego iPhone’a i Twojego portfela. Przeczytaj uważnie każdą z porad (tak, nam również się kiedyś wydawało że wszystko to jest nieco na wyrost 🙂

  Zagrożenia dla Twojego iPhone’a

  1. iPhone i Słońce – para niedoskonała

  !1

  Mocno przygrzewające Słońce, podobnie jak gigantyczny mróz, to nie są najlepsze warunki dla Twojego iPhone’a. Nie dość, że urządzenie działa nieco wolniej, to jeszcze w dodatku traci baterię w ekspresowym tempie. Warto pamiętać więc o tym, by nie narażać iPhone’a na działanie promieni słonecznych. Zamiast kłaść na stoliku przy leżaku, raczej włóż go do torby. W ten sposób nie tylko ochronisz go przed stopieniem niektórych elementów (niestety 40-stopniowy upał potrafi uszkodzić nienajlepszej jakości etui), ale również uratujesz jego baterię. Chyba, że masz przy sobie powerbank – wtedy nie musisz się martwić o nic (poza poparzeniami spowodowanymi gorącym smartfonem).

  2. Rozmowa przez telefon po wcześniejszym posmarowaniu kremem to również nienajlepszy pomysł

  !2

  Jednym z naszych najczęstszych plażowych grzechów głównych jest to, że tuż po posmarowaniu się kremem do opalania (co akurat należy chwalić) od razu kładziemy się na ręczniku. Znudzeni rozwiązywaniem krzyżówek, zabieramy się do grania na telefonie… i w tym momencie przypomina nam się, że ręce zabrudzone kremem o budowie niepolarnej nie pomagają w utrzymaniu względnej czystości ekranu. Rozcieramy więc tłuste plamy po szerokości całego ekranu – wraz z przednią kamerką oraz głośnikiem, tworząc już poważny problem. Dlatego też żelazną zasadą jest wycieranie rąk przed każdym skorzystaniem z telefonu, lub też noszenie ze sobą najprostszej, niewielkiej ściereczki.

  3. iPhone na plaży tylko w specjalnym etui

  !3

  Tak tak, wiemy że nie po to kupuje się designerskiego iPhone’a, by potem nosić go w ogromnym etui. Jednakże wydłubywanie ziarenek piasku z iPhone’a to nie jest przyjemna sprawa, uwierz nam na słowo. Jeżeli nie chcesz jeszcze kilka miesięcy po urlopie znajdować piasku w swoim smartfonie, po prostu zawiń go w koszulkę lub zainwestuj w specjalne silikonowe zaślepki.

  4. Myślenie generalnie może wyjść Ci na dobre

  !4

  Generalnie jednym z potencjalnych zagrożeń dla naszego iPhone’a możemy być my sami… Co i rusz słychać bowiem o ludziach, którzy starają się zrobić selfie w niebezpiecznym, zapierających dech w piersiach miejscu. Nieważne, czy to zdjęcie na zboczu stromej góry, fotka z 30 piętra Pałacu Kultury (koniecznie z iPhonem wystawionym poza siatkę ochronną!) czy nawet zwykła rozmowa telefoniczna będąc zanurzonym do kolan w wodzie, pamiętaj że wystarczy choćby kichnięcie, aby Twój telefon spotkała ogromna krzywda. Nie zakładamy nawet scenariusza, w którym nagrywasz film na Snapchata równocześnie prowadząc samochód – jeżeli jednak masz zamiar w taki sposób spędzić wakacje, to pamiętaj o jednym. Krzywda, jakiej dozna Twój iPhone będzie niczym wobec tego, co może spotkać Ciebie.

  Zagrożenia dla Twojego portfela

  1. Wyłącz roaming danych
  Każda podróż poza Polskę to problemy związane z roamingiem, czyli korzystaniem z usług innych sieci. Choć ceny usług w całej Unii Europejskiej wciąż spadają, to jednak pisanie SMS-ów czy dzwonienie i tak kosztuje nieco drożej niż nad Wisłą. Jeżeli nie chcesz, by po powrocie do domu zaskoczył Cię niemiły rachunek za wykorzystany pakiet Internetu, pamiętaj o wyłączeniu roamingu danych sieci komórkowej. Wejdź w Ustawienia > Sieć komórkowa > Opcje danych kom. > Roaming danych i wyłącz tę opcję. W ten sposób Internet LTE za granicą po prostu nie zadziała – a Ty unikniesz gigantycznych kosztów!

  IMG_2379

  2. Wi-Fi assist
  Jeżeli jednak nie masz ochoty wyłączać roamingu, pamiętaj o pozbyciu się usługi Wi-Fi assist. Pozwala ona na automatyczne wykorzystanie danych komórkowych przy słabym połączeniu z siecią Wi-Fi. Guzik do jej wyłączenia znajduje się na samym dole zakładki Sieć komórkowa.

  IMG_2380


  3. Uważaj na złodziei

  !7

  Gdy wielu z nas pragnie znaleźć choć odrobinę odpoczynku, tam również znajdą się i ci, którzy chcą na tym zyskać. Nie do końca w uczciwy sposób. I choć to, o czym piszemy to banał, to jednak warto apelować. Jeżeli koniecznie musisz zabrać ze sobą iPhone’a na plażę, to pamiętaj by nigdy nie zostawiać go bez opieki. Jeżeli możesz, daj go komuś na przechowanie na czas wejścia do wody, lub zdeponuj w szafce. W przypadku, gdy nie masz nikogo pod ręką, schowaj wszystkie przedmioty do małego, szczelnego pudełeczka i… zakop je pod ręcznikiem (jednak nie na tyle głęboko, by były potem problemy ze znalezieniem go).

  4. Find my iPhone

  !8

  A gdy zdarzy się najgorsza rzecz z możliwych, pamiętaj o tym by mieć aktywowaną usługę „Znajdź mój iPhone”. Jeżeli aplikacja nie pomoże Ci zlokalizować utraconego smartfona, to przynajmniej uprzykrzy życie złodziejowi, blokując go na amen. A może, widząc nieprzydatny przedmiot, zreflektuje się i go zwróci?

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button