fbpx
Zadzwoń: 507 605 473
Dla każdej naprawy bezpłatny kurier!
Zadzwoń: 507 605 473
Dla każdej naprawy bezpłatny kurier!

Naprawa płyty głównej MacBook

Płyta główna to serce każdego komputera. Jej awaria może objawiać się na wiele różnych sposobów, które łączy utrudnionym lub niemożliwym korzystanie z komputera. Od usterek związanych z wyświetlaniem obrazu, przez zawieszanie się do braku możliwości włączenia urządzenia. Za te i wiele innych usterek może odpowiadać awaria płyty głównej, którą można naprawić w Serwis iPhone.

Naprawa płyty głównej MacBook

Płyta główna to serce każdego komputera. Jej awaria może objawiać się na wiele różnych sposobów, które łączy utrudnionym lub niemożliwym korzystanie z komputera. Od usterek związanych z wyświetlaniem obrazu, przez zawieszanie się do braku możliwości włączenia urządzenia. Za te i wiele innych usterek może odpowiadać awaria płyty głównej.

Naprawa płyty głównej MacBook

Ile kosztuje naprawa płyty głównej MacBook?

Masz problem z inną usterką MacBook?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

POROZMAWIAJMY.

Nie jesteś pewien usterki…
Zadzwoń i potwierdź.

INNA USTERKA?

Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy.
Poznaj koszt naprawy.

AppleFix

Usterki płyty głównej w MacBooku można podzielić na kilka rodzajów: na te związane z obrazem, dźwiękiem, działaniem systemu i samego komputera, działaniem portów i baterią. Ważne jednak, by przed przystąpieniem do diagnostyki płyty głównej sprawdzić uprzednio inne podzespoły MacBooka: pamięć RAM, procesor, dysk, napęd itd.

Wymiana płyty głównej MacBook
Jakie mogą być oznaki awarii płyty głównej w MacBooku?

Obraz:

– słabo widoczny obraz nawet mimo ustawienia maksymalnej jasności ekranu;
– miganie ekranu;
– zmienione barwy ekranu;
– kolorowe paski, kwadraty, prostokąty widoczne na wyświetlaczu;
– włączanie się matrycy, lecz nie obrazu;
– całkowity brak włączenia się ekranu.

Dźwięk:

– wydawanie dziwnych, czasem kilku naraz, sygnałów dźwiękowych.

Działanie systemu i samego komputera:

– zapalanie się i gaśnięcie kontrolek;
– wyświetlanie się znaku zapytania lub kółka przy włączaniu;
– MacBook się resetuje po ponownym włączeniu;
– MacBook się zawiesza;
– MacBook wolno działa;
– MacBook się nie włącza.

Działanie portów:

– w MacBooku nie działa port USB, HDMI lub Ethernet;
– w MacBooku nie działają wszystkie lub większość portów.

Działanie baterii:

– bateria w MacBooku nie ładuje się.

Jakie są rodzaje napraw płyty głównej?

Ze względu na to, że płyta główna jest tym podzespołem komputera, którego awaria może skutkować wieloma różnymi usterkami, jej naprawy nie powinno się wykonywać w warunkach domowych. Stopień skomplikowania naprawy polegający na odkręceniu wielu śrubek i demontażu różnych podzespołów w odpowiedniej kolejności wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Niewłaściwa naprawa może bowiem doprowadzić do innej, równie poważnej usterki.

Samą naprawę płyty głównej można podzielić na kilka rodzajów:

– naprawa układu BGA;
– naprawa układu zasilania;
– czyszczenie zalanej płyty głównej.

Naprawa układu BGA

BGA to akronim pochodzący od angielskich słów Bill Grid Array i oznacza sposób montażu polegający na łączeniu układu scalonego z płytą główną przy pomocy setek kulek wykonanych z cyny. Pod wpływem wysokiej temperatury kulki te topią się tworząc połączenie pomiędzy płytą główną a różnymi układami, np. kartą graficzną.

W zależności od przyczyny awarii możliwym sposobem naprawy może być reballing czyli wylutowanie układu z płyty głównej, nałożenie nowych kulek i ponowne przylutowanie całości. W ten sposób można usunąć usterkę polegającą na uszkodzeniu połączenia między płytką PCB a płytą główną.

Jeśli doszło do uszkodzenia połączenia między płytką PCB a rdzeniem danego układu, jedynym sposobem naprawy jest wymiana układu BGA na nowy.

Naprawa układu zasilania

Za zasilanie płyty głównej odpowiadają takie podzespoły jak: przetwornice, stabilizatory, powielacze napięcia.

Diagnostyka zasilanie płyty głównej MacBooka obejmuje pomiar napięć na przetwornicach i porównanie ich z prawidłowymi napięciami wg schematu. W przypadku zgodności ze schematem sprawdzane jest napięcie stabilizatorów i powielaczów.

Jeśli w wyniku diagnostyki okazało się, że któryś z elementów układu zasilania nie działa właściwie, jest on wymieniany na nowy.

Czyszczenie zalanej płyty głównej

Najczęstszą przyczyną awarii płyty głównej w MacBookach jest jej zalanie. Płyn, np. poranna kawa, wylany na klawiaturę nie tylko uszkadza ją, ale również wnika do wnętrza urządzenia powodując usterki innych podzespołów. W takim przypadku serwis dokona osuszenia wnętrza komputera i czyszczenia płyty głównej w myjce ultradźwiękowej.

Twoi Znajomi... Nasi Klienci 🙂

Fundamentem naszej pracy jest rozumienie potrzeb innych. Z myślą o Tobie jako pierwsi na rynku wprowadziliśmy wymianę szybki w iPhone od ręki. Większość napraw zbitej szybki kończymy z sukcesem w dniu przyjęcia! Dzięki temu jeszcze tego samego dnia możesz cieszyć się nową szybką w iPhone. Sprawdź co o naprawach piszą nasi Klienci:

[wprevpro_usetemplate tid="2"]
Call Now Button