fbpx
Zadzwoń: 507 605 473
Dla każdej naprawy bezpłatny kurier!
Zadzwoń: 507 605 473
Dla każdej naprawy bezpłatny kurier!

Czyszczenie MacBooka Air & Pro

Czyszczenie wnętrza Mac’a to standardowa procedura, która powinna być wykonana co 3 lata. Zbyt duże zanieczyszczenia mogą prowadzić do spadku wydajności MacBook’a a nawet uszkodzenia newralgicznych elementów płyty głównej.  Do najczęstszych objawów należy:

głośna praca wentylatorów;
osiąganie wysokich temperatur;
częste zawieszanie się systemu.

Ważne: długoletnie ignorowanie ww. symptomów może prowadzić do uszkodzenia układu graficznego

Czyszczenie MacBook Pro Retina

Ile Kosztuje Czyszczenie MacBook’a?

AppleFix

Jak wygląda proces czyszczenia MacBook’a?

Nasze komputery, niczym biologiczne organizmy, składają się z wielu wzajemnie powiązanych ze sobą elementów. Jednym z nich jest pasta termoprzewodząca. Jej stan ma fundamentalny wpływ na funkcjonowanie komputera.

Pasta termoprzewodząca to specyfik o konsystencji gęstej, lepkiej masy plastycznej. Pasta ta charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym. Znajduje ona szerokie zastosowanie w elektronice. Stosowana jest w miejscach styku elementów, które mocno się nagrzewają z podzespołami odpowiedzialnymi za odprowadzanie ciepła.

Czyszczenie MacBooka z kurzu
Czym jest pasta termoprzewodząca?

Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, RAM) wypełnia mikroskopijne nierówności powierzchni zmniejszające efektywność wymiany ciepła na styku z radiatorem i zwiększając efektywność przewodnictwa cieplnego wytwarzanego przez ten układ.

Pasta termoprzewodząca w MacBookach łączy procesor z radiatorem. Z tego powodu ma wpływ na funkcjonowanie wielu jego podzespołów. Jej odpowiednia ilość i konsystencja sprawiają, że MacBook działa szybko i bez zbędnego przegrzewania się.

Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego działania MacBooka, ponieważ procesor generuje znaczne ilości ciepła. Pasta termoprzewodząca poprawia wymianę ciepła tak bardzo, że bez niej procesor przegrzałby się w ciągu kilku minut! To z kolei doprowadziłoby do automatycznego wyłączenia się komputera, który w ten sposób chroniłby się przed trwałymi, poważnymi uszkodzeniami.

Z czego robi się pasty termoprzewodzące?

Pasty termoprzewodzące są tworzone z różnych typów materiałów: silikonu, metali (np. srebra), ceramiki, a także syntetycznych diamentów. Najlepszą przewodność cieplną dają zwykle pasty na bazie metali.

Dlaczego pastę termiczną trzeba wymieniać?

Z biegiem czasu pasta termoprzewodząca wysycha i wykrusza się. Zaczynają wtedy powstawać pęknięcia, które zaburzają wymianę ciepła. Tempo wykruszania się pasty zależy w dużej mierze od sposobu użytkowania komputera.

Jeśli komputer używany jest często i intensywnie przez dłuższy czas, proces zużywania pasty przebiega szybciej. Użytkownik, który tylko od czasu do czasu włącza komputer celem surfowania po Internecie, może obyć się bez konieczności wymiany mieszanki termicznej przez kilka lat. Jednakże, nawet w takim przypadku pasta termoprzewodząca się zużywa odprowadzając ciepło mniej skutecznie.

W przypadku komponentów komputerowych bez ruchomych części, takich jak procesor, ciepło jest cichym zabójcą. Im komputer mocniej się grzeje, tym krótsza jest jego żywotność. Im bardziej efektywnie odprowadzane jest ciepło, tym komputer może dłużej działać.

Właściwy zakres temperatur procesora różni się znacznie w zależności od typu procesora, więc najlepiej jest sprawdzić bezpieczny zakres dla danego modelu. Wiele czynników może być odpowiedzialnych za wzrost temperatury. Jednym z nich może być pasta termiczna.

Jak często trzeba wymieniać pastę termoprzewodzącą w MacBooku?

W trakcie lat użytkowania komputera pasta, podobnie jak każdy inny komponent elektroniczny, zużywa się. Zużycie objawia się poprzez wykruszanie się pasty.

Niestety, fabryczna pasta Apple nakładana w MacBookach jest niskiej jakości. Efektem tego jest jej szybkie utlenianie się, a w konsekwencji wykruszanie.

Pastę termoprzewodzącą powinno wymieniać się co 2-3 lata.

Dostępne są bezpłatne aplikacje i oprogramowanie dla komputerów Mac, które śledzą temperaturę procesora. Smcfancontrol to jeden z takich godnych polecenia programów pozwalający na monitorowanie temperatury procesora i nie tylko.

Co jeszcze można zrobić, żeby komputer się nie przegrzewał?

Poza wymianą pasty termoprzewodzącej ważne jest także zadbanie o czyste wnętrze MacBooka. Jest to konieczne, ponieważ ewentualne przegrzewanie się może doprowadzić do usterek wielu komponentów, np. chipa graficznego.

Ze względu na umieszczenie wentylatorów na spodzie komputera, wnętrze MacBooka jest mocno narażone na wnikanie do środka zanieczyszczeń, np. kurzu.

Zakurzone wnętrze doprowadza do spowolnienia taktowania procesora a co za tym idzie spowolnienia działania komputera.

Jak wygląda czyszczenie MacBooka w serwisie?

Kompleksowe czyszczenie MacBooka to skomplikowany proces wymagający rozkręcenia całego laptopa a następnie usuwania zanieczyszczeń przy pomocy sprężonego powietrza oraz pędzelka.

Masz problem z inną usterką w MacBook?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

MASZ PYTANIA?

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

INNA USTERKA?

Bezpłatna diagnoza.
Poznaj koszt naprawy.

Nie znalazłeś swojego MacBooka?

Skorzystaj z indywidualnej wyceny…

Call Now Button