Czyszczenie MacBooka

    Czyszczenie wnętrza Mac’a to standardowa procedura, która powinna być wykonana co 3 lata. Zbyt duże zanieczyszczenia mogą prowadzić do spadku wydajności MacBook’a a nawet uszkodzenia newralgicznych elementów płyty głównej.  Do najczęstszych objawów należy:

    głośna praca wentylatorów;
    osiąganie wysokich temperatur;
    częste zawieszanie się systemu.

    Ważne: długoletnie ignorowanie ww. symptomów może prowadzić do uszkodzenia układu graficznego

    Czyszczenie MacBook Pro Retina

    Ile Kosztuje Czyszczenie MacBook’a?

    Masz problem z inną usterką w MacBook?

    Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

    MASZ PYTANIA?

    Nie jesteś pewien usterki.
    Skorzystaj z infolinii.

    INNA USTERKA?

    Bezpłatna diagnoza.
    Poznaj koszt naprawy.

    Kiedy czyszczenia Mac’a jest potrzebne?

    Czyszczenie Mac'a

    Czyszczenie MacBooka nie jest drogą usługą. Ceny są uzależnione od konkretnego modelu komputera i mogą wahać się od 99 złotych do około 250 złotych. Pozostawienie niewyczyszczonego urządzenia może doprowadzić do uszkodzenia układu graficznego, czy płyty głównej. W AppleFix możesz bez problemu wyczyścić MacBooka Pro, MacBooka Air oraz MacBooka 12-calowego. Zajmiemy się każdym komputerem! 

    Głośna praca wentylatorów 

    Zaleganie kurzu w wentylatorach sprawia, że nie są one w stanie pracować tak efektywnie, jak dawniej. Decydując się na czyszczenie MacBooka możesz mieć pewność, że chłodzenie Twojego komputera znacznie się poprawi. 

    Przegrzewanie komputera 

    Na przegrzewanie komputera ma wpływ co najmniej kilka czynników. Brak odpowiedniej ilości pasty termoprzewodzącej sprawia, że przepływ ciepła jest zaburzony. Zapchane radiatory są powodem podnoszącej się temperatury procesora, jak i innych podzespołów. 

    Problemy z uruchamianiem komputera 

    Osadzający się na podzespołach kurz powoduje problemy z ich prawidłowym działaniem. Jednym z objawów mogą być problemy z uruchamianiem komputera, bądź jego zawieszaniem. Czyszczenie MacBooka często rozwiązuje ten problem.

    Diagnostyka komputera 

    Przy okazji czyszczenia MacBooka możemy na życzenie klienta wykonać jego pełną diagnostykę i sprawdzić, czy problemy z działaniem nie były spowodowane uszkodzeniem jednego z elementów. 

    Czyszczenie klawiatury 

    Nasi serwisanci dokładnie wyczyszczą klawiaturę ze wszystkich zabrudzeń. Dodatkowo sprawdzimy, czy nie ma konieczności jej wymiany.

    Kompleksowy serwis 

    Stosujemy najwyższej jakości akcesoria oraz pasty termoprzewodzące najlepszych producentów. Tym samym masz pewność, że Twój MacBook zostanie wyczyszczony w należyty sposób. 

    AppleFix

    Jak wygląda proces czyszczenia MacBook’a?

    Nasze komputery, niczym biologiczne organizmy, składają się z wielu wzajemnie powiązanych ze sobą elementów. Jednym z nich jest pasta termoprzewodząca. Jej stan ma fundamentalny wpływ na funkcjonowanie komputera.

    Pasta termoprzewodząca to specyfik o konsystencji gęstej, lepkiej masy plastycznej. Pasta ta charakteryzuje się wysokim przewodnictwem cieplnym. Znajduje ona szerokie zastosowanie w elektronice. Stosowana jest w miejscach styku elementów, które mocno się nagrzewają z podzespołami odpowiedzialnymi za odprowadzanie ciepła.

    Czyszczenie MacBooka z kurzu
    Czym jest pasta termoprzewodząca?

    Cienka warstwa pasty nałożona na chłodzony układ (CPU, GPU, RAM) wypełnia mikroskopijne nierówności powierzchni zmniejszające efektywność wymiany ciepła na styku z radiatorem i zwiększając efektywność przewodnictwa cieplnego wytwarzanego przez ten układ.

    Pasta termoprzewodząca w MacBookach łączy procesor z radiatorem. Z tego powodu ma wpływ na funkcjonowanie wielu jego podzespołów. Jej odpowiednia ilość i konsystencja sprawiają, że MacBook działa szybko i bez zbędnego przegrzewania się.

    Jest to niezwykle ważne dla prawidłowego działania MacBooka, ponieważ procesor generuje znaczne ilości ciepła. Pasta termoprzewodząca poprawia wymianę ciepła tak bardzo, że bez niej procesor przegrzałby się w ciągu kilku minut! To z kolei doprowadziłoby do automatycznego wyłączenia się komputera, który w ten sposób chroniłby się przed trwałymi, poważnymi uszkodzeniami.

    Z czego robi się pasty termoprzewodzące?

    Pasty termoprzewodzące są tworzone z różnych typów materiałów: silikonu, metali (np. srebra), ceramiki, a także syntetycznych diamentów. Najlepszą przewodność cieplną dają zwykle pasty na bazie metali.

    Dlaczego pastę termiczną trzeba wymieniać?

    Z biegiem czasu pasta termoprzewodząca wysycha i wykrusza się. Zaczynają wtedy powstawać pęknięcia, które zaburzają wymianę ciepła. Tempo wykruszania się pasty zależy w dużej mierze od sposobu użytkowania komputera.

    Jeśli komputer używany jest często i intensywnie przez dłuższy czas, proces zużywania pasty przebiega szybciej. Użytkownik, który tylko od czasu do czasu włącza komputer celem surfowania po Internecie, może obyć się bez konieczności wymiany mieszanki termicznej przez kilka lat. Jednakże, nawet w takim przypadku pasta termoprzewodząca się zużywa odprowadzając ciepło mniej skutecznie.

    W przypadku komponentów komputerowych bez ruchomych części, takich jak procesor, ciepło jest cichym zabójcą. Im komputer mocniej się grzeje, tym krótsza jest jego żywotność. Im bardziej efektywnie odprowadzane jest ciepło, tym komputer może dłużej działać.

    Właściwy zakres temperatur procesora różni się znacznie w zależności od typu procesora, więc najlepiej jest sprawdzić bezpieczny zakres dla danego modelu. Wiele czynników może być odpowiedzialnych za wzrost temperatury. Jednym z nich może być pasta termiczna.

    Jak często trzeba wymieniać pastę termoprzewodzącą w MacBooku?

    W trakcie lat użytkowania komputera pasta, podobnie jak każdy inny komponent elektroniczny, zużywa się. Zużycie objawia się poprzez wykruszanie się pasty.

    Niestety, fabryczna pasta Apple nakładana w MacBookach jest niskiej jakości. Efektem tego jest jej szybkie utlenianie się, a w konsekwencji wykruszanie.

    Pastę termoprzewodzącą powinno wymieniać się co 2-3 lata.

    Dostępne są bezpłatne aplikacje i oprogramowanie dla komputerów Mac, które śledzą temperaturę procesora. Smcfancontrol to jeden z takich godnych polecenia programów pozwalający na monitorowanie temperatury procesora i nie tylko.

    Co jeszcze można zrobić, żeby komputer się nie przegrzewał?

    Poza wymianą pasty termoprzewodzącej ważne jest także zadbanie o czyste wnętrze MacBooka. Jest to konieczne, ponieważ ewentualne przegrzewanie się może doprowadzić do usterek wielu komponentów, np. chipa graficznego.

    Ze względu na umieszczenie wentylatorów na spodzie komputera, wnętrze MacBooka jest mocno narażone na wnikanie do środka zanieczyszczeń, np. kurzu.

    Zakurzone wnętrze doprowadza do spowolnienia taktowania procesora a co za tym idzie spowolnienia działania komputera.

    Jak wygląda czyszczenie MacBooka w serwisie?

    Kompleksowe czyszczenie MacBooka to skomplikowany proces wymagający rozkręcenia całego laptopa a następnie usuwania zanieczyszczeń przy pomocy sprężonego powietrza oraz pędzelka.

    Jak ochronić MacBooka przed zabrudzeniem? 

    Czyszczenie MacBooka w domowych warunkach pozwala zminimalizować osadzanie kurzu i tym samym wydłużyć bezproblemową pracę urządzenia. Aby utrzymać komputer w idealnej kondycji, pamiętaj: 

    ✓ zadbaj o czystość stanowiska pracy 
    ✓ regularnie usuwaj nadmiar kurzu z obudowy 
    ✓ wykorzystaj sprężone powietrze 

    Czyszczenie klawiatury
    Czyszczenie MacBooka

    Dokładne czyszczenie MacBooka może dać mu drugie życie! 

    Regularne pozbywanie się nadmiaru kurzu pozwoli dłużej cieszyć się cichą pracą wentylatorów, a także niższymi temperaturami poszczególnych podzespołów. Mimo to warto raz na trzy lata zostawić komputer w serwisie, który profesjonalnie doczyści wszystkie element

    Nie znalazłeś swojego MacBooka?

    Skorzystaj z indywidualnej wyceny…

    Call Now Button