Data śmierci, czyli jak sprawić by iPhone kopnął w kalendarz

Data śmierci, czyli jak sprawić by iPhone kopnął w kalendarz

P ech nie przestaje opuszczać Apple. Po dość głośnej sprawie arabskiego kodu destabilizujące każdego iPhone’a, przyszedł czas na kolejny bug. Okazuje się, że nawet niewinna zabawa polegająca na zmianie czasu może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. A za wszystko odpowiedzialna jest tzw. „data śmierci”, kolejna zmora projektantów iOS.1 stycznia 1970 – jeżeli przyszło Ci do głowy poprzestawiać czas w swoim iSprzęcie ustawiając go na tę właśnie datę, niestety tragedii już nie da się uniknąć. Jak zauważył niedawno pewien użytkownik iPhone’a, data ta – po zaimplementowaniu i restarcie urządzenia – powoduje utknięcie iSprzętu w ekranie bootowania. I w tym wypadku nawet wprowadzenie w tryb DFU i restart z iTunes nie pomogą…Data śmierci – czemu powstaje?
Nie, Apple nie uwzięło się na datę 1 stycznia 1970 celowo. Cały problem z tym dniem polega na tym, że binarny zamiennik tej wartości staje się nieczytelny dla procesora pracującego na liczbach 64-bitowych. To wszystko sprawia, że procesor stara się jak może aby odczytać tę wartość i otrzymuje kolejne zapytania, jednak zablokowanie kolejki prowadzi do restartu. A raczej pętli restartów – to tłumaczy, czemu po ustawieniu daty śmierci iUrządzenia przegrzewają się. Problem jest naprawdę poważny – dotyczy bowiem wszystkich iSprzętów z 64-bitowym procesorem (a więc z procesorem A7 i nowszymi).

Jak poradzić sobie z datą śmierci?
Rozwiązanie tego problemu, z punktu widzenia techniki, wydaje się niezwykle proste. Wystarczy odciąć zasilanie iSprzętu – jednak w przypadku urządzeń Apple jest to niezwykle trudna naprawa. Należy bowiem dostać się do wnętrza iUrządzenia i odpiąć baterię. Wyzerowanie pamięci NVRAM (odpowiedzialnej za zapis poziomu jasności i głośności oraz daty) spowoduje uwolnienie od tej pętli restartów. Jednak z całą pewnością nie każdy posiada odpowiedni zestaw narzędzi (oraz umiejętności), dlatego w przypadku daty śmierci, radzimy zgłosić się do renomowanego serwisu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

AppleFix Call Now Button