Kąt padania równa się kątowi odbicia, czyli małe przypomnienie fizyki z BBTAN!

Kąt padania równa się kątowi odbicia, czyli małe przypomnienie fizyki z BBTAN!

P inball – tej gry nie trzeba przedstawiać nikomu. Przed laty godziny spędzone na obserwowanie toru jednej niepozornej kuleczki nie wydawały się czasem straconym, zaś to w jaki sposób odbija się ona od różnych przedmiotów wydawało się być czarną magią. Dziś, już świadomi istnienia tezy o równości kąta padania i odbicia, jakoś nie znajdujemy frajdy w tego typu rozrywkach. Wprawdzie świat stworzył takie gry jak bilard czy snooker, jednak wyjście do klubu jest zbyt poważnym przedsięwzięciem by czynić to na co dzień. Co gorsza, również twórcy aplikacji nie znaleźli żadnego sposobu na bilard – wszystkie programy wieszają się, tylko denerwując użytkowników. Jedyną nadzieją dla głodnych rozrywki intelektualnej tego rodzaju wydaje się być BBTAN – nasza app of the week!

BBTAN – czyli gra do innych niepodobna

Aby opisać aplikację BBTAN, wystarczy przypomnieć sobie schemat działania Pinballa… a następnie kompletnie o nim zapomnieć. Na starcie rozgrywki otrzymujemy jedną (!) kulkę oraz kilka kwadracików do zbicia. Za pomocą strzałki z zaznaczoną kropkowaną linią, musimy wycelować w taki sposób, aby dotknąć różnych figur geometrycznych możliwie jak najwięcej razy. Liczba wpisana wewnątrz pojedynczego kwadratu oznacza ilość dotknięć potrzebnych do tego, by figura zniknęła.

Na wyższych poziomach zaczynają się schody...
Na wyższych poziomach zaczynają się schody…

IMG_2722

Wraz z coraz wyższym poziomem poziom rozgrywki mocno leci w górę. Początkowa „1” wewnątrz kwadratu zmienia się nawet w liczbę „120” – jasne jest więc, że konieczne jest zdobycie nowych kulek. Te pojawiają się bardzo często na ekranie w formie żółtego kółka z plusem wewnątrz. Dotknięcie takiego znaku oznacza dodanie jednej kulki do naszych zasobów, dzięki czemu przy okazji poziomu sześćdziesiątego, zbicie klocka z numerem „120” nie jest najmniejszym problemem!

IMG_2723

Gra BBTAN byłaby piękna, gdyby tylko nie była taka trudna. Przy każdym wyrzucie kuleczek, musimy czekać aż wszystkie całkowicie wypadną poza planszę, co pozwoli zakończyć ruch. Każdy zakończony wyrzut powoduje przejście na wyższy poziom – jednak im wyższy poziom, tym coraz trudniejsze warunki gry. Cała plansza przesuwa się bowiem o jeden rząd w dół, zaś w tym najwyższym tworzy się kolejna warstwa klocków do zbicia. Rozgrywka trwa do momentu, w którym trójkąty i kwadraty (pozdrawiamy wiadomo kogo 🙂 ) dosięgną najniższego rzędu. I właśnie dlatego tak wielkim wyzwaniem jest przejście do poziomu setnego, o wyższych już nie wspominając.

IMG_2724

Najlepszą taktyką jest… spryt

Oprócz presji klocków, twórcy fundują graczom również presję czasu. 30 minut – tyle przewidziano na wszelkie zagrania w ramach jednej rozgrywki. Z jednej strony dużo, ale nie zapominajmy, że mamy do czynienia z kątami odbicia, a więc również z rekurencją. Możliwa jest bowiem taka sytuacja, w której kuleczki odbijają się w płaszczyźnie stopniowej pod bardzo małym kątem. W ten sposób tworzy się swego rodzaju błędne koło, które mogłoby skutecznie sparaliżować rozgrywkę. Twórcy jednak przygotowali się na tę sytuację; przy każdej rekurencji po kilku sekundach pojawia się specjalny punkt rozpraszający kulki po całej planszy.

BBTAN to aplikacja, która stanowi swego rodzaju kompromis pomiędzy Pinballem a bilardem. Z jednej strony mamy całkowity chaos wynikający z ciągłego dokładania nowych klocków, z drugiej zaś mamy porządek i poukładanie. Czarno na białym widzimy, ile razy jeszcze trzeba uderzyć daną figurę, zaś wszystkim rządzą jedynie prawa fizyki. Warto więc pamiętać o nich – korzystanie z odpowiednich twierdzeń o kątach jest najlepszą taktyką na osiągnięcie wysokiego poziomu. Dobrze zatem wiedzieć, że kulki odbiją się zupełnie inaczej od przeciwprostokątnej, boku kwadratu czy rogu figury. Ważna jest również świadomość tego, skąd można pobrać aplikację BBTAN. A dostępna jest ona oczywiście za darmo w App Store (link dajemy tutaj). Miłej zabawy!

Niestety tak się kończy każda rozgrywka...
Niestety tak się kończy każda rozgrywka…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button