Apple wprowadza MacBook Pro z Touch Bar i Touch ID!

Apple wprowadza MacBook Pro z Touch Bar i Touch ID!

N o i stało się! Wczorajsza konferencja Apple „Hello Again” nie zawiodła naszych oczekiwań – światło dzienne ujrzały nowe komputery MacBook Pro. I choć na pierwszy rzut oka najnowsze komputery mogą wyglądać bardzo podobnie do poprzednich modeli, tak naprawdę zmieniło się wszystko.

Cieńszy i lżejszy MacBook Pro z Touch Bar i Touch ID

Chociaż Apple nie zdecydowało się na zmianę designu, najnowsze MacBooki Pro różnią się znacząco od swoich poprzedników. Konstrukcja komputera jest znacznie bardziej zwarta, dzięki czemu nie sposób pomylić MacBooka Pro z żadnym innym MacBookiem.
W przypadku wersji 13-calowej, grubość zmalała aż o 17% w stosunku do poprzednika, notując rekordowo niski wynik 14,9 mm. Większy, piętnastocalowy brat, zmalał z kolei o 14% (z 18 mm do 15,5 mm. Jeśli chodzi o masę, każdy z komputerów schudł o pół funta – 13-calowy model waży zatem zaledwie 1,37 kg, zaś 15-calowy MBP 1,83 kg.

Ale to nie wymiary kształtują MacBooka Pro

Tym, co zapisze MacBooka Pro 2016 na kartach historii jest oczywiście panel Touch Bar, o którym rozpisywaliśmy się od dawna. Listwa OLED zastąpiła rząd klawiszy funkcyjnych, stając się znacznie bardziej spersonalizowanym narzędziem. Jego funkcje bowiem zależne będą tylko i wyłącznie od wymagań używanego programu – listwa zatem będzie pełniła wiele ról naraz. Dzięki niej nie tylko otrzymamy dostęp do specjalnych ustawień aplikacji, ale również otworzymy nowe karty w Safari, przewiniemy wideo czy muzykę. Co ciekawe, Apple otworzyło panel Touch Bar na aplikacje firm trzecich, przez co możliwe będzie korzystanie z tego udogodnienia również m.in. w programie Photoshop.

macbook-pro-touch-bar

Kolejną nowością wartą uwagi jest Touch ID ukryte we włączniku. Druga generacja sensora oparta jest na nowym chipie T1 wyposażonym we własną architekturę zabezpieczeń Secure Enclave. Co najważniejsze, sensor Touch ID automatycznie rozpozna palec konkretnego użytkownika, przekierowując go na jego osobisty profil.

Co nowego w MacBook Pro?

Apple wyjątkowo przyłożyło się w tym roku do sprawy wyświetlacza. Ten jest bowiem jaśniejszy o 67% od poprzednika, a dodatkowo zawiera wyższy wskaźnik kontrastu. W najnowszym MacBooku znajdziemy m.in. jasność 500 nitów oraz o 35% więcej kolorów niż w gamie sRGB. Apple stawia zatem na oświecenie.

Procesor

W przypadku 13-calowego MacBooka, Apple oferuje użytkownikom procesor dual-core Core i5 lub i7, któremu towarzyszy Iris GPU od Intel (dwukrotnie szybszy dzięki 64GB eDRAM). W MacBooku ujrzymy również dwukrotnie szybsze SSD.

intel-core-macbook-pro

Jeśli zaś chodzi o wersję 15-calową, czeka nas niemałe zaskoczenie. MacBooka wyposażono w procesor Intel Core i7 oraz układ graficzny AMD Radeon Pro. Według szumnych zapowiedzi, SSD przyspieszy aż o 50%, osiągają prędkość przesyłu danych do 3,1GB/s. Warto jednak zwrócić uwagę na chłodzącą układ konstrukcję MacBooka, dzięki czemu jego temperatura nie wzrośnie nawet pomimo przeciążenia systemu.

macbook-pro-radeon-pro-procesor

Bateria

Zarówno w MacBooku Pro 13-calowym, jak i w 15-calowym bateria przepracuje do 10 godzin na pełnym naładowaniu.

Złącza

Tak jak się spodziewaliśmy, w MacBooku Pro nie ujrzymy portu USB-A. Najnowszy produkt od Apple obsłuży jedynie wyjście USB-C (w liczbie sztuk czterech). Posłużą one do zadań wszelkiej maści – podłączania innych sprzętów oraz ładowania, obsłużą również przejściówki HDMI out, VGA out oraz DisplayPort. Wszystko oczywiście przy wsparciu Thunderbolt 3.0.

Ostatnie dni MacBook Air 11”

Mimo to, wczorajsze „Hello Again” nie było poświęcone jedynie MacBookowi Pro. Przy tej okazji Apple ogłosiło zakończenie produkcji oraz sprzedaży najmniejszego MacBooka z Apple’owej rodziny – 11-calowego MacBooka Air. Laptop, któremu bliżej było do iPada niż do MacBooka, zakończył swoją epokę 27 października 2016. I zapewne jeszcze długo nie ujrzymy tak dobrego sprzętu o tak małych wymiarach.

Ceny MacBook Pro

Tym razem MacBooki Pro (co nie będzie zaskoczeniem) występują w dwóch wersjach kolorystycznych: srebrny oraz gwiezdna szarość. W kontekście ceny znacznie ważniejszym kryterium są jednak podzespoły oraz szerokość przekątnej. A ceny kształtują się następująco:
• MacBook Pro 13” Procesor 2,0 GHz, pamięć masowa 256 GB – 7499 zł
• MacBook Pro 13” Touch Bar, Touch ID, Procesor 2,9 GHz, pamięć masowa 256 GB – 8999 zł
• MacBook Pro 13” Touch Bar, Touch ID, Procesor 2,9 GHz, pamięć masowa 512 GB – 9999 zł
• MacBook Pro 15” Touch Bar, Touch ID, Procesor 2,6 GHz, pamięć masowa 256 GB – 11999 zł
• MacBook Pro 15” Touch Bar, Touch ID, Procesor 2,7 GHz, pamięć masowa 512 GB – 13899 zł

macbook-pro-ceny-13-cali

macbook-pro-ceny-15-cali

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button