Jeszcze autonomiczny samochód Apple nie umarł

Jeszcze autonomiczny samochód Apple nie umarł

P lany dotyczące nowego samochodu Apple przez długi czas pozostawione były jedynie w sferze domysłów i niedomówień. Koncern nie potwierdzał ani nie zaprzeczał doniesieniom. Teraz jednak mamy potwierdzenie na piśmie. Samochód Apple to coś więcej, niż tylko wymysł bujnej wyobraźni szukających sensacji dziennikarzy portali internetowych.W piśmie skierowanym do National Highway Traffic Safety Administration (Agencji Bezpieczeństwa Ruchu Autostradowego), firma przestrzega rząd amerykański przez restrykcyjnym podejściem do pojazdów autonomicznych. Z listu napisanego przez jednego z dyrektorów – Steve’a Kennera – dowiadujemy się, że Apple „przeprowadza duże inwestycje dotyczące badań nad uczeniem maszynowym oraz automatyzacją i jest podekscytowane potencjałem drzemiącym na wielu obszarach w zautomatyzowanych systemach – także w transporcie”. Pismo ma być odpowiedzią na niedawno opublikowany dokument amerykańskiego Departamentu Transportu związany z bezpieczeństwem wdrożenia „wysoce zautomatyzowanych pojazdów”.
W liście do NHTSA Kenner informuje, że Apple wykorzystuje uczenie maszynowe w wielu aspektach pracy firmy. W tym i tych związanych z technologią transportu. Ponadto, koncern deklaruje wykorzystanie machine learning do uczynienia swoich produktów i usług mądrzejszymi, bardziej intuicyjnymi i bardziej osobistymi.
Mimo, że list wysłany do NTHSA jest dość niejednoznaczny, Apple wydało odrębną deklarację na ten sam temat dla Financial Times. W oświadczeniu rzecznik firmy tłumaczy, że list do NTHSA wyrażał życzenie dotyczące współpracy Agencją Bezpieczeństwa Ruchu Autostradowego w kwestii stworzenia najlepszych praktyk dla całego przemysłu związanego z szeroko rozumianym transportem i pojazdami autonomicznymi.”Napisaliśmy do NHTSA, ponieważ w Apple inwestujemy potężne sumy w rozwój uczenia maszynowego i automatyzacji” – stwierdził rzecznik Apple. – „Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla tych technologii, w tym te dotyczące przyszłości transportu. Chcemy więc współpracować z NHTSA, aby pomóc w określeniu najlepszych praktyk w branży.”

Wbrew pozorom, samochód Apple nie jest mityczną Atlantydą

Oś czasu przedstawiająca postępy w pracach nad samochodem Apple jest dość zawiła. Można nawet powiedzieć, że w przeciągu ostatnich kilku miesięcy oś zaczęła się zwijać. Pojawiły się bowiem liczne doniesienia informujące o tym, że koncern z Cupertino wstrzymał rozwój projektu „Samochód Apple”. W zahamowaniu prac dopatrywać się można zmiany strategii, polegającej na rozwoju uczenia maszynowego. Być może, na co wskazuje m.in. list do NTHSA, Apple skupiło się na realokacji zasobów i stworzeniu własnej platformy samochodu autonomicznego. Samochód Apple może zatem nie być konkurencją dla Forda czy Mercedesa, ale bardziej dla Tesli, której auta półautomatyczne już teraz spotkać można na amerykańskich drogach.

tesla-autonomiczny-samochod-apple

Rzeczywistość rozszerzona kluczem do rozwoju samochodu autonomicznego?

Niedawna nota dla inwestorów wydana przez KGI Securities opisuje ambicje i plany Apple dotyczące własnego samochodu. Według informacji, w przeciągu 3-5 lat Apple może wskoczyć na fotel lidera rynku AR (rzeczywistość rozszerzona), która później może znaleźć swoje zastosowanie w samochodzie jako część autonomicznego układu napędowego.
W piśmie skierowanym do NTHSA oraz Financial Times nie znajdziemy wielu szczegółów. Potwierdzają one jednak to, o czym spekulowało się od dawna. A – według wcześniejszych informacji – w projekt Titan zaangażowano ponad 1000 pracowników Apple. Teraz już wiadomo, czemu służyło zatrudnienie ekspertów m.in. od uczenia maszynowego – Apple będzie starało się wkroczyć na rynek samochodów autonomicznych. Jeśli wierzyć doniesieniom, większość autonomicznych platform ma zostać zaprezentowana około roku 2020 – 2021.

Tak będzie wyglądać samochód Apple?
Tak będzie wyglądać samochód Apple?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button