Bez telefonii bezprzewodowej wciąż bylibyśmy splątani w kilometrach przewodów telefonicznych. Bezprzewodowe telefony, a potem sieć wi-fi dosłownie zrewolucjonizowały sposób, w jaki się komunikujemy. Ale czym tak naprawdę jest Cellular? Jak działa ta funkcja i jak możemy z niej skorzystać? Sprawdźmy to!

Czego dowiesz się z artykułu?

  • Cellular to technologia umożliwiająca urządzeniom mobilnym połączenie się z internetem i między sobą za pomocą fal radiowych, co rewolucjonizuje sposób komunikacji.
  • Cellular  działa na zasadzie komórek, gdzie każda komórka ma centralną stację bazową, co pozwala na płynne przekazywanie połączenia podczas podróży.
  • Zalety technologii komórkowej to mobilność, elastyczność, szybkość przesyłania danych oraz niezawodność w porównaniu z Wi-Fi czy LTE, chociaż wiąże się z kosztami i ograniczeniami zasięgu.
  • Urządzenia Apple, takie jak Apple Watch i iPad, wykorzystują funkcję Cellular, umożliwiając stałe połączenie z internetem, co jest korzystne dla osób pragnących być zawsze online.

Czym jest Cellular? Jak działają urządzenia z funkcją Cellular

Cellular umożliwia usługę, która wykorzystuje bezprzewodową transmisję danych. Kiedy mówimy o funkcji Cellular, mamy na myśli rodzaj technologii, która umożliwia urządzeniom mobilnym połączenie się z internetem i między sobą za pomocą fal radiowych. Praca w trybie Cellular oznacza możliwość połączeń głosowych, nawigacji GPS czy wysyłania wiadomości.

Nazwa pochodzi od obszar zasięgu sieci, który jest podzielony na wiele małych obszarów geograficznych, zwanych ‘komórkami’ (ang. Cell). Każda komórka ma centralną stację bazową, która komunikuje się z urządzeniami w swoich granicach. Kiedy urządzenie przechodzi z jednej komórki do drugiej, połączenie jest płynnie przekazywane do stacji bazowej następnej komórki. To właśnie pozwala nam korzystać z urządzeń mobilnych w podróży bez przerw.

Apple wprowadzając Cellular, zmieniło oblicze komunikacji, napędzając nasze Apple Watche, czy iPady. Dzięki niej możemy przeglądać internet, dzwonić i wysyłać wiadomości, niezależnie od tego, gdzie się znajdujemy, a jak powszechnie wiadomo dostęp do sieci dla wielu osób stanowi podstawę naszego nowoczesnego, mobilnego świata.

Szymon doradza!

Korzystając z technologii Cellular, zapewniasz sobie stałe połączenie z internetem bez względu na lokalizację. Upewnij się, że wybierasz urządzenie zgodne z Twoimi potrzebami i dostosuj odpowiedni plan taryfowy, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Zalety technologii komórkowej Cellular

Istnieje wiele zalet dostępu do sieci Cellular, która rewolucjonizowała sposób, w jaki się komunikują użytkownicy Apple i uzyskują informacje czy korzystają z nawigacji GPS. Dzięki tej technologii komórkowej nie jesteśmy już związani z fizyczną lokalizacją, aby wykonać połączenie telefoniczne lub uzyskać dostęp do internetu mobilnego. Możemy to zrobić praktycznie wszędzie, o każdej porze, ta mobilność i elastyczność jest kluczowa podczas korzystania z tej metody łączności.

Ponadto, dzięki technologii komórkowej obserwujemy szybsze prędkości przesyłania danych niż kiedykolwiek wcześniej. Dzięki postępowi, takiemu jak 4G, a teraz 5G, jesteśmy w stanie pobierać, przesyłać i streamować treści z dużą szybkością. Taka prędkość działania poprawia nie tylko naszą osobistą komunikację, ale także umożliwia bardziej efektywne działanie i stabilne połączenie z internetem.

Nie możemy również nie zauważyć niezawodności, która w przeciwieństwie do Wi-Fi, czy LTE które może być niestabilne i niekonsekwentne, Cellular oferuje stałe zasięgi, co oznacza, że zmniejsza się prawdopodobieństwo zerwania połączenia lub utraty sygnału i GPS. Ta niezawodność, połączona z prędkością i mobilnością, sprawia, że Cellular jest nieocenionym narzędziem w naszym współczesnym życiu.

Wady funkcji Cellular

Mimo licznych zalet, Cellular nie jest pozbawiony wad. Jedną z istotnych wad jest jej koszt. Usługi komórkowe często wymagają miesięcznej opłaty, a te opłaty mogą gromadzić się z czasem, zwłaszcza dla użytkowników intensywnie korzystających z danych. Ponadto zasięg czasem może stanowić problem. Chociaż sieci komórkowe obejmują dużą część świata, wciąż istnieje wiele obszarów, gdzie zasięg jest słaby lub nieistniejący. Może to być problemem dla osób mieszkających na terenach wiejskich lub często podróżujących.

Pod względem kompatybilności urządzeń, nie wszystkie urządzenia są wyposażone w tę funkcję. Ogranicza to wybór urządzeń przez użytkownika, który może prowadzić do dodatkowych kosztów. Mimo że prędkość i jakość połączeń komórkowych podczas korzystania z poprawiły się z czasem, to wciąż pozostają w tyle za połączeniami przewodowymi, a w godzinach szczytu użytkownicy mogą doświadczać wolniejszych prędkości i obniżonej wydajności.

WiFi vs Cellular - różnice. Którą funkcję wybrać?

Weryfikując różnice pomiędzy Cellular, a technologią Wi-Fi, natrafimy na kilka kluczowych różnic, które istotnie wpływają na ich wykorzystanie i wydajność. Wi-Fi, zazwyczaj stosowane jest w domach lub firmach, wymaga pobliskiego routera podłączonego do sieci. Jest ograniczone zasięgiem, ale oferuje szybką transmisję danych, a co najważniejsze jest bezpłatne po zainstalowaniu. Z drugiej strony, Cellular za pomocą kart sim wykorzystuje sieć wież komórkowych, zapewniając dobry zasięg sieci.

Jeżeli decydujesz się na urządzenie z wersją Cellular musisz wiedzieć że przesyłane dane komórkowe są bezpieczniejsze, ponieważ trudniej je przechwycić. Sieć Wi-Fi z kolei jest podatne na hakowanie, ale nie ma limitów danych i może obsługiwać jednocześnie wiele urządzeń.

Jakie urządzenia korzystają z technologii Cellular? Apple Watch, a może Apple iPad Air i Pro?

Przejdźmy teraz do urządzeń Apple, które warto wybrać. Możesz być zaskoczony dowiadując się, że nie są to tylko smartfony. Na przykład iPad Apple’a oraz Apple Watch oba wykorzystują tę technologię.

Funkcja Apple Watch Cellular

Jeśli chodzi o urządzenia korzystające z technologii komórkowej, Apple Watch zdecydowanie wyróżnia się spośród tłumu. To nie tylko zegarek, ale gadżet, który posiada zawsze łączność z internetem mobilnym.

Funkcja Cellular w Apple Watch ma wbudowany eSIM, który umożliwia mu bezprzewodowy dostęp do sieci, bez konieczności łączenia z iPhone’em. Dzięki niej można wykonywać połączenia telefoniczne oraz korzystać z internetu, wysyłać wiadomości, odtwarzać muzykę, a nawet korzystać z niektórych aplikacji bez konieczności posiadania telefonu w pobliżu. Wyobraź sobie taką możliwość korzystania z zegarka podczas joggingu lub pływania.

To właśnie wygoda, jaką jest Apple Watch z funkcją Cellular. Warto jednak zauważyć, że Cellular umożliwia obsługę swoich funkcji tylko w wybranych modelach i wymaga kompatybilnego planu taryfowego od operatora sieciowego.

Moduł Cellular występuje w m.in. iPad oraz inteligentnych zegarkach Apple. w zegarkach Apple Watch 7, Apple Watch 8, Apple Watch SE czy Apple Watch Ultra 2.

Funkcja Cellular w iPadzie firmy Apple

Technologia Cellular w iPadzie wykorzystuje swoje funkcje do ciągłego podłączenia z internetem,  Ta funkcja w tabletach ipad umożliwia korzystanie z danych mobilnych, tak jak twój smartfon dzięki czemu nie jesteś ograniczany tylko do połączenia lokalnego, ale masz globalny dostęp do internetu. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli lubisz mieć niezależność od sieci wi-fi. iPad w wersji Cellular występuje m.in. w Apple iPad Air. w Apple iPad Pro, iPad Air, iPad Mini oraz standardowego iPada.

Masz problem z usterką systemową iOS?

Dzięki naszej pomocy:

  • Zidentyfikujesz dokładną przyczynę usterki
  • Przywrócisz pełną fukcjonalność urządzenia
  • Zminimalizujesz ryzyko dalszych awarii systemu IOS

Warto skorzystać z funkcji Cellular w Apple Watch lub iPad Air?

Technologia komórkowa pozwala nam pozostawać w kontakcie, napędzając nasze codzienne interakcje. Cellular ma swoje plusy i minusy, ale jeżeli chcesz być zawsze podłączony do sieci, powinieneś wybrać Cellular. Wymaga on co prawda dodatkowego planu danych od operatora komórkowego, ale jeśli chcesz, aby Twój iPad czy Apple Watch był zawsze połączony do sieci, musisz się z tym liczyć.

Korzystasz z Apple Cellular? Daj znać w komentarzu!