Tak jak Aleksander Graham Bell zrewolucjonizował komunikację wynalazkiem telefonu, wprowadzenie funkcji Near Field Communication (NFC) przez Apple w iPhone’ach zmieniło nasze oddziaływanie z technologią.

Ta funkcja, często pomijana, niesie ze sobą świat praktycznych zastosowań i korzyści, które okazały się naprawdę głębokie. Od płatności zbliżeniowych za pomocą Apple Pay po tworzenie aplikacji do odczytywania tagów NFC przez programistów, możliwości wydają się nieograniczone.

Ale jakie dokładnie są te korzyści i jak poprawiają nasze codzienne życie? Wyruszmy razem na tę eksplorację.

Czego dowiesz się z artykułu?

  • NFC w iPhone’ach ułatwia płatności zbliżeniowe, bezpieczny dostęp i szybkie transfery danych, zwiększając wygodę i bezpieczeństwo.
  • Podstawowa struktura NFC umożliwia programistom tworzenie aplikacji do odczytu i kodowania tagów NFC, wprowadzając innowacyjne interakcje.
  • Automatyzacje NFC oraz tagi upraszczają zadania i poprawiają doświadczenia użytkowników poprzez unikalne identyfikatory i pamięć użytkownika.
  • Apple AirTag wykorzystuje NFC do śledzenia zgubionych przedmiotów, demonstrując praktyczne zastosowania poza płatnościami.

Jak działa NFC?

Aby prawdziwie docenić wygodę i innowacje oferowane przez nasze iPhony, ważne jest zrozumienie, w jaki sposób technologia NFC działa w tych urządzeniach. NFC w iPhone, czyli Near Field Communication, to zestaw protokołów komunikacyjnych umożliwiających dwóm urządzeniom wymianę danych, gdy zbliżone są do siebie. Ta technologia stanowi podstawę płatności zbliżeniowych, bezpiecznego dostępu i szybkich transferów danych.

Gdzie znajduje się NFC w iPhone’ach, możesz zapytać? Układ NFC jest wbudowany w górną część tylną urządzenia. To tutaj nasze iPhony komunikują się z tagami NFC lub innymi urządzeniami obsługującymi NFC. Funkcja Core NFC umożliwia naszym iPhone’om odczytywanie i współdziałanie z tymi tagami, sprzyjając płynnej komunikacji.

Funkcja NFC w iPhone, czyli rola NFC w iPhone’ach, jest dość różnorodna. Chodzi tu nie tylko o płatności. Aplikacje iOS mogą wykorzystywać NFC do różnych interakcji, w tym inteligentnych plakatów i aplikacji medycznych. Tagi NFC występują w różnych formach, takich jak karty, naklejki lub breloki, zawsze zawierające układy do przechowywania danych. Dzięki obsłudze NFC nasze iPhone’y mogą odczytywać tagi w tle, znacznie zwiększając nasze doświadczenia użytkownika.

Szymon doradza!

Aby utrzymać system iOS w dobrym stanie i zapobiec problemom, regularnie aktualizuj oprogramowanie swojego urządzenia. Aktualizacje systemu iOS nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale także zawierają poprawki błędów i ulepszenia bezpieczeństwa.

Konfigurowanie NFC na Twoim urządzeniu

Teraz, gdy zrozumieliśmy, jak działa NFC w iPhone’ach, przejdźmy do konfiguracji tej funkcji na naszych urządzeniach. Po pierwsze, rozwiejmy pewne wątpliwości: czy iPhone ma NFC? Tak, nowoczesne modele iPhone’ów, poczynając od iPhone’a 7, obsługują technologię NFC. Starsze modele wymagają ręcznej aktywacji poprzez Centrum Sterowania.

Jak więc aktywować NFC w iPhone’ie? To proste. Na nowszych modelach funkcja odczytywania tagów w tle pozwala na płynne interakcje z tagami NFC. Jeśli jednak korzystasz z starszego modelu iPhone’a, będziesz musiał/a przejść do Centrum Sterowania i dotknąć ikony NFC, aby ją aktywować.

Czy możemy ustawić NFC w iPhone’ie? Jak to zrobić? Oczywiście. Jeśli konfigurujesz NFC po raz pierwszy, przejdź do menu Ustawienia, a następnie otwórz Centrum Sterowania. Tutaj znajdziesz ikonę NFC. Dotknij jej, aby włączyć tę funkcję.

Praktyczne zastosowania NFC

Zanurzmy się w praktycznych zastosowaniach technologii NFC w iPhone’ach, które sięgają daleko poza tylko dokonywanie płatności. Framework Core NFC to istotne narzędzie, które programiści wykorzystują do tworzenia aplikacji, które mogą odczytywać i kodować tagi NFC. To rewolucyjne narzędzie, które daje aplikacjom innych producentów możliwość interakcji z szerokim zakresem produktów i urządzeń.

Każdy tag NFC w produkcie jest zakodowany z unikalnym identyfikatorem i pamięcią użytkownika do przechowywania rekordów NDEF. Oznacza to, że możemy przyłożyć naszego iPhone’a do produktu i natychmiast uzyskać dostęp do bogatych informacji. To potężne narzędzie do zwiększania zaangażowania użytkowników i interakcji z produktem.

Ale to nie wszystko. Automatyzacja odgrywa dużą rolę w historii NFC. Mamy Odczyt tagów NFC w tle i NFC App Clips, obie opcje dostarczają interakcji bez konieczności posiadania aplikacji dla płynnych doświadczeń użytkownika. Chodzi o usprawnianie zadań i ułatwianie życia.

Nie zapominajmy o Apple AirTag, który wykorzystuje NFC i UWB, aby pomóc nam śledzić zgubione przedmioty. Jeśli masz iPhone’a 11 lub nowszy, masz szczęście. To kolejne praktyczne zastosowanie technologii NFC, które robi realną różnicę.

Korzyści z korzystania z NFC

Wykorzystywanie technologii NFC w iPhone’ach oferuje mnóstwo korzyści, które upraszczają nasze codzienne zadania i wzmacniają bezpieczeństwo. Apple Pay, błyszczący przykład integracji NFC, umożliwia nam dokonywanie płatności bezdotykowych w przytłaczającej większości sklepów w Stanach Zjednoczonych, stanowiąc ponad 85%. To nie tylko wygodne – to rewolucja.

Ale korzyści nie kończą się tutaj. Dzięki Core NFC Framework, programiści aplikacji mają możliwość tworzenia aplikacji iPhone’a, które mogą odczytywać i zapisywać tagi NFC. To otwiera drogę do innowacyjnych zastosowań, które zwiększają zaangażowanie użytkowników i interakcję z produktami.

NFC również usprawnia nasze codzienne zadania dzięki automatyzacji i skrótów. Czytanie tagów NFC w tle i NFC App Clips mostkują przepaść między doświadczeniami opartymi na sieci a pełnymi interakcjami z aplikacjami, upraszczając nasze cyfrowe życie.

Ponadto, NFC to nie tylko wygoda – to bezpieczeństwo. Dzięki Apple Wallet, możemy bezpiecznie przechowywać różne dane uwierzytelniające, takie jak karty bankowe, paszporty i dowody tożsamości, zapewniając jednocześnie bezpieczne transakcje.

Masz problem z usterką systemową iOS?

Dzięki naszej pomocy:

  • Zidentyfikujesz dokładną przyczynę usterki
  • Przywrócisz pełną fukcjonalność urządzenia
  • Zminimalizujesz ryzyko dalszych awarii systemu IOS

Jak korzystać z NFC w życiu codziennym

Zanurzając się w rzeczywistych scenariuszach, technologia NFC w naszych iPhone’ach znacząco upraszcza zadania takie jak dokonywanie płatności zbliżeniowych, śledzenie zagubionych przedmiotów i interakcje z produktami oznakowanymi tagami NFC. Możemy dokonywać transakcji w ponad 85% sklepów detalicznych w USA za pomocą Apple Pay. Wygoda nie kończy się tutaj: programiści, korzystając z Core NFC Framework firmy Apple, mogą tworzyć aplikacje, które czytają i kodują tagi NFC, posuwając granice innowacji.

Zastanów się przez chwilę nad produktami z wbudowanymi tagami NFC. Mają one unikalne identyfikatory i pamięć użytkownika do przechowywania rekordów NDEF, co podnosi sposób, w jaki wchodzimy z nimi w interakcje. Ponadto, czytanie tagów NFC w tle iPhone’a oraz NFC App Clips sprawiają, że interakcje bez aplikacji stają się rzeczywistością, usprawniając nasze doświadczenie użytkownika.

Czy kiedykolwiek zgubiłeś klucze lub portfel? Dzięki Apple AirTag, który wykorzystuje NFC i UWB, możemy je namierzyć. Ta funkcja jest obsługiwana w modelach iPhone’a 11 i nowszych.

Pamiętaj - dziel się swoim doświadczeniem

Nie zapomnij podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie. Twój feedback może być kluczowy dla kogoś szukającego rozwiązania. Każdy komentarz wnosi wartość i pomaga kształtować naszą wspólną wiedzę. Dzieląc się doświadczeniami, wspierasz wzrost społeczności. Twoja opinia ma znaczenie.