Kto by pomyślał, że wszechobecny kurz naszych domach, może prowadzić wojnę z naszymi ukochanymi MacBookami? Odkrywamy nieoczekiwanego i skrytego wroga serii MacBook Pro! Kurz nie tylko psuje elegancki wygląd Twojego MacBooka, ale potencjalnie może również zaburzać jego funkcjonalność. Z naszych obserwacji wynika, że nagromadzenie kurzu może prowadzić do znanego problemu “Dust Gate”.

Przyjrzymy się bliżej temu problemowi!

Czego dowiesz się z artykułu?

 • Kurz, będący częstym elementem naszych domów, może prowadzić do problemu znanego jako “Dustgate”, który dotyka głównie MacBooki.
 • Dustgate polega na gromadzeniu się cząstek kurzu w delikatnych elementach wyświetlacza laptopa, co może prowadzić do różnych problemów, w tym pasów, smug, czy nawet całkowitej awarii wyświetlacza.
 • Problem Dustgate jest szczególnie dotkliwy w modelach MacBook Pro, zwłaszcza tych wydanych między 2016, a 2017 rokiem, ale może występować także w innych modelach, np. MacBook Air z końca 2018 roku.
 • Lista modeli MacBooków związanych z Dustgate obejmuje zarówno starsze, jak i nowsze modele, a problem często wynika z mechanizmu klawiatury motylkowej.
 • Aby uniknąć Dustgate, ważne jest trzymanie MacBooka w czystym środowisku, stosowanie pokrowców ochronnych i unikanie korzystania z laptopa w zanieczyszczonych miejscach. W przypadku problemów, zaleca się skorzystanie z profesjonalnej pomocy technicznej.

Na czym polega problem z Dustgate?

Zaskakujący problem występuje nawet z najlepszymi laptopami MacBook Pro. Problem wynika z dostawania się cząstek kurzu do delikatnych elementów wyświetlacza. To nie jest coś, o czym początkowo myślelibyśmy jako o potencjalnym problemie, ale tak niestety jest. Problem kurzu w MacBookach jest realny i niszczy wiele urządzeń użytkowników.

Problem jest dość prosty, ale jego wpływ jest znaczący. Cząsteczki kurzu, prawie niewidoczne gołym okiem, przedostają się do wnętrza wyświetlacza laptopa. Z czasem drobinki kurzu gromadzą się i zaczynają zakłócać funkcjonowanie ekranu, powodując pasy na ekranie macbooka, smugi lub nawet całkowite awarie wyświetlacza.

To, co sprawia, że ​​dustgate w macbookach jest szczególnie podstępnym problemem, to jego skryta natura. Nie mamy tendencji do kojarzenia kurzu z awarią urządzenia, więc gdy nasze MacBooki zaczynają pokazywać objawy problemów z wyświetlaczem, nasza pierwsza myśl nie jest winić kurz. Nagromadzenie kurzu wewnątrz wyświetlacza może także prowadzić do uszkodzenia matrycy. Kurz może wpływać na oświetlenie, kolory i ostrość obrazu, co może skutkować pogorszeniem jakości wyświetlanego obrazu oraz trwałymi uszkodzeniami matrycy. To nieporozumienie może prowadzić do kosztownych i niepotrzebnych napraw lub wymian.

Dustgate nie tylko objawia się poprzez gromadzenie się kurzu pod klawiszami, ale również może powodować pojawienie się pasów lub linii na ekranie MacBooka. Te pasy mogą być widoczne w różnych miejscach ekranu i zakłócać komfort użytkowania oraz estetykę wyświetlacza.

Jak sprawdzić czy masz dustgate?
 • Pozukaj pasów, smug lub linii na ekranie swojego MacBooka.
 • Sprawdź czy Twoje klawiatura się zacina lub ma trudności w działaniu.
 • Sprawdź, czy posiadasz jeden z modeli MacBooków wymienionych w tym artykule.

Jakie urządzenia borykają się z problemem Dust gate?

Możemy zastanawiać się, które urządzenia są szczególnie podatne na problem z pyłem. Warto zauważyć, że nie wszystkie urządzenia Apple są dotknięte tym problemem, ale wydaje się, że problem ten występuje częściej w niektórych modelach niż w innych.

Problem z pyłem, dotyczy cząstek kurzu uwięzionych pod klawiszami laptopów, co może potencjalnie uszkodzić urządzenie. Zauważono to głównie w linii komputerów serii MacBook Pro.

Stwierdzono, że modele MacBook Pro, są najbardziej podatne na ten problem. Powody tego są różne. Najczęściej powodem jest smukły design tych modeli, w połączeniu z mechanizmem klawiatury motylkowej, który ułatwiać dostęp i uwięzienie cząstek kurzu.

Należy jednak pamiętać, że fakt posiadania urządzenia określonego modelu lub roku nie oznacza koniecznie, że doświadczy ono problemu z pyłem. Dużo zależy od otoczenia, w którym jest używane urządzenie, jego odpowiedniej konserwacji i innych czynników. Dlatego też niektóre modele mogą być bardziej podatne na dust gate.

Lista modeli macBooków związanych z Dust gate

Lista modeli MacBooków, które zostały powiązane z problemem Dustgate. Jest to problem, który głównie dotyczy modeli MacBook Pro, w szczególności tych wydanych między 2016 a 2017 rokiem. Klawiatury tych modeli są podatne na gromadzenie się kurzu, powodując zacinanie się klawiszy.

Ultracienki design w 12-calowych MacBookach w połączeniu z poprzednim mechanizmem klawiatury przyczyniają się do generowania problemów z kurzem.

MacBook Air z końca 2018 roku i późniejsze również zostały dotknięte tym problemem. Jest to głównie związane z klawiaturą motyla trzeciej generacji, która, mimo pewnych usprawnień, wciąż pada ofiarą cząstek kurzu.Nawet niedawny MacBook Pro 2020 miał swoją dawkę problemów związanych z kurzem. Bez względu na model czy rok produkcji, wspólnym czynnikiem wydaje się być rodzaj klawiatury, z którego Apple zrezygnowało w swoich najnowszych modelach.

Lista modeli macBooków w których występują problemy:

 • A1989 (MacBook Pro 13 model z 2018 roku z Intel Core i5)
 • A2289 (MacBook Pro 13 model z 2020 roku z Intel Core i7)
 • A2251 (MacBook Pro 13 model z 2020 roku z Intel Core i5)
 • A2141 (MacBook Pro 16 model z 2019 roku z Intel Core i7)
 • A2338 (MacBook Pro 13 model z paskiem Touch Bar i czipem Apple M1)
Szymon doradza!

Dbaj o czystość swojego MacBooka regularnie, unikaj zanieczyszczonych miejsc i rozważ stosowanie pokrowca ochronnego. W razie podejrzeń o Dustgate, skonsultuj się z profesjonalistą, aby uniknąć poważniejszych problemów.

Jak uniknąć Dustgate?

Teraz, gdy przyjrzeliśmy się problematycznym modelom i widzimy że Apple ma problem, nadszedł czas, aby zająć się tym, jak uniknąć problemu Dustgate. Przedstawiamy 3 proste kroki, które mogą wam uniknąć problemów z dustgate:

 1. Trzymaj swojego MacBooka w czystym i bezpyłowym środowisku tak często, jak to możliwe. Nagromadzenie kurzu na i wokół urządzenia jest główną przyczyną tego problemu. Regularne czyszczenie i konserwacja mogą skutecznie zwalczyć problem kurzu.
 2. Rozważ kupno pokrowca na laptopa lub osłonę na klawiaturę Zapewni to dodatkową warstwę ochrony przed cząstkami kurzu.
 3. Unikaj korzystania z MacBooka w zanieczyszczonych miejscach np. w piasku. Dotyczy to lokalizacji zewnętrznych lub miejsc poddawanych remontowi.

Jak naprawić laptop dotknięty dust gate?

Jeśli chodzi o naprawę uszkodzonego laptopa, skorzystaj z naszych usług. Korzystając z oprogramowania diagnostycznego, zidentyfikujemy problem, bez względu czy jest to  związane z hardwarem czy oprogramowaniem czy właśnie dustgate’em.

 

Jeżeli Ciebie także dotkął problem Dustgate i masz linie na ekranie, daj znać w komentarzu!