Zobaczyłeś folder ze znakiem zapytania w macOS? Znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu!

   
  Zobaczyłeś folder ze znakiem zapytania w macOS? Znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu!

  Co oznacza folder ze znakiem zapytania w macOS?

  Twój Mac działał bez zarzutu aż nagle w trakcie uruchamiania komputera wyświetlił Ci się folder ze znakiem zapytania? Migająca ikonka może oznaczać kilka problemów związanych z oprogramowaniem lub sprzętem. Sprawdź nasz przewodnik i poznaj możliwe rozwiązania! 

  Folder ze znakiem zapytania w macOS tego dowiesz się w artykule: 

  • Czym jest folder ze znakiem zapytania w macOS? 
  • Dlaczego folder ze znakiem zapytania wyświetla się na moim komputerze? 
  • Resetowanie domyślnego dysku startowego 
  • Naprawa dysku przy użyciu macOS Utilities 
  • Instalowanie systemu macOS bez utraty danych 
  • Co zrobić, gdy nadal pojawia się folder ze znakiem zapytania na ekranie Maca? 

  Czym jest folder ze znakiem zapytania w macOS? 

  W normalnych sytuacjach, gdy uruchomimy komputer Mac na początku widzimy logo Apple, a następnie pasek postępu, który po osiągnięciu pełnej wartości przenosi nas do ekranu głównego komputera. Jednak u niektórych użytkowników zamiast logo producenta pojawia się ikonka folderu ze znakiem zapytania. W komputerach sprzed 2015 roku dodatkowo możemy usłyszeć charakterystyczny dźwięk. Niestety, ale ta usterka może dotknąć każdy komputer działający z systemem macOS. 

  Ikona folderu ze znakiem zapytania oznacza: 

  • problemy z dyskiem 
  • problemy z oprogramowaniem 
  • problemy z płytą główną 

  Dlaczego folder ze znakiem zapytania wyświetla się na moim komputerze? 

  Folder ze znakiem zapytania w macOS oznacza, że komputer nie jest w stanie zlokalizować swojego systemowego folderu rozruchowego. W ten sposób urządzenie nie jest w stanie załadować systemu operacyjnego z dysku twardego do pamięci. To jasny sygnał, że pojawił się problem z dyskiem twardym lub płytą główną. Zdarza się, że dysk startowy nie zawiera działającej kopii systemu macOS, wówczas mamy do czynienia z usterką oprogramowania. 

  Folder ze znakiem zapytania – napraw komputer samodzielnie!

  • Resetowanie domyślnego dysku startowego
  • Instalowanie macOS bez utraty danych

  Resetowanie domyślnego dysku startowego 

  Jeżeli komputer Mac wyświetla migający znak zapytania przez kilka chwil, a następnie uruchamia się dalej, to oznacza, że komputer jest najprawdopodobniej sprawny. Użytkownik powinien ponownie wybrać dysk startowy w Preferencjach systemowych. Domyślne urządzenie rozruchowe komputera nie jest ustawione na rozruchowy dysk twardy, dlatego urządzenie musi wyszukać wszystkie dyski przed przejściem do obecnego dysku twardego. To powoduje opóźnienia czasowe, czego efektem jest migający folder ze znakiem zapytania. Poniżej pokazujemy krok po kroku jak poradzić sobie z tą usterką. 

  1. Wybierz Preferencje systemowe z docka i wybierz Dysk Startowy
  2. Kliknij na ikonę kłódki u dołu i podaj hasło, aby odblokować okna 
  3. Kliknij ikonę dysku, którego chcesz użyć do uruchomienia komputera Mac, jego domyślna nazwa to Macintosh HD 

  Od tego momentu Mac powinien uruchomić się bez migającego folderu ze znakiem zapytania. 

  Zobaczyłeś folder ze znakiem zapytania w macOS? Znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu!

  Naprawa dysku przy użyciu macOS Utilities 

  Jeżeli folder ze znakiem zapytanie miga cały czas, to oznacza, że nadal występuje problem z oprogramowaniem. Istnieje duża szansa, że samodzielnie rozwiążesz problem! Aby to zrobić, musisz wykonać następujące kroki: 

  1. Wyłącz komputer Mac naciskając i przytrzymując przycisk zasilania przez co najmniej 5 sekund 
  2. Naciśnij raz przycisk zasilania, aby ponownie włączyć komputer Mac. Natychmiast naciśnij i przytrzymaj klawisze Command, Option oraz R na klawiaturze. W ten sposób uruchomisz komputer w tryb odzyskiwania systemu. Po przytrzymaniu klawiszy powinien wyświetlić się ekran do połączenia z siecią Wi-Fi. 
  3. Wybierz swoją sieć i wprowadź hasło, aby połączyć się z internetem. Kopia narzędzi dyskowych macOS zostanie automatycznie pobrana z serwera Apple na komputer Mac. 
  4. Po zakończeniu pobierania na komputerze Mac zostaną uruchomione narzędzia macOS. 
  5. Następnie otwórz Narzędzie dyskowe z okien MacOS Utilities. Jeśli dysk jest widoczny w wewnętrznej sekcji w lewym górnym rogu, to najprawdopodobniej na urządzeniu występuje problem z oprogramowaniem. Jeżeli na liście nie ma żadnego z dysków, to oznacza problemy sprzętowe, które uniemożliwiają poprawną komunikację z dyskiem twardym. W takiej sytuacji pomiń kolejny krok i zobacz możliwe rozwiązania w kolejnej części naszego artykułu. 
  6. W oknie Narzędzia Dyskowego wybierz dysk startowy i kliknij na kartę Pierwsza Pomoc.  
  7. Kliknij na przycisk Napraw Dysk, aby zweryfikować i naprawić wszelkie problemy. Jeżeli system zgłasza problemy takie jak uszkodzone sekcje, to oznacza, że problem występuje po stronie sprzętowej. Dane na takim dysku nie zostały usunięte, ale ich odzyskanie może wiązać się z koniecznością wizyty w profesjonalnym serwisie. 
  8. W przypadku, gdy urządzenie nie wyświetliło błędów, dysk zostanie naprawiony bez problemu. 
  9. Następnie wybierz dysk startowy z menu Ustawień i kliknij restart. 

  Od tego momentu powinieneś być w stanie uruchomić komputer. Jeżeli problem występuje nadal, wówczas ostatnim krokiem może być ponowna instalacja systemu macOS. 

  Pamiętaj! 

  Jeżeli narzędzie dyskowe wykryje problemy z dyskiem startowym, to może być konieczne jego sformatowanie. Wiąże się to z usunięciem wszystkich danych, dlatego zadbaj o to, aby wykonać kopię zapasową swoich danych. 

  Zobaczyłeś folder ze znakiem zapytania w macOS? Znaleźliśmy rozwiązanie tego problemu!

  Instalowanie systemu macOS bez utraty danych 

  Jeśli Twój system macOS nie jest uszkodzony, to instalacja systemu na nowo może całkowicie rozwiązać problem z pojawianiem się folderu ze znakiem zapytania. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem wskazanych czynności upewnić się, że masz dostęp do internetu. Warto mieć również pod ręką pendrive’a, który pomoże do stworzenia bootowalnego systemu. 

  Jeżeli nie masz kopii zapasowej systemu, co musisz ponownie zainstalować system macOS bez nadpisywania danych. Cała tajemnica tkwi w tym, aby zastąpić uszkodzony plik systemowy i naprawić inne problemy z oprogramowaniem bez usuwania danych. 

  Wróć do wskazówek dotyczących naprawy dysku przy użyciu macOS Utilities. Wykonaj krok drugi i wprowadź komputer w tryb odzyskiwania systemu. Wybierz opcję „Zainstaluj ponownie macOS” i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. MacOS zostanie zainstalowany na dysku bez nadpisywania danych. 

  Pamiętaj! Nie wybieraj opcji „Disk Utility” do wymazania dysku, ponieważ możesz utracić dane. Przed rozpoczęciem instalacji podłącz ładowarkę do komputera Mac. Po zakończonej instalacji urządzenie powinno uruchomić się bez problemu. Jeżeli folder ze znakiem zapytania w macOS dalej jest widoczny, to ostatnią deską ratunku może być całkowita instalacja systemu. Wówczas musisz liczyć się z utratą wszystkich danych. 

  Masz problem z odzyskaniem danych ze swojego MacBooka?

  Zajmiemy się Twoim sprzętem i odzyskamy dane z dysku twardego MacBooka. Tylko u nas możesz liczyć na:

   darmowego kuriera na terenie kraju,
   naprawę wykonaną od ręki,
   bezpłatną diagnostykę,
   naprawę dopiero po akceptacji kosztów,

  Co zrobić, gdy nadal pojawia się folder ze znakiem zapytania na ekranie Maca? 

  Gdy opisane przez nas kroki nie pomagają i na ekranie Maca nadal pojawia się folder ze znakiem zapytania, to może oznaczać, że konieczna będzie wizyta w serwisie. Niestety, ale folder ze znakiem zapytania może wskazywać na co najmniej kilka usterek. Naprawa ich na własną rękę nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może zdarzyć się, że przez przypadek uszkodzisz podzespoły. Do wykonania takiej naprawy potrzeba fachowca, który ma doświadczenie, a także dysponuje profesjonalnymi narzędziami. W AppleFix naprawialiśmy już wiele komputerów, które wyświetlały folder ze znakiem zapytania. Jesteśmy gotowi podjąć się naprawy Twojego sprzętu! 

  Skorzystaj z pomocy fachowców z AppleFix!

  Jeżeli chcesz przywrócić swojego Maca do pełnej sprawności, to oddaj swój komputer na profesjonalną diagnostykę. Nasi serwisanci dokładnie sprawdzą urządzenie i zaproponują opcję naprawy. Komputer możesz dostarczyć do nas za pośrednictwem kuriera, którego zamówisz na nasz koszt! Nie zwlekaj!

  Usterki, które może powodować folder ze znakiem zapytania

  ❌ Uszkodzony kabel dysku twardego 

  Gdy kabel dysku twardego nie przesyła sygnałów elektronicznych pomiędzy płytą główną, a dyskiem twardym, wówczas może wyświetlać się folder ze znakiem zapytania. Wadliwe złącze kabla na płycie głównej również może być tego powodem. 

  ❌ Wymiana dysku na nowy 

  Zdarza się, że folder ze znakiem zapytania pojawia się w przypadku usterki dysku twardego. Prostym i skutecznym rozwiązaniem jest wymiana go na nowy. Korzystając z okazji możesz dokonać wymiany dysku na pojemniejszy! 

  ❌ Wadliwe złącze lifeboat na płycie głównej 

  W 13-calowych i 15-calowy MacBookach Pro A1706 oraz A1707 wyprodukowanych w 2016 i 2017 roku znajduje się złącze lifeboat, które łączy obwód SSD z procesorem, dzięki czemu jednostka może odczytywać i zapisywać dane w układach SSD poprzez włożenie nasadki złącza. 

  ❌ Wadliwe gniazdo SSD 

  Dyski SSD w komputerach Mac są podłączone do płyty głównej za pośrednictwem specjalnych gniazd. Jeżeli doszło do korozji na złączach, to bardzo możliwe, że pojawi się folder ze znakiem zapytania. Aby przywrócić pełną sprawność należy dokonać jego wymiany. 

  Folder ze znakiem zapytania nadal się wyświetla? Skorzystaj z darmowej wyceny swojego komputera

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  Call Now Button