7 rad jak przedłużyć żywotność baterii smartfona

 
7 rad jak przedłużyć żywotność baterii smartfona

Myśląc o dbaniu o telefon większość użytkowników wskaże zapewne na konieczność używania etui lub futerału, dzięki któremu nie porysuje się obudowa. Wiele osób pomyśli również o ochronnej folii na ekran lub specjalnym, hartowanym szkle. A ilu z nas myśli w takim przypadku o baterii?

Baterie w naszych smartfonach są delikatną technologią, która źle używana może zacząć psuć się szybciej, czego efektem będzie skrócenie czasu pracy na jednym ładowaniu a w dalszej perspektywie konieczność jej wymiany.

Są na szczęście sposoby, dzięki którym ogniwo Twojego telefonu może zachować pełną sprawność przez długi czas. Przygotowaliśmy 7 porad, dzięki którym będziesz wiedział/a jak przedłużyć żywotność baterii w smartfonie.

1. Korzystaj z oryginalnej ładowarki

Każdy model smartfonu ma inną pojemność baterii. Jedne obsługują szybkie ładowanie, inne nie. Do tego ładowarka może być wyposażona w mikroskopijne chipy chroniące smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. certyfikowane złącza Lightning dla urządzeń Apple).

Z tego względu zdecydowanie lepiej jest używać oryginalnej ładowarki z zestawu lub (jeśli takiej nie masz) kupić ładowarkę przeznaczoną do tego konkretnego modelu telefonu. W ten sposób ochronisz przed zepsuciem nie tylko baterię, ale smartfon w ogóle.

Pamiętaj! Ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu, a zwłaszcza tanie podróbki mogą doprowadzić nawet do samozapłonu smartfona i pożaru!

2. Unikaj ekstremalnych temperatur

Baterie smartfonów źle znoszą zarówno upały jak i mrozy. Tzw. strefa komfortu wynosi od 16° C do 22° C. Nie jest oczywiście możliwe, by w klimacie panującym w Polsce smartfon zawsze znajdował się w idealnej temperaturze. Ważne jednak jest to, by nie wystawiać go zbyt długo na działanie słońca czy mrozu.

Szczególnie groźne dla smartfonowych baterii są temperatury przekraczające 35° C. Także ładowanie telefonu w pełnym słońcu może prowadzić do jej uszkodzenia.

Jeśli więc latem spędzasz czas na plaży czy działce, nie zostawiaj smartfonu np. na kocu na pełnym słońcu. Zimą z kolei trzymaj go w wewnętrznej kieszeni kurtki.

3. Utrzymuj odpowiedni poziom naładowania

Baterie we współczesnych smartfonach to ściśle mówiąc akumulatory litowo-jonowe. Ich zaletą jest to, że w przeciwieństwie do starych typów baterii (niklowo-kadmowych i niklowo-wodorkowych) nie posiadają efektu pamięci. Inaczej mówiąc – mogą być doładowywane. Nie wpływa to bowiem na ich szybsze zużywanie się. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność mierzy się w cyklach ładowania.

Jeden cykl ładowania oznacza zużycie dokładnie 100% pojemności baterii. Działa to w następujący sposób.

Załóżmy, że w ciągu dnia wykorzystałaś/eś 80% baterii. Po powrocie do domu naładowałaś/eś ją do 100%. Jeśli następnego dnia stan baterii spadnie o 20 %, wyładuje się w sumie 100%, a dwa dni będą sumować się do jednego cyklu ładowania.

Baterie smartfonów zachowują zwykle pełną sprawność przez kilkaset cykli ładowania. W zależności od sposobu użytkowania, bateria może więc działać bez zarzutu przez np. 2-3 lata.

Zalecany poziom naładowania wynosi od 40% do 80-90%. Nie jest jednak niczym szkodliwym naładowanie telefonu do pełna.

4. Nie pozwól rozładować się baterii do końca

Z zalecanym poziomem naładowania wiąże się też pewne obostrzenie. Akumulatory litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane do końca. Stara ludowa legenda o konieczności rozładowania baterii do 0% jest już nieaktualna.

Wspomniane wyżej stare typy baterii (niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe) rzeczywiście powinny były zostać choć za pierwszym razem rozładowane do zera. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych jest to nie tylko niepotrzebne, ale wręcz niewskazane.

Jeśli więc ikonka stanu baterii pokazuje np. 15-20%, powinnaś/powinieneś podłączyć go do ładowarki.

5. Nie bój się zostawić telefonu na noc

Z technologią litowo-jonową wiąże się też kolejna rzecz. Jak najbardziej możesz zostawić telefon podłączony na całą noc! Nie musisz obawiać się przeładowania baterii.

Baterie współczesnych smartfonów są bowiem wyposażone w mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Inaczej mówiąc – jeśli oprogramowanie smartfonu uzna, że bateria została naładowana do pełna, odłączy zasilanie chroniąc urządzenie przed przeładowaniem.

6. Oszczędzaj baterię

Możesz także przedłużyć czas działania telefonu na jednym ładowaniu. Zmniejszysz tym samym częstotliwość cykli ładowania czyli spowolnisz naturalny proces starzenia się akumulatora.

Możesz np.:

√ zmniejszyć jasność ekranu;
√ włączyć automatyczną regulację jasności ekranu;
√ wyłączyć odświeżanie mniej ważnych aplikacji;
√ odinstalować nieużywane lub rzadko używane aplikacje;
√ wyłączyć moduły łączności takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth, gdy ich w danej chwili nie używasz.

A to tylko kilka przykładów. Zapraszamy do poniższego artykułu, w którym znajdziesz znacznie więcej trików pozwalających oszczędzać baterię. Nawet jeśli nie masz iPhone’a, możesz skorzystać z wielu z nich. Wiele funkcji i rozwiązań systemowych iOS i Androida jest podobnych.

Dzięki tym trikom Twój smartfon będzie działał dłużej!

Jak wydłużyć działanie baterii iPhone

7. Nie zapomnij o nieużywanym smartfonie

Być może trzymasz w szufladzie zapasowy smartfon, z którego aktualnie nie korzystasz. O jego baterię także warto zadbać po to by, gdy będzie potrzebny, działał w pełni sprawnie.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, akumulatory litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane do 0%. Tym bardziej więc nie powinny być trzymane puste przez dłuższy czas.

By zachować pełną sprawność baterii w nieużywanym smartfonie, doładuj ją do poziomu 50%. Taka ilość prądu pozwoli baterii na powolne, równomierne rozładowywanie się.

Tak doładowana bateria może być pozostawiona nawet na pół roku. Po sześciu miesiącach doładuj ją ponownie do poziomu 50%.

Jak widzisz, jest wiele sposobów na to, by utrzymać baterię w smartfonie w pełnej sprawności przez długi czas. Dzięki temu nie tylko będziesz mogła/mógł cieszyć się w pełni sprawnym sprzętem przez długi czas, ale także unikniesz kosztów wymiany baterii w serwis iPhone.

Uwaga - podziel się wiedzą...

Jeżeli nasz poradnik Ci się przydał, proszę zostaw komentarz lub udostępnij ten artykuł.  Zachęcamy też do czytania naszych pozostałych artykułów!

7 rad jak przedłużyć żywotność baterii smartfona

Dzięki temu więcej osób dowie się jak w zadbać o baterię bez konieczności wizyty w Serwis iPhone Wrocław.

Zaufaj profesjonalistom. Skorzystaj z naszej wiedzy.

CHCESZ POROZMAWIAĆ?

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

SZYBKA WYCENA!

Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy.
Poznaj koszt naprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Call Now Button