Naprawa płyty głównej MacBook 

Płyta główna jest jednym z najważniejszych elementów każdego MacBooka. Usterka tego elementu może objawiać się kłopotami z wyświetlaniem obrazu, problemem z uruchomieniem MacBooka. Z taką awarią należy udać się do profesjonalnego serwisu. W AppleFix otrzymasz fachowe wsparcie. Zapewniamy:  

✓ fachową pomoc
oryginalne części zamienne
naprawę wysyłkową

Ważne: 99% płyt głównych w MacBookach można uratować, dlatego nie zwlekaj i umów się na naprawę już dziś! 

Ile kosztuje naprawa płyty głównej w MacBooku? 

Naprawa płyty głównej jest uzależniona od usterki i modelu komputera. Aby zminimalizować koszty naprawy wykonujemy diagnostykę, która kosztuje 100 złotych. Dopiero potem przedstawiamy szczegółowy kosztorys, a Ty możesz podjąć decyzję o naprawie. Do każdej usługi podchodzimy indywidualnie. 

Masz problem z inną usterką MacBook?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

POROZMAWIAJMY.

Nie jesteś pewien usterki…
Zadzwoń i potwierdź.

INNA USTERKA?

Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy.
Poznaj koszt naprawy.

Czym spowodowane jest uszkodzenie płyty głównej MacBooka? 

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powodów może być, co najmniej kilka. W większości przypadków powodem może być: 

  • zabrudzone wnętrze MacBooka 
  • upadek 
  • zalanie cieczą 

Jednak nie zawsze uszkodzenie płyty głównej w MacBooku jest spowodowane niewłaściwym użytkowaniem. Niektóre modele laptopów po pewnym czasie odmawiają posłuszeństwa i tego niestety nie da się przewidzieć. W takich sytuacjach nie warto rezygnować z naprawy urządzenia. Zajmiemy się Twoim sprzętem w odpowiedni sposób i zrobimy wszystko, aby przywrócić go do działania! 

Napraw płytę główną MacBooka bez wychodzenia z domu

W AppleFix stawiamy przede wszystkim na komfort naszych klientów, dlatego do oferty wprowadziliśmy opcję naprawy wysyłkowej. Wystarczy, że wypełnisz formularz na stronie i zamówisz darmowego kuriera pod wskazany adres. Naprawione urządzenie wróci do Ciebie po kilku dniach! 

MacBook zalanie
Naprawa płyty głównej MacBook

Zaufaj naszemu doświadczeniu! 

Jesteśmy jednym z nielicznych serwisów Apple w Polsce, który podejmuje się skomplikowanych napraw płyt głównych w MacBookach. Na swoim koncie mamy setki udanych napraw! Dołącz do grona zadowolonych klientów i daj swojemu komputerowi drugie życie! 

Jak wygląda proces naprawy płyty głównej? 

Proces naprawy płyty głównej jest bardzo złożony i może dotykać on kilka obszarów. Aby mieć pewność, który z elementów jest niesprawny, w pierwszej kolejności przeprowadzamy szczegółową diagnostykę. W ten sposób możemy zlokalizować źródło problemu. Przed podjęciem naprawy MacBooka przedstawimy Ci dokładną wycenę usługi. 

AppleFix

Usterki płyty głównej w MacBooku można podzielić na kilka rodzajów: na te związane z obrazem, dźwiękiem, działaniem systemu i samego komputera, działaniem portów i baterią. Ważne jednak, by przed przystąpieniem do diagnostyki płyty głównej sprawdzić uprzednio inne podzespoły MacBooka: pamięć RAM, procesor, dysk, napęd itd.

Wymiana płyty głównej MacBook
Jakie mogą być oznaki awarii płyty głównej w MacBooku?

Obraz:

– słabo widoczny obraz nawet mimo ustawienia maksymalnej jasności ekranu;
– miganie ekranu;
– zmienione barwy ekranu;
– kolorowe paski, kwadraty, prostokąty widoczne na wyświetlaczu;
– włączanie się matrycy, lecz nie obrazu;
– całkowity brak włączenia się ekranu.

Dźwięk:

– wydawanie dziwnych, czasem kilku naraz, sygnałów dźwiękowych.

Działanie systemu i samego komputera:

– zapalanie się i gaśnięcie kontrolek;
– wyświetlanie się znaku zapytania lub kółka przy włączaniu;
– MacBook się resetuje po ponownym włączeniu;
– MacBook się zawiesza;
– MacBook wolno działa;
– MacBook się nie włącza.

Działanie portów:

– w MacBooku nie działa port USB, HDMI lub Ethernet;
– w MacBooku nie działają wszystkie lub większość portów.

Działanie baterii:

– bateria w MacBooku nie ładuje się.

Jakie są rodzaje napraw płyty głównej?

Ze względu na to, że płyta główna jest tym podzespołem komputera, którego awaria może skutkować wieloma różnymi usterkami, jej naprawy nie powinno się wykonywać w warunkach domowych. Stopień skomplikowania naprawy polegający na odkręceniu wielu śrubek i demontażu różnych podzespołów w odpowiedniej kolejności wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Niewłaściwa naprawa może bowiem doprowadzić do innej, równie poważnej usterki.

Samą naprawę płyty głównej można podzielić na kilka rodzajów:

– naprawa układu BGA;
– naprawa układu zasilania;
– czyszczenie zalanej płyty głównej.

Naprawa układu BGA

BGA to akronim pochodzący od angielskich słów Bill Grid Array i oznacza sposób montażu polegający na łączeniu układu scalonego z płytą główną przy pomocy setek kulek wykonanych z cyny. Pod wpływem wysokiej temperatury kulki te topią się tworząc połączenie pomiędzy płytą główną a różnymi układami, np. kartą graficzną.

W zależności od przyczyny awarii możliwym sposobem naprawy może być reballing czyli wylutowanie układu z płyty głównej, nałożenie nowych kulek i ponowne przylutowanie całości. W ten sposób można usunąć usterkę polegającą na uszkodzeniu połączenia między płytką PCB a płytą główną.

Jeśli doszło do uszkodzenia połączenia między płytką PCB a rdzeniem danego układu, jedynym sposobem naprawy jest wymiana układu BGA na nowy.

Naprawa układu zasilania

Za zasilanie płyty głównej odpowiadają takie podzespoły jak: przetwornice, stabilizatory, powielacze napięcia.

Diagnostyka zasilanie płyty głównej MacBooka obejmuje pomiar napięć na przetwornicach i porównanie ich z prawidłowymi napięciami wg schematu. W przypadku zgodności ze schematem sprawdzane jest napięcie stabilizatorów i powielaczów.

Jeśli w wyniku diagnostyki okazało się, że któryś z elementów układu zasilania nie działa właściwie, jest on wymieniany na nowy.

Czyszczenie zalanej płyty głównej

Najczęstszą przyczyną awarii płyty głównej w MacBookach jest jej zalanie. Płyn, np. poranna kawa, wylany na klawiaturę nie tylko uszkadza ją, ale również wnika do wnętrza urządzenia powodując usterki innych podzespołów. W takim przypadku serwis dokona osuszenia wnętrza komputera i czyszczenia płyty głównej w myjce ultradźwiękowej.

Czy można ochronić się przed uszkodzeniem płyty głównej? 

W pierwszej kolejności należy zachować ostrożność. W 90% przypadków, uszkodzenie tego elementu jest spowodowane zalaniem lub upadkiem. Zdarza się, że komputer zaczyna działać wolniej, czego powodem może być zalegający pod obudową kurz.

Warto umówić się wtedy na czyszczenie MacBooka. Serwis korzystając z okazji spojrzy na stan wszystkich części i będzie mógł powiedzieć, czy konieczna jest naprawa. Jak mówi stare powiedzenie „warto dmuchać na zimne”, dlatego nie zwlekaj i odwiedź nasz serwis! 

Masz problem z inną usterką w MacBook?

Sprawdź koszt naprawy bez wychodzenia z domu!

MASZ PYTANIA?

Nie jesteś pewien usterki.
Skorzystaj z infolinii.

INNA USTERKA?

Bezpłatna diagnoza.
Poznaj koszt naprawy.

Call Now Button